Rumuni vyřknou ortel nad svým prezidentem

Bukurešť – Rumuni dnes v referendu rozhodnou, zda bude prezident Traian Basescu muset odejít z úřadu hlavy státu. Proces vedoucí k jeho zbavení moci zahájila středolevá vláda premiéra Victora Ponty, který prezidenta označil za úhlavního nepřítele. Sporný postup vyvolává obavy Evropské unie o osud právního státu a demokracie v nejchudší zemi evropské sedmadvacítky. Jedno referendum o svém odvolání už Basescu v roce 2007 přečkal. Volební průzkumy tentokrát naznačují, že 64 procent Rumunů s jeho odchodem souhlasí. Mnozí analytici ale kvůli spornému postupu vládních stran tvrdí, že v sázce není jen Basescův osud, ale především křehká rumunská demokracie.

Vztah Ponty, který je u moci od května, a středopravicového Baseska doprovází řada sporů. Levice již v minulosti pohrozila, že prezidenta sesadí. Parlament pro jeho odchod z funkce hlasoval počátkem července, vzápětí ústavní soud potvrdil, že proces sesazení byl v souladu s ústavou. Definitivní verdikt ale vynesou až voliči.

Pontův kabinet Baseska viní z toho, že závažným způsobem porušil ústavu, když si přidělil pravomoci vyhrazené premiérovi a zavedl úsporná opatření, která prý ochudila lid. Basescu obvinění odmítá a tvrdí, že neměl jinou možnost, jak zachránit zemi před krachem. Ponta také prohlásil, že Basescu odmítal s jeho vládou spolupracovat a blokoval všechny prosazené zákony, čímž práci parlamentu znehodnocoval.


Největší rumunská opoziční formace Demokratická liberální strana (PD-L), k níž má Basescu blízko, sází na to, že se referenda zúčastní méně než 50 procent oprávněných voličů. Pak bude neplatné a Basescu bude zřejmě moci v úřadu zůstat. Proto vzkázala svým stoupencům, aby k referendu nechodili.

Rumunský premiér Victor Ponta
Zdroj: ISIFA

S Pontou se tento měsíc v Bruselu sešli prezident EU Herman van Rompuy a předseda Evropské komise José Barroso a sdělili mu hluboké znepokojení nad děním v zemi. Evropská komise podle bruselských diplomatů dokonce nevylučuje, že by Rumunsku kvůli současnému politickému vývoji mohlo být pozastaveno členství v EU. Tento krok umožňuje v případě „závažného porušení“ demokratických hodnot článek sedm smlouvy o EU, který nebyl doposud nikdy uplatněn. Ostrý tón Bruselu kritizoval předseda rumunského senátu Crin Antonescu, který dočasně zastává funkci úřadující hlavy státu.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Reportáž Pavla Šimka

28.7.2012, UD

Telefonát Pavla Šimka

Rozhovor s Alexandrem Tolčinským

Rozhovor s Martinem Ježkem

V Rumunsku je prezident volen přímo. Jeho pravomoci jsou rozsáhlejší, než jakými disponuje například jeho německý kolega, ale menší, než jaké má prezident Francie. Prezident má v rukou výkonnou moc, jmenuje premiéra a vládu. Je také vrchním velitelem ozbrojených sil a předsedou Rady obrany země, jejímiž členy jsou premiér, vybraní ministři a šéfové tajných služeb.