Papež v Riu navštívil slum, večer pozdraví věřící na Copacabaně

Rio de Janeiro - Papež František v Riu požehnal olympijské vlajce a navštívil chudinský slum Varginha. Večer se na slavné Copacabaně setká s účastníky Světových dnů mládeže, slavnostně se ho chystají přivítat desetitisíce katolíků. Papež je pozdraví a věnuje jim poselství. V Brazílii je na své první zahraniční cestě, přiletěl v pondělí a zůstane do konce týdne.

Ceremoniál začne ve 23:00 SELČ a bude zakončením dnešního nabitého papežova programu. Předtím navštívil František jeden z chudinských slumů, kterými Rio neblaze proslulo. Právě vstřícnost k lidem z okraje společnosti je jednou z hlavních hodnot, které nový papež ve Vatikánu prosazuje. Již ve středu navštívil v Riu nemocnici, kde se léčí drogově závislí.

Pavel Semela, farář:

„Papež František již od svého prvního vystoupení překvapuje svojí neformálností, srdečností, tím, že se snaží navázat osobní kontakt s účastníky. Usiluje o nasměrování pozornosti věřících na lidi, kteří jsou ve společnosti na okraji.“


Od starosty Ria papež obdržel klíč od města. Během uvítacího ceremoniálu vyšel na balkon paláce a požehnal lidem shromážděným před honosnou budovou. Z balkonu rovněž svěcenou vodou požehnal olympijské vlajce, která nad Riem zavlaje v době konání letní olympiády v roce 2016. Z centra města zamířil do chudinské čtvrti Varginha, která je jedním z neblaze proslulých slumů, v nichž kvete prodej drog a další kriminalita.

František na návštěvě slumu Varginha
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Felipe Dana

Na místním stadionu pak papež vyzval mladé Brazilce ze čtvrti, kterou ještě před pár měsíci ovládala drogová mafie, aby neztráceli odvahu a nenechali se zkorumpovat. „Vy, drazí mladí, jste často rozčarováni fakty o zkorumpování lidí, kteří místo toho, aby usilovali o společné dobro, hledají osobní prospěch,“ uvedl papež v jasné narážce na revoltu brazilské mládeže proti korupci a úpadku veřejných služeb. „Nikdy neztrácejte odvahu. Realitu lze změnit, člověka lze změnit,“ prohlásil a vybídl mladé, aby si „nezvykali na zlo“, ale snažili se je porazit a šířit dobro.

František také vybídl k ochraně pěti základních pilířů, jako je „podpora národa a jeho duchovního blaha“, „života jako božího daru“ a rodiny, vzdělávání, které „se neomezuje na pouhé předávání znalostí s cílem produkce zisku“, zdraví a bezpečí „v přesvědčení, že násilí může být poraženo jen změnami v lidském srdci“.

Návštěvu hlavy církve provází v největší katolické zemi obrovský zájem - mše v mariánské bazilice v Aparecidě se přímo na místě i v okolí účastnilo na 200 000 lidí. Papež zavítal mimo jiné i do nemocnice provozované františkány - na oddělení, kde se léčí alkoholici a drogově závislí. Ostře přitom vystoupil proti legalizaci drog.

Video Telefonát Jana Balíka
video

Telefonát Jana Balíka

Telefonát Jana Balíka

16:30 25.7.

Papeže přivítají desetitisíce katolíků

Rozhovor s farářem Pavlem Semelou

Pro české účastníky Světových dnů mládeže sloužil ve středu mši kardinál Dominik Duka. Český metropolita také požehnal soše pražského Jezulátka, kterou pak předal českým krajanům z města Bataypora.