Další krok vedle na Romneyho diplomatické cestě

Jericho – Zahraniční cesta republikánského kandidáta na amerického prezidenta Mitta Romneyho by se jen stěží dala označit za diplomatickou. Zatímco v Londýně urazil Brity výroky o olympiádě, v Izraeli se ne moc dobře uvedl u Palestinců. Řekl totiž, že Jeruzalém je hlavní město Izraele a že by tam přesunul i americké velvyslanectví. USA přitom mají svou ambasádu v Tel Avivu a izraelský zábor východního Jeruzaléma z roku 1967, stejně jako většina dalších zemí, neuznávají.

Otázka Jeruzaléma je jedním z nejhůře řešitelných sporných bodů mezi Izraelci a Palestinci, kteří by také chtěli, aby byl jejich hlavním městem. Současný izraelský premiér Benjamin Netanjahu se však nechal slyšet, že se nevzdá žádné části tohoto města. Někteří z jeho předchůdců přitom byli připraveni o rozdělení Jeruzaléma alespoň diskutovat. 

Romney pak ještě „přilil olej do ohně“, když na snídani s přispěvateli na svou kampaň bloumal nad tím, proč se mají lidé v Palestině hůř než v Izraeli. Připomněl, že HDP na osobu je v Izraeli několikanásobně vyšší než na palestinských územích. Za důvody izraelské prosperity přitom označil zdejší kulturu, tradici úspěchu i v těžkých podmínkách, novátorské podnikatelské prostředí nebo „boží prozřetelnost“.   

Reakce Palestinců na sebe nenechala dlouho čekat. „Co tady ten muž dělá? Včera zničil vyjednávání tím, že označil Jeruzalém za hlavní město Izraele, a dnes říká, že izraelská kultura je pokročilejší než palestinská. Není to rasismus?“ ptal se Abbásův poradce Saíb Irikát.

Romney se v Izraeli sešel s prezidentem Šimonem Peresem a premiérem Benjaminem Netanjahuem. Absolvoval i schůzku s premiérem palestinské samosprávy Salámem Fajadem, s prezidentem Abbásem se nesetkal. 

Romney přitom v Izraeli označil snahy Íránu o vytvoření atomové bomby za „nepřijatelnou hrozbu“ pro Izrael i celý svět a svět by takové jednání podle něj neměl Íránu dovolit. Prohlásil také podle BBC, že jeho země má „morální imperativ“ zabránit Íránu v jaderném zbrojení.  „Izrael se musí sám hájit a považuji za správné stát při tom na vaší straně,“ prohlásil Romney. 

Americký politik se cestou do zahraničí snaží nasbírat politické body před listopadovými volbami. Romney svou týdenní zahraniční cestu zahájil v Londýně, kde ve středu popudil Brity pochybami o jejich připravenosti na olympiádu.

Video Rozhovor s Pavlem Tomáškem
video

Rozhovor s Pavlem Tomáškem