Demonstraci, která by mohla trvat celý víkend, svolala silně promonarchistická organizace Pitak Siam (Chraňte Thajsko). Premiérka Šinavatrová se rozhodla nebrat protest na lehkou váhu. Už ve čtvrtek její vláda použila zákon o vnitřní bezpečnosti na tři čtvrti Bangkoku kolem oblasti, kde se protest sešel. V televizním projevu poté obyvatelům vysvětlila, že k tomuto kroku přistoupila z obavy, že se demonstrace zvrhne v násilí. Demonstranty také obvinila, že se pokoušejí její vládu svrhnout. Do ulic Bangkoku nechala poslat 17 000 policistů.
Zákon umožňuje úřadům uzavřít silnice, vyhlásit zákaz vycházení a v určených oblastech zakázat používání elektronických zařízení. Opatření začala být zaváděna v noci na pátek, kdy policie uzavřela silnice kolem premiérčina úřadu a kolem sídla vlády. Platí také speciální bezpečnostní opatření kolem domů vysokých vládních činitelů včetně premiérky.
Červené versus žluté košile
Poslední převrat, kdy byl svržen premiér Tchaksin Šinavatra, způsobil hluboký rozkol ve společnosti, kdy se země rozdělila na dvě zhruba stejné poloviny. Příznivci svrženého expremiéra, které na demonstracích symbolizují červené košile, pocházejí převážně ze severní části země. Proti nim stojí „žluté košile“, což jsou Šinavatrovi oponenti pocházející především z hlavního města a tíhnoucí spíš ke královskému paláci. Pitak Siam je na thajské politické scéně nováčkem, ale zaměřením se kloní ke „žlutým košilím“.