Šéf ruských vyšetřovatelů je prý český agent

Moskva - Šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin je ve skutečnosti „zahraniční agent“, a to nejspíše český. Tvrdí to známý opoziční bloger Alexej Navalnyj, podle kterého generál Bastrykin skrytě podniká v Česku a měl tu také povolení k pobytu. Navalnyj tak zareagoval na nedávno přijatý zákon, který nutí nevládní organizace, přijímající peníze z ciziny, zaregistrovat se u ruského ministerstva spravedlnosti jako „zahraniční agenti“. Tuto hanlivou nálepku také musejí přiznávat v každém prohlášení, a to pod hrozbou milionové pokuty a až tří let vězení.

„Promluvme si o opravdových zahraničních agentech. Nikoliv o těch neexistujících, které se snaží odhalit strana Jednotné Rusko, ale o opravdových: vysoce postavených, cynických, prolhaných. Rádi vydělávají (kradou) ve státní službě pro Rusko, ale svou pohodlnou budoucnost spojují se životem v zahraničí,“ napsal bloger o „zahraničním agentovi, sedícím právě v úřadu, který štědře rozdává zatykače“. Poslední kapkou v poháru blogerova roztrpčení se stalo zatčení dvou opozičních aktivistů, obviněných ze rvaček s policisty v předvečer květnové inaugurace Vladimira Putina ruským prezidentem.

Alexej Navalnyj
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/ANATOLY MALTSEV

Navalnyj také zveřejnil kopie dokumentů, potvrzující Bastrykinovo podnikání prostřednictvím firmy LAW Bohemia, původně zřízené Bastrykinem a jeho manželkou k obchodování a pronájmu nemovitostí, a o získání povolení k pobytu v Česku v uplynulých letech. Svou konstrukci o cizím agentovi v čele Vyšetřovacího výboru, který Rusové přirovnávají k americké FBI, opírá o to, že Bastrykin z titulu své funkce má přístup ke státním tajemstvím a své podnikání v cizině, zapovězené státním úředníkům, utajoval, zákazy obcházel prý i paděláním dokumentů a nejspíše i unikal placení daní. Podle dokumentů, dostupných na webu justice.cz, se v roce 2009 jedinou majitelkou LAW Bohemia stala Natalja Bastrykinová za sumu 100 000 Kč a firma v následujícím roce vykázala nulové příjmy.

Dokumenty zveřejněné v blogu Alexeje Navalného
Zdroj: navalny.livejournal.com
Autor: ČT24

Ze zapovězeného podnikání s nemovitostmi v Česku obvinil Bastrykina už před čtyřmi lety poslanec Jednotného Ruska Alexandr Chinštejn. Hlavní vyšetřovatel ale všechna nařčení popřel a aféra utichla. Navalnyj ji nyní opět rozdmýchal, a to i s rizikem, že jej Bastrykin obviní z pomluvy, která se čerstvě vrátila do ruského trestního zákona i s hrozbou pokuty až pěti milionů rublů (asi 3,2 milionu Kč) namísto dosavadních pěti tisícovek. Chinštejn z dovolené popřál blogerovi hodně zdaru, ale také jej varoval, že nedaleko Bastrykinova pražského domu se nachází parčík. Bastrykin totiž nedávno čelil jinému skandálu, kdy údajně odvlekl do lesa redaktora opozičního listu Novaja gazeta a tam mu vyhrožoval smrtí. Později se za své chování omluvil.

Obvinění Bastrykina by nejspíše měla vyšetřovat instituce, které generál velí a k níž Navalnyj slibuje podat i příslušné udání, jakož i obrátit se na prezidenta Vladimira Putina, na všechny poslanecké kluby, tajnou službu FSB a na českou policii.