Z bavorského pohledu příliš liberální česká drogová politika umožnila v Česku boom výroby pervitinu, v Německu známém pod názvem krystal. Bavorští konzumenti a dealeři se pak naučili tuto drogu obstarávat v nedalekém českém pohraničí, kde ji získají výrazně levněji než v Německu. Ke změně přístupu Prahu opakovaně vyzval bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, který chce zpřísnit i namátkové kontroly policie a celníků u hranice s ČR. Výzvy k většímu tlaku na české politiky zaznívaly také na kongresu v Bayreuthu věnovaném této droze. České úřady ale tvrzení o příliš liberální drogové politice ČR opakovaně odmítly.
Hohlmeierová bývala v letech 1998 až 2005 bavorskou ministryní školství a od roku 2009 zastupuje vládní stranu CSU v Evropském parlamentu. Je dcerou někdejšího bavorského premiéra a dlouholetého předsedy CSU Franze Josefa Strausse.
Vrchní komisař Zemského kriminálního úřadu v Mnichově Bernhard Kreuzer na kongresu naopak apeloval na české kolegy, aby se při potírání drogové kriminality více zajímali o německé občany. Těm podle něj při nákupu pervitinu v Česku nehrozí skoro žádné nebezpečí, a proto ho tam také vyhledávají. Podle Kreuzera se loni v Česku před soudy zodpovídalo z drogových deliktů 2 900 obviněných a jen jeden z nich byl prý Němec. Bavorská policie a celníci loni zachytili 11,7 kilogramu pervitinu a za prvních deset měsíců letošního roku už necelých 12 kilogramů. S přílivem českého pervitinu se potýká i druhá sousední německá spolková země Sasko; tamní policisté si ale spolupráci s českými kolegy pochvalují.
