Vedení Středoafrické republiky kvůli sektářskému násilí končí

Bangui - Středoafrický prozatímní prezident Michel Djotodia i premiér Nicolas Tiengaye složili funkce. Nedaří se jim zastavit nepokoje mezi křesťany a muslimy v zemi a konflikt už ohrožuje situaci v celém regionu. Své domovy opustil skoro milion Středoafričanů a v zemi působí stovky zahraničních vojáků. Jejich úspěchy jsou ale jen dílčí. Země zažívá neklid od převratu, za nímž loni v březnu stálo islamistické hnutí Séléka. Tomu velel právě Djotodia.

Spekulace o odstoupení středoafrického prezidenta se objevily už ve čtvrtek. Podle informací od vyjednávačů v Ndjameně přinutili prezidenta i premiéra k rezignaci ostatní účastníci regionálního summitu středoafrických zemí (CEEAC) v Čadu. Tento krok považují za důležitý pro vyvedení země z paralýzy.

Když zprávy ze summitu dorazily do hlavního města Středoafrické republiky, do ulic vyšly tisícovky slavících, tančících a zpívajících lidí. Oslavy propukly také v uprchlickém táboře na letišti. „Je to nový den pro Středoafrickou republiku. Bůh vyslyšel naše volání a modlitby,“ citovala Reuters 71letou Jeanne.

Za násilím ve Středoafrické republice stojí neshody mezi muslimskou menšinou, která se před deseti měsíci převratem chopila moci, a křesťanskou většinou. Krveprolití si dosud vyžádalo více než tisíc obětí a jedna z nejchudších afrických zemí se ocitla na pokraji humanitární katastrofy.

3 minuty
Prezident i premiér Středoafrické republiky rezignovali
Zdroj: ČT24

Náboženské skupiny se vzájemně obviňují z vraždění civilistů

Místní obyvatelé tvrdí, že muslimské milice Séléka, které v březnu zbavily moci křesťanského prezidenta Françoise Bozizého, zabíjejí civilisty. Muslimové ale násilí připisují křesťanské domobraně zvané antibalaka.

Francouzští vojáci v Bangui
Zdroj: ČTK/AP/Rebbecah Blackwell

Francie má ve Středoafrické republice 1 600 vojáků, z nichž asi tisícovka působí v hlavním městě. Africká skupina MISCA má k dispozici 4 tisíce lidí, ale ani tito zahraniční vojáci nejsou schopni násilí zastavit.

Otázkou ovšem zůstává, jestli odstoupení politického vedení nevytvoří v zemi ještě větší mocenské vakuum. Středoafrická republika má za sebou dlouhou historii převratů a diktatur.


Zvětšit mapu

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Ta páteční pak uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain ale připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat.
06:53Aktualizovánopřed 30 mminutami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 1 hhodinou

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 2 hhodinami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 2 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 4 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 6 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 7 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 8 hhodinami
Načítání...