Developeři předběhli památkáře - zbourali prastarou pyramidu

Lima - Peruánské stavební firmy zničily pyramidu na archeologickém nalezišti poblíž metropole Limy. Více než 4000 let stará pyramida stála poblíž místa, kde developeři skupují pozemky k rozsáhlé výstavbě. Úřady jim zabavily stroje a případ vyšetřují. Zasáhnout se snažili i archeologové a právě jejich úsilí nejspíš zachránilo další tři podobné stavby. Na místě teď nepřetržitě hlídkují policisti.

Peruánské ministerstvo kultury už kvůli poničení památky podalo trestní oznámení. Šestimetrová stavba byla jedním z významných archeologických objektů naleziště El Paraíso, které leží v neobydlené zóně u města San Martín de Porres severně od Limy. Stačila jedna noc a z tisíce let staré památky zbyla hromada kamení.

Krajina dlouhodobě láká developery nebo třeba chovatele prasat. Šestimetrová pyramida v obchodním záměru překážela. Pro archeology jde o nemilé překvapení – i kvůli faktu, že s  konzervací lokality El Paraíso začali teprve v prosinci. „Mysleli, že odejdeme. Zapálili několik ohňů, aby zhoršili viditelnost. Ale když jsme slyšeli stroje, šli jsme se podívat. Nepustili nás ale dál,“ uvedl archeolog Miguel Castillo.

Náměstek ministra kultury Rafael Varón novinářům řekl, že lidé najatí dvěma firmami těžkou technikou zničili pyramidu a měli v úmyslu zbořit i tři další podobné stavby, zabránil jim v tom ale příjezd policistů. Policie proto nyní bude naleziště hlídat nepřetržitě.

Pyramida byla podle expertů stará 4000–5000 let a archeologové na ní zkoumali stavební techniky a způsob života jedné z místních předkolumbovských kultur. „Byla spáchána nenávratná škoda na jedné z kapitol peruánské historie,“ řekl vedoucí archeologického týmu Marco Guillén.

Peru se honosí stovkami významných nalezišť. Ne všechny jsou ale prozkoumané. Minulý týden objevili peruánští a polští archeologové první královské pohřebiště předincké kultury Wari. Podzemní mauzoleum z devátého století skrývalo 1 200 zlatých a stříbrných šperků, keramiku a 63 mumií. Mezi nimi 3 královny a také lidské oběti.

Své skvosty nedokázali uchránit ani v Belize. Jednu z největších mayských pyramid v zemi v květnu odbagrovala stavební firma - rozdrcené kamení spotřebovala pro zpevnění silnice. Špatná ochrana památek ovšem není specialitou třetího světa. Směs neprofesionality a korupce vedla k poškození jednoho ze skvostů UNESCO - starověkých Pompejí, které před dvěma tisíci let pohřbila sopka Vesuv. Italský ministr kultury minulou neděli uklidňoval, že po letech nečinnosti restaurátorské práce urychlí.

2 minuty
Peruánská pyramida zmizela pod bagry
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Musk bere zpátečku. Vlastní politickou stranu dle WSJ nechce

Miliardář Elon Musk upouští od plánů na založení nové politické strany. Svým spojencům sdělil, že se hodlá soustředit na své firmy. Šéf automobilky Tesla a vesmírné společnosti SpaceX si navíc nechce znepřátelit vlivné členy Republikánské strany tím, že by odlákal její voliče, píše list The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na své zdroje.
před 19 mminutami

Desítky tisíc mrtvých v Gaze jsou třeba, říká v nahrávce izraelský generál

Smrt desítek tisíc Palestinců v Gaze je „nezbytná a potřebná pro budoucí generace“. Na uniklé zvukové nahrávce to uvedl generálmajor a bývalý šéf zpravodajské služby izraelské armády Aharon Haliva. Informovala o tom americká stanice CNN. Nahrávky zveřejnila izraelská televize Channel 12. Jeruzalém opakovaně odmítá nařčení z válečných zločinů či genocidy.
před 32 mminutami

Izrael povolá kvůli ofenzivě v Gaze 60 tisíc záložníků

Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac schválil plán ofenzivy do města Gaza a nařídil povolat šedesát tisíc záložníků, informovala agentura AFP. Podle serveru The Times of Israel (ToI) záložníci dostanou nejméně dva týdny na to, hlásit se do služby, a ne všichni se budou podílet na operaci ve městě Gaza, někteří nahradí izraelské jednotky v jiných částech fronty.
před 1 hhodinou

Neklidnou situaci na Haiti má pomoci vyřešit exšéf žoldnéřů

Haiti, které patří mezi nejchudší a nejnebezpečnější země světa, plánuje zlepšit svou bezpečnost. Zakladatel nechvalně proslulé žoldnéřské společnosti Blackwater a podporovatel amerického prezidenta Donalda Trumpa Erik Prince oznámil, že má s vládou Haiti smlouvu. Podle kontraktu by měl zakročit proti tamním gangům, na oplátku by měl následně získat roli ve výběru místních daní a cel. Dohoda u mnoha kritiků vyvolává obavy.
před 1 hhodinou

Rusko zasáhlo sklad paliva v Oděské oblasti

Rusové v noci na středu podnikli dronový útok na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny a podle místních úřadů zasáhli objekt palivové infrastruktury. Na místě probíhá rozsáhlá hasební operace, nasazený je i hasičský vlak. Údery zranily jednoho člověka a poničily také tamní přístav. V Sumské oblasti je po útoku bezpilotních prostředků zraněno dvanáct lidí včetně dvou dětí.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda zrušila bezpečnostní prověrky desítkám činitelů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušila bezpečnostní prověrky 37 současným i bývalým bezpečnostním činitelům. S odvoláním na šéfku zpravodajských služeb Tulsi Gabbardovou o tom v noci na středu informovaly agentury Reuters, AP nebo list The New York Times (NYT). Gabbardová bez důkazů obvinila čtyři desítky úředníků z politizace tajných služeb.
05:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump volal Orbánovi kvůli členství Ukrajiny v EU, píše Bloomberg

Prezident USA Donald Trump po pondělním jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským a evropskými představiteli telefonoval maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Chtěl s ním prodiskutovat, proč Budapešť blokuje přístupová jednání Kyjeva s EU, píše agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s hovorem. Podle činitele Bílého domu, kterého citoval Reuters, se lídři bavili také o možnosti, že by Budapešť hostila případná jednání mezi Zelenským a ruským vládcem Vladimirem Putinem.
00:42Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na Slovensko i do Maďarska opět proudí ruská ropa

Dodávky ropy na Slovensko prostřednictvím ropovodu Družba se obnovily, informoval tamní resort hospodářství. Ruská surovina už znovu proudí také do Maďarska, oznámil ministr zahraničí Péter Szijjártó. Surovina přestala z Ruska proudit na Slovensko a do Maďarska v pondělí. Podle pondělního oznámení ukrajinské armády je to důsledek jejího útoku na transformátorovou stanici tohoto ropovodu na ruském území.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...