Sarkozy nevyloučil návrat do politiky, „pokud to bude nutné“

Paříž - Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy naznačil návrat do politiky v roce 2017. Po loňské prohře v prezidentských volbách přitom takovou možnost vylučoval. V rozhovoru pro deník Valeurs Actuelles přiznal, že v případě politické krize v zemi možná nebude mít na vybranou. Exprezident rovněž kritizoval hospodářskou politiku socialistického šéfa Elysejského paláce Françoise Hollanda i jeho rozhodnutí pro vojenskou intervenci v Mali.

Osmapadesátiletý Sarkozy pro čtvrteční vydání magazínu řekl, že politika je pro něj minulostí. Dodal však, že by mohl být přinucen se angažovat v případech, kdy bude Francie odkázána na volbu mezi krajní levicí a krajní pravicí. „Bohužel nastane čas, kdy už otázka nebude znít 'Chcete?', ale 'Máte na vybranou?'“ poznamenal Sarkozy. „V takovém případě vlastně bude mou povinností to na sebe vzít. Ne z touhy. Z povinnosti. Jen proto, že jde o Francii,“ prohlásil konzervativní prezident z let 2007 až 2012.

I když loni Sarkozy sliboval, že politiku opustí nadobro, už v říjnu prý jednomu příteli řekl, že možná nebude mít jinou možnost než kandidovat v příštích volbách. Volání po návratu Sarkozyho mezi přívrženci pravice zesílilo po rozklížení jeho Svazu pro lidové hnutí (UMP) a zvýšení nezaměstnanosti.

Sarkozy si v rozhovoru mimo jiné postěžoval, že Hollande zničil vše, co se mu podařilo vybudovat s kancléřkou Angelou Merkelovou na vrcholu krize eurozóny. Dále prohlásil, že Hollande učinil nezodpovědné rozhodnutí, když poslal vojáky do Mali, kde Francie pomáhá maliské armádě vytlačit islamisty. Sarkozy zapochyboval, zda můžou „čtyři tisíce mužů kontrolovat území, které je třikrát větší než Francie“. „Pravidlo zní, že nikdy nemáte vstupovat do země, která nemá vládu,“ dodal Sarkozy.

Video Sarkozy v rozhovoru připustil angažování do voleb v roce 2017
video

Sarkozy v rozhovoru připustil angažování do voleb v roce 2017