Costa už klesat nebude, teď ji narovnají

Řím – Záchranářům se podařilo zabezpečit vrak ztroskotané výletní lodě Costa Concordia proti tomu, aby sklouzl hlouběji do moře. Potápěči by nyní pod trup měli umístit betonovou základnu a podpůrné pilíře, aby mohli loď napřímit a znovu podepřít. Pokud se 290metrový kolos podaří narovnat, měl by být na konci května přepraven do loděnice na pevnině, kde ho sešrotují.

Na palubě luxusního výletního parníku bylo při jeho najetí na mělčinu letos 13. ledna celkem 4200 pasažérů a členů posádky. Při havárii přišlo o život 32 lidí. Kapitán lodi Francesco Schettino byl obviněn z mnohonásobného zabití z nedbalosti. V říjnu v rámci předběžného líčení poprvé osobně vypovídal před soudem v toskánském Grossetu; obvinění odmítl.

Vrak lodi byl oproti původním plánům zabezpečen o dva měsíce později. Podle šéfa italské civilní obrany Franca Gabrielliho ale není jasné, zda se loď z útesu u toskánského pobřeží podaří odstranit do začátku letní sezony.

/*json*/{"map":{"lat":42.365884815436,"lng":10.920367240906,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/