Slovenská vláda nabízí učitelům kompromis

Bratislava – Už druhý týden pokračuje ve stávce část slovenských škol. K učitelům, kteří žádají zvýšení platů a víc peněz pro vybavení škol, se přidali i studenti. Chtějí tlačit na levicovou vládu Roberta Fica, aby krizi ve školství okamžitě řešila. Kabinet výdaje na vzdělávání nehodlá zvýšit, z balíku peněz určeného na školství ale umožní čerpat větší částku na platy učitelů a starším pedagogům zároveň slibuje jistotu zaměstnání. Po jednání s představiteli vlády to novinářům řekl šéf školských odborů Pavel Ondek.

Odbory se s vládou nepohodly kvůli požadavku na desetiprocentní zvýšení mezd pedagogů a na více peněz vynakládaných státem na školství. Ficova vláda slíbila pětiprocentní přilepšení, což si v příštím roce vyžádá kolem 60 milionů eur (přes 1,5 miliardy korun). Nově navrhla změnu pravidel při rozdělování peněz určených na školství, učitelé by si tak mohli přilepšit celkově o zhruba 7,5 procenta. Pro pedagogy starší 55 let vláda zase slíbila jistotu zaměstnání, takzvanou definitivu.

Odborový svaz nabídku kabinetu posoudí v úterý, zatím není jasné, zda ji přijme. Ve snaze prosadit své požadavky zaměstnanci škol před týdnem vstoupili do časově neomezené stávky, kterou odborový svaz kvůli jednáním s vládou po třech dnech přerušil. To vyvolalo nevoli části učitelů; několik škol zejména v Bratislavě se dohodlo a stávku si předávají - to znamená, že každý den v týdnu jedna z nich neučí. Učitelům se nelíbí, že vedení odborů stávku přerušilo, aniž by něčeho dosáhlo. Oficiálně je stávka přerušená už od čtvrtka.

Slovenští studenti podporují požadavky učitelů
Slovenští studenti podporují požadavky učitelů

Nespokojené pedagogy podpořili i žáci. Stovky studentů v pátek v Bratislavě a dnes v Trenčíně demonstrovaly v ulicích za zlepšení podmínek na vzdělávání a za zvýšení platů pedagogů. Zástupci studentů zároveň odmítli výtky Fica, že byli k protestu zneužiti.

Platy učitelů na Slovensku patří k nejnižším ve srovnání s jejich kolegy v zemích sdružených v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Slovensko také dlouhodobě vynakládá na školství méně peněz vzhledem k výkonu ekonomiky než vyspělé země.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského