František do honosného papežského apartmá nechce

Vatikán – Papež František nechce bydlet v apartmá Apoštolského paláce, které bylo tradičním sídlem papežů. Před dvanáctipokojovým apartmá dává přednost jednoduchému dvoupokojovému bytu v penzionu obývaném dalšími kněžími.

František hodlá porušit více než stoletou tradici. Rozhodnutí potvrzuje jeho skromnost, kterou projevil ihned po svém zvolení, když odmítl řady výsad papežského úřadu. Už jako arcibiskup v Buenos Aires bydlel v obyčejném bytě, kde si i sám vařil, a odmítl se přestěhovat do arcibiskupského paláce.

Ve dvanáctipokojovém apartmá Apoštolského paláce s terasou, výhledem na celý Řím a přilehlým ubytováním pro personál bydleli papežové už od dob Pia X. na začátku 20. století. 

František ale už od svého zvolení bydlí ve dvoupokojovém bytě v Domě svaté Marty, ve kterém byli během konkláve ubytováni všichni kardinálové. A podle mluvčího Vatikánu Federica Lombardiho František plánuje v jednoduše zařízeném penzionu zůstat i do budoucna. „Dnes ráno oznámil kardinálům, že s nimi zůstane bydlet i dál,“ uvedl Lombardi.

K penzionu, který byl postaven v roce 1996 na místě někdejšího hospicu pro poutníky, náleží moderní kaple, několik společenských místností a společná jídelna. V pokojích a chodbách je mramorová podlaha. V apartmánech je k dispozici samostatná koupelna a pracovna s psacím stolem.

František bude užívat papežskou knihovnu v Apoštolském paláci pro přijímání oficiálních hostů. Podle zvyklosti bude také každou neděli pronášet modlitbu z okna paláce stejně jako jeho předchůdci.