Boeing ukončil zkoušky dreamlineru, jeho osud je v rukou úřadů

Seattle (Washington) – Společnost Boeing dokončila testy nového systému, který má chránit baterie letounu typu 787 Dreamliner před vznícením. Kvůli závadám baterií nesmějí dreamlinery od poloviny ledna létat, Boeing doufá, že americký Federální úřad pro letectví (FAA) teď povolí jeho nové chloubě návrat do komerčního provozu a podobně se zachovají také letecké úřady v dalších zemích.

Zda budou moci Boeingy 787 opět létat s cestujícími, rozhodne FAA po analýze dat, která výrobce nashromáždil při pátečním letu. „Až ukončí testy, předají nám informace a my rozhodneme,“ shrnul americký ministr dopravy Ray LaHood, pod kterého FAA spadá. Dreamliner v barvách polského LOTu s novou ochranou baterií na rozhodující zkušební let odstartoval v jedenáct hodin místního času, tedy v osm večer času středoevropského, ve vzduchu strávil zhruba dvě hodiny. Přehřívající se baterie Boeing umístil do ocelové krabice, upravil jejich nabíjecí obvody a zlepšil jejich větrání. „Je slušná šance, že to bude fungovat a bude to přijato,“ očekává letecký analytik Richard Aboulafia. Upozornil ovšem, že je možné, že se dreamlinery přesto s cetujícími zatím nevznesou – a to „z technických nebo politických důvodů“.

Potíže dreamlinerů se projevily v polovině ledna, když vypukl požár ve stroji stojícím v Bostonu a potíže s přehříváním zaznamenali také v Japonsku. Ukázalo se, že problémy způsobují lithium-iontové baterie, které sice mají být velmi kapacitní, ale může dojít i k jejich příliš rychlému vybití a vzplanutí. Letečtí regulátoři proto postupně zakázali provoz letadel tohoto typu v celém světě – zatím jich aerolinky zařadily do provozu 50. Boeingu tak vznikla škoda v řádu desítek milionů dolarů.

Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě, Boeing ho vyvinul jako úspornou alternativu k airbusovým létajícím obrům A380. Použití polymerů vyztužených uhlíkovými vlákny výrazně snížilo hmotnost stroje a použity byly také úsporné motory. Provozní náklady by tak měly být o pětinu nižší než u jiných podobně velkých letadel. Dreamlinery zatím provozují letecké společnosti ve Spojených státech, Chile, Japonsku, Indii, Kataru, Etiopii a Polsku. Právě polské LOT s ním podnikly také prezentační lety do Prahy.