USA se dohodly s Čínou - proti KLDR zavedou nejpřísnější sankce

Pchjongjang/New York - Severní Korea varovala, že kvůli ohlášeným sankcím a společnému vojenskému cvičení Jižní Koreje a Spojených států vypoví příměří, jež ukončilo korejskou válku z let 195053. Reagovala tak na skutečnost, že se USA a Čína dohodly na předběžném návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN o přísnějších sankcích, které by potrestaly KLDR za poslední jaderný test uskutečněný v únoru. O nových sankcích se bude hlasovat ve čtvrtek.

Spojené státy navrhují zavést proti Severní Koreji jedny z nejpřísnějších sankcí, jaké kdy Rada bezpečnosti OSN vyhlásila. Dotknout se mají například nezákonných hotovostních transakcí nebo činnosti diplomatů, oznámila americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová. Diplomatické zdroje v OSN před několika hodinami prozradily, že USA se na potřebě zpřísnění sankcí proti KLDR kvůli únorovému jadernému testu dohodly s Čínou, která je označována za poslední diplomatickou i obchodní oporu Severní Koreje. O nových sankcích se bude hlasovat ve čtvrtek.  

Podle čínského velvyslance Li Pao-tunga musí OSN vyslat KLDR „tvrdý signál“, že severokorejská jaderná zkouška byla proti vůli mezinárodního společenství. Tu Severokorejci označili za sebeobranu proti americkému nepřátelství.

Severní Korea zároveň pohrozila, že přikročí i k tvrdším akcím, pokud to bude nutné. Trnem v oku jsou Pchjongjangu také společné manévry, které každoročně pořádají Soul a Washington. Letos společné pozemní, námořní a letecké cvičení začalo 1. března a podle plánu by mělo trvat až do 30. dubna.

Pchjongjang hrozí vypovězením příměří k 11. březnu

Severní Korea uvedla, že Washington a další země sahají dál než k ekonomickým sankcím a uchylují se k otevřené agresi a vojenským činům. Z toho důvodu KLDR varuje, že k 11. březnu zruší příměří, jímž skončila korejská válka. „Korejské příměří prohlásíme za zcela neplatné,“ citovala z armádního prohlášení agentura KCNA. „Válečná cvičení prováděná Spojenými státy a loutkovým jihokorejským režimem jsou systematickým ničením korejského příměří,“ dodala.

Korejská válka z let 1950–53 skončila pouze příměřím, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy, takže zúčastněné strany zůstávají doposud de facto ve válečném stavu.

Video USA se dohodly s Čínou - proti KLDR zavedou nejpřísnější sankce
video

USA se dohodly s Čínou - proti KLDR zavedou nejpřísnější sankce

USA se dohodly s Čínou - proti KLDR zavedou nejpřísnější sankce

O konfliktu s koreanistou Jaromírem Chladou