Vyhrocené japonsko-čínské vztahy si nikdo nepřeje

Tokio - Japonsko se snaží uklidnit napětí vyvolané spory o ostrovy ve Východočínském moři. Tokio deportuje 14 čínských aktivistů, kteří včera k jednomu z nich připluli a vztyčili na něm čínskou vlajku. Peking požadoval jejich okamžité a bezpodmínečné propuštění. Podle odborníků nechtějí obě největší asijské ekonomiky kvůli vzájemnému obchodu vztahy vyhrocovat.  Předpokládá se, že zadržovaní by mohli být na svobodě v pátek.

Čtrnáct čínských nacionalistů z Hongkongu a z Macaa doplulo k ostrovům, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü-tchaj, symbolicky 15. srpna, tedy na výročí kapitulace Japonska na konci druhé světové války v roce 1945. Na jednom z ostrovů pětice Číňanů vztyčila rudou čínskou vlajku. Japonská pobřežní hlídka, jež souostroví střeží, pak celou skupinu zadržela. Zadržované vyslechla.

Souostroví spravuje Japonsko, ale nárok na něj si dělají i Čína a Tchaj-wan. Jedná se o neobydlený kus země, který je ale obklopen bohatými lovišti ryb. Okolní moře také podle předpokladů skrývá významné zásoby ropy a zemního plynu. Spor o souostroví vyvolává napětí mezi oběma asijskými sousedy, jejichž vztahy jsou negativně poznamenány japonskou válečnou okupací většiny čínského území i nynějším soupeřením o nerostné zdroje a moc v regionu.

Video Čínsko-japonský spor o ostrovy se vyhrocuje
video

Čínsko-japonský spor o ostrovy se vyhrocuje