Sandy udeřila na pevninu

New York - Obávaný hurikán Sandy udeřil v noci na dnešek svou plnou silou na východní pobřeží Spojených států. Živel může ovlivnit životy až šedesáti milionů lidí a napáchat nezměrné škody. Krátce předtím, než živel dorazil na pevninu, meteorologové změnili jeho klasifikaci z hurikánu na post-tropický cyklón. Bouře totiž značně ochladla, neochabla ale na síle. Na mnoha místech už způsobila záplavy, přes tři miliony lidí připravila o elektřinu a komplikuje či znemožňuje dopravu. Podle serveru CNN si Sandy už také vyžádala nejméně 12 obětí v USA a jednu v Kanadě.

Živý stream ABC News sledujte ZDE.
Postup hurikánu sledujte živě na Livestream.com.
Zpravodajství BBC sledujte ZDE

„Berte hurikán vážně a kliďte se mu z cesty,“ takový je vzkaz amerických úřadů občanům východní třetiny USA. Ačkoliv se bouře po sérii úderů na pevninu začíná ochlazovat, na síle neochabuje. Národní centrum pro hurikány ji nyní označuje za superbouři.

V New Jersey voda zaplavila ulice a domy. Statisíce lidí jsou tam bez elektřiny a nejhorší situace je zřejmě ve známém přímořském centru hazardu Atlantic City. Guvernér New Jersey Chris Christie kritizoval starostu města, který se podle něj neřídil pokyny k evakuaci. V Atlantic City tak na ohrožených místech zůstávají tisíce lidí, kterým budou záchranáři moci poskytnout pomoc až ráno.  

Dvanáct obětí na životech ohlásily New York, Maryland, Connecticut, Pensylvánie, Západní Virginie, Severní Karolína a New Jersey. Zatím poslední potvrzenou obětí je člen posádky, která obsluhovala repliku historické lodi Bounty. Zemřel po převozu do nemocnice v Severní Karolíně. Jednu oběť hlásí také Kanada. V Torontu spadl na ženu reklamní poutač.

Lidé často umírali v důsledku pádu stromů, které vyvracely poryvy větru. Celkem pět obětí hlásí stát New York, odkud také přišly zprávy o první oběti řádění superbouře. Tou se stal muž, který zemřel v městské části Queens po zásahu větví, již vichr ulomil ze stromu.

Hurikán Sandy
Zdroj: Isifa/GettyImages
Autor: Mario Tama

V nejlidnatějším americkém městě New Yorku bylo podle starosty Michaela Bloomberga v pondělí bez elektřiny asi čtvrt milionu domácností. New York nyní připomíná město duchů, neboť ulice se vyprázdnily, většina obchodů a restaurací zůstala uzavřená. V celém městě byly slyšet sirény hasičů a záchranářů. Pod vodou se ocitla velká část jižního Manhattanu, kde se celé čtvrti ponořily do tmy.

Devatenáct dělníků podle svědků citovaných agenturou Reuters uvěznila stoupající hladina vody v elektrárně na východní straně Manhattanu. Podle záchranáře uvnitř stanice nastala exploze. 

Vpodvečer místního času hasiči ve čtvrti Chelsea zasahovali u několikapatrového obytného domu, jehož fasáda se zřítila. Do jednotlivých bytů je tak z ulice vidět jako do domečku pro panenky.   

Na 57. ulici uprostřed města naproti slavné Carnegie Hall částečně zkolaboval jeřáb. Jeho špička stojící vedle vznikající nejvyšší obytné stavby ve městě, která bude plná luxusních bytů, visí na zbytku konstrukce. Hasiči kvůli tomu vyklidili okolí stavby včetně nedalekého hotelu Le Parker Meridien. Nikdo v tuto chvíli nedokáže určit, zda jeřáb vydrží plný nápor bouře.

Spadlá fasáda domu v newyorské čtvrti Chelsea
Zdroj: ČTK/AP
Autor: John Minchillo

Na Wall Streetu pak podle záběrů televizních stanic v rozlité vodě plují automobily. Ve čtvrti Battery na jihozápadě města hladina vystoupala na rekordní úroveň. Oproti běžné úrovni odlivu je o čtyři metry výše a bude dále stoupat. Předchozí rekord se pohyboval kolem tří metrů.   

Firma Con Edison, provozující elektrické sítě ve městě, tak v některých částech Manhattanu preventivně vypla proud. Na východě města v městské části Queens a některých oblastech Brooklynu již elektřina nejde kvůli silným větrům. Ostrovní Manhattan je také téměř odříznutý od zbytku světa. Uzavřené jsou mosty a většina tunelů. Jediným pojítkem města se zbytkem světa je nyní Lincolnův tunel.

Video Vstup Michala Kubala
video

Vstup Michala Kubala

Vstup Michala Kubala

S6 30.10.12 6:20

Komentář meteorologa ČT Michala Žáka

Sandy v noci na dnešek udeřila plnou silou

Vichr provázející bouři Sandy bičuje Toronto, jeden mrtvý

Silný vítr, který provází blížící se superbouři Sandy, v pondělí zasáhl kanadské Toronto. Podle místní policie má vichr v největším městě Kanady na svědomí již jeden lidský život, když chodkyni zabila padající cedule. Více než 68 000 domácností v provinciích Ontario a Quebec se ocitlo bez proudu.

Na příchod bouře se nyní připravují lidé v centrální části a na východě země. Sandy by měla do oblasti dorazit v úterý ráno místního času. Úřady před bouří varovaly obyvatele v provinciích Ontario, Quebec a v přímořských oblastech. Kanadské středisko pro hurikány v Halifaxu podle agentury AFP očekává, že v noci na dnešek místního času na jihu Ontaria a Quebeku spadne více než 50 milimetrů srážek. Vlny v jižní části Huronského jezera i na pobřeží další kanadské provincie Nové Skotsko by mohly dosáhnout výšky až sedmi metrů.  

Vaše reporty z míst zasažených hurikánem Sandy:

Terezie Täubelová, New York (Facebook ČT24):  Teď už je tma a na Hudson nevidím, ale vlny byly tak před dvěma hodinami neskutečné. Vítr dělá příšerný randál a skoro se nedá vystrčit hlava z okna. Když vítr na chvíli přestane, je šílené ticho, občas jenom sirény a houkačky. Dost děsivé.

Šimon Olda Machálek, Boston (Facebook ČT24): Školy jsou zavřené, nic nejezdi, vypínají elektřinu. Teče nám do baráku - a to nejhorší má teprve přijít!

Jakub Flaška Frederick, Maryland (Facebook ČT24): Vítr zatím 90-110kmh, hrozně hustý déšť. Uprostřed města spadlé kabely vysokého napětí. Nějaká paní stala na silnici a varovala řidiče, ať zastaví a vyhnou se té nehodě. Vítr rozbil dveře naší budovy, kde pracujeme, takže zůstává přes noc otevřená. V ulicích už nikdo není, jeli jsme přes půl města autem a nepotkali jsme jediné auto. Rodina mé přítelkyně má doma agregát pro případ výpadku proudu. Majitelka domu, kde bydlím, se musela přestěhovat do jiného pokoje, než běžně spí, neboť očekává, že by mohly padat stromy u našeho domu.

Jan Jakub Šebesta, Washington D.C. (Facebook ČT24): Velký déšť, vítr již začíná ničit některé stromy. Obchody jsou zavřeny. Zboží z nich ale nebylo vyprodáno, takže lidé mohli dokoupit zásoby ještě kolem 7:00 pm. Elektřina v této poměrně nové čtvrti stále běží, nicméně mám zprávy, že v některých starších částech D.C. jsou již bez proudu. Nikdo zde, ale nijak nepanikaří, každý počítá s tím, že nebude možné jít z domu alespoň do středy. Hodně lidí, včetně nás, otevřelo piva a snaží se relaxovat a udržet dobrou náladu.

Marek Petrus, New York (Facebook ČT24): Tak na ČT24 jsem se nejdříve dozvěděl, proč nám vypli elektriku (CNN, NBC ani NY1 sledovat zde nejde): Newyorské úřady v dolním Manhattanu z bezpečnostních důvodů odpojily přívod proudu do finanční čtvrti, protože oblasti hrozí zatopení.