„Máme spolehlivé informace, že syrští ozbrojenci mají zahraniční přenosné protivzdušné střely hned z několika zemí, včetně těch vyrobených v USA. Mělo by se vyjasnit, kdo jim je dodal,“ řekl generál.
Už dřív se objevily nepotvrzené zprávy o tom, že syrská opozice má k dispozici cizí protivzdušné zbraně. V červenci NBC News informovalo o tom, že Svobodná syrská armáda obdržela dvě desítky přenosných raket země-vzduch, také známé jako MANPAD. Politický poradce rebelů to ale popřel.
Na rozdíl od konfliktu v Libyi se zatím západní země zdráhají otevřeně podpořit syrské rebely dodávkou zbraní. Panují totiž obavy, aby nepadly do rukou islamistů. Rusko naopak patří k podporovatelům syrského režimu, jen loni prodalo do Sýrie zbraně za miliardu dolarů. I proto odmítlo podpořit zbrojní embargo, které navrhovala Rada bezpečnosti OSN.
Klid zbraní na 4 dny?
Zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahími oznámil, že syrská vláda přistoupila na dočasné příměří, s tím souhlasí i část povstalců. Příměří by platilo po čtyři dny muslimského svátku íd al-adhá, který začíná v pátek. Vláda má ještě rozhodnutí potvrdit vydáním prohlášení. S návrhem údajně souhlasí i povstalci, se kterými Brahímí jednal v Káhiře. Radikální skupina An-Nusrá, která bojuje proti Asadovi, ale rovnou oznámila, že se k příměří nepřipojí.
„V případě úspěchu této skrovné iniciativy bude možné dojednat dlouhodobější příměří a zahájit politický proces,“ vyjádřil naději Brahímí.
Boje v Sýrii zatím pokračují s neztenčenou intenzitou. Vládní letectvo ostřeluje město Maarat an-Numán na severozápadě země, kde povstalci a vojáci svádějí boj o kontrolu nad důležitou vojenskou základnou a strategickým úsekem dálnice z Damašku do Aleppa. Střety jsou hlášeny i z dalších míst, mimo jiné z provincie Idlib, Damašku, Aleppa a damašských předměstí.
