Za Kotlebovým úspěchem je frustrace, skepse a neřešení problémů Slovenska

Bratislava - Za úspěchem pravicového extremisty Mariana Kotleby ve slovenských krajských volbách je podle analytika Jána Baránka dlouhodobé zanedbávání romské problematiky předchozími vládami. Lídr ultrapravicové Lidové strany Naše Slovensko porazil v sobotu dosavadního župana Vladimíra Maňku ze strany Směr. Za šok a prohru pro celou zemi označil Kotlebův úspěch dnešní slovenský tisk.

Kotleba v minulosti proslul třeba organizováním protiromských pochodů, poukazováním na „cikánskou kriminalitu“ nebo vystupováním v nacistické uniformě. Jak poznamenal Baránek ve Studiu 6, hlas mu dali voliči napříč celým politickým spektrem, kteří nějakým způsobem přicházejí do styku s nepřizpůsobvou částí romské komunity a zažili na vlastní kůži, jak tuto situaci nikdo neřeší. Baránek nicméně poznamenal, že Kotlebův úspěch nelze omezovat výhradně jen na romskou problematiku. Byly to podle něj i protestní volby, protože zákony na Slovensku platí selektivně: je tu část nedotknutelných, pro něž neplatí, což jsou především politici, oligarchové a právě část sociálně nepřizpůsobivých.

Podle slovenského tisku je Kotlebův úspěch šok

„Slovensko bude mít prvního extremistu ve vysoké funkci. Nezbývá než doufat, že maximálně na čtyři roky,“ napsal nejčtenější slovenský list Nový čas. Dodal, že zvolení Kotleby by mělo být pro standardní politické strany impulsem, aby v každých volbách pečlivě zvažovaly, koho do nich postaví. „V neposlední řadě si snad uvědomí, že problém nepřizpůsobivých už konečně musejí řešit odpovědní politici,“ poznamenal deník.

List Sme soudí, že Kotlebův úspěch je výsledkem nenávisti, bezmoci a hněvu lidí na politiky. Odpovědnost prý nese hlavně sociálnědemokratický premiér Robert Fico, jenž po přesvědčivém vítězství své strany v loňských parlamentních volbách stanul v čele jednobarevné vlády. „Největší vinu nese proto, že jeho způsob politiky je ze stejného těsta jako ten Kotlebův - slibuje jistoty a rychlé řešení, ale reálně neumí udělat nic,“ poznamenal deník.

Video Horizont 24: Kdo je Marian Kotleba?
video

Horizont 24: Kdo je Marian Kotleba?

Horizont 24: Kdo je Marian Kotleba?

25.11.2013, HO

Ján Baránek k Marianu Kotlebovi

Události, komentáře k Mariánu Kotlebovi

„Žádný z politiků si nedokáže přiznat vlastní selhání a málo aktivní přístup, ačkoliv hrozba zvolení extremisty nad Slovenskem visela přinejmenším před druhým kolem voleb,“ uvedl list Pravda. Za jediný způsob, jak zavřít tuto Pandořinu skřínku, pokládá deník boj proti strachu lidí o svou existenci, který prý ovládá nezanedbatelnou část obyvatel země.

„Frustrace, skepse a všeobecné rozčarování lidí je značné,“ poznamenal list Plus jeden deň, podle něhož se standardní politické strany v zemi až příliš vzdálily od obyčejných lidí a neřeší jejich problémy.

Podle listu Hospodárske noviny Kotleba uspěl v krajských volbách kvůli tomu, že byl zcela jiný než všichni ostatní a že pro frustrované obyvatele se stal hlasem periferie. „Pro některé je zárukou, že udělá pořádek a poradí si s cikány, pro druhé exotem, který udělá vítr v regionální politice kšeftů, a pro třetí symbolem změny, kterou nikdo sice nedokáže pojmenovat, ale vždy se najde někdo, kdo ji ztělesňuje,“ napsal deník.

Kotleba uspěl v regionu s vysokou nezaměstnaností a s Romy

Kotlebovi podle expertů pomohla vysoká nezaměstnanost, velký počet obcí s romskou menšinou na středním Slovensku, ale i důvěra tamních obyvatel v autority. „Jednou z příčin úspěchu Kotleby je akutní a dlouhodobě neuspokojivě řešený problém sociálního postavení romské menšiny. S tím souvisí i mimořádně postižená část obyvatelstva, která je v bezprostřední blízkosti této komunity,“ řekl listu Pravda politolog Michal Horský, podle kterého slovenští politici nezvládli fenomén politického extremismu. Podle sociologa Martina Slosiarika Kotleba dostal hlasy zejména od lidí zklamaných z politiků, kteří neřeší chudobu a romský problém.

V Banskobystrickém kraji je dlouhodobě nadprůměrně vysoká nezaměstnanost, v regionu jsou i okresy, ve kterých se podíl lidí bez práce pohybuje až kolem 30 procent. Kraj má na Slovensku také největší počet obcí s romskou komunitou.

Vedoucí katedry geografie Fakulty přírodních věd Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici Tibor Madleňák pro list Hospodárske noviny uvedl, že v kraji jsou regiony, kde je poměrně silný sklon lidí spoléhat se na autority. V kraji v minulosti dominovala strana HZDS autoritářského premiéra Vladimíra Mečiara, kterou později vystřídal na špici oblíbenosti Směr-SD současného předsedy vlády Roberta Fica. Maňkův neúspěch připisují média také slabé mobilizací voličů ze strany Ficova Směru-SD. Premiér po prvním kole krajských voleb prohlásil, že kandidát jeho strany volby suverénně vyhraje. Kotleba nakonec uspěl i v regionech, kde dlouhodobě silnou pozici mají sociální demokraté.