Tuniské déjà vu – zoufalý Tunisan se na protest zapálil

Tunis – V prosinci 2010 odstartoval v Tunisu pouliční prodavač, který se na protest upálil, revoluční vlnu v arabském světě. I když režim prezidenta Alího padl, lidé v zemi jsou stále nespokojení. Svědčí o tom i dnešní pokus mladíka, který se v centru tuniské metropole pokusil upálit.

Asi dvacetiletý prodavač cigaret se přímo na ulici před radnicí v Tunisu zapálil. Podle svědků přitom křičel: „Koukněte na mládež, která prodává cigarety, to je nezaměstnanost.“ Kolemjdoucí se na mladíka vrhli a chtěli mu pomoci. Co nejrychleji ho uhasili, i tak má ale popáleniny po celém těle. 

Záchranáři ho převezli de nemocnice, byl přitom při vědomí. Ani více než dva roky od revoluce nejsou lidé se situací v zemi stále spokojení. Ekonomické a sociální problémy a těžkosti stále nejsou překonány. Zemi nadále ničí nezaměstnanost a chudoba a zoufalé násilné činy, jimi vyvolávané, neustávají. Tunisko se navíc propadlo do vážné politické krize, kterou prohloubila únorová vražda opozičního předáka Šukrího Bilajda. Země v současnosti spěje k předčasným volbám.

Zoufalý čin sebeupálení stál i na samém začátku tuniské revoluce. Odstartoval ji pouliční prodavač zeleniny Muhammad Buazízí, který se upálil na protest proti bídě. Jeho čin spustil vlnu protivládních demonstrací v arabských zemích a v Tunisku díky nim odstoupil prezident Zín Abidín bin Alí.