Oproti předpokladům se Antarktida otepluje dvakrát rychleji

Oslo - Západní Antarktida se otepluje dvakrát rychleji, než se předpokládalo. Vyplývá to ze studie amerických vědců, která dnes byla představena v Oslu. Podle studie vzrostla průměrná roční teplota ve sledované oblasti od roku 1958 o 2,4 stupně Celsia. Je to jedno z nejvyšších temp oteplování na světě a představuje to trojnásobek růstu celosvětové průměrné teploty.

„Západní část ledové pokrývky Antarktidy se otepluje asi dvakrát rychleji, než jsme se dosud domnívali,“ uvedl jeden z autorů studie David Bromwich. „Oteplování vyvolává obavy z toho, jak moc může Antarktida přispět k vzestupu hladin oceánů.“

Pokud by roztál veškerý ledový příkrov v západní Antarktidě, hladina moří by se na celém světě zvedla o 3,3 metru. Vědci ale zdůrazňují, že takový proces by trval několik staletí. Západní Antarktida v současnosti přispívá k vzestupu hladin oceánů zhruba o 0,3 milimetru ročně. Výraznější vliv má v tomto směru tání ledovců v Grónsku, které podle vědců ročně zvýší hladinu moří o 0,7 milimetru. Hladina světových moří zvolna stoupá.

Za 20. století se podle vědců zvýšila o 20 centimetrů. Pro 21. století odborníci odhadují vzestup moří o 18 až 59 centimetrů v závislosti na tom, jak rychle bude růst průměrná světová teplota.