Prokuratura navrhla zamítnout Dahlgrenovu stížnost na vydání do ČR

Alexandria (USA) - Američtí žalobci odmítli stížnost Kevina Dahlgrena proti svému vydávacímu procesu do České republiky. Prokuratura neuznala argumenty jeho obhájců a konstatovala, že Česko dodalo přesvědčivé důkazy, že mladý Američan spáchal v Brně čtyřnásobnou vraždu. V Česku hrozí Dahlgrenovi doživotí, on sám ale vinu popírá. Poslední slovo ve věci jeho vydání bude mít americké ministerstvo zahraničí.

Zdroj: ČT24 / Facebook.com/alexandriaVA.gov

Americká prokuratura navrhla soudu Dahlgrenovu stížnost odmítnout. Ve zhruba 50stránkovém dokumentu žalobci mimo jiné tvrdí, že Česko dodalo velmi přesvědčivé důkazy o tom, že obviněný čin skutečně spáchal. Obhajoba se snaží dosáhnout toho, aby Dahlgrenovo zadržení v USA bylo označeno za nezákonné, a tím i následná vazba a nynější vydávací proces. Otázku viny americký soud neřeší.

Nyní vypršela dvouměsíční lhůta, ve které se obžaloba měla k odvolání obhájců vyjádřit. Loni v listopadu řekl český konzul ve Washingtonu František Vintr, že odvolání se týká Dahlgrenovy vazby, nikoli samotného vydání do České republiky.

„Česká republika podle státního zástupce dodala velmi přesvědčivé důkazy, že existuje důvodné podezření, že Kevin Dahlgren spáchal v Brně činy, ze kterých je obviněn. Podle státního zástupce by měl soud smést žádost o přezkum ze stolu a doporučit Dahlgrenovo vydání do ČR,“ uvedl zpravodaj ČT ve Washingtonu Martin Řezníček, který má vyjádření amerického státního zástupce k dispozici.


Poslední slovo k vydání bude mít americké ministerstvo zahraničí. České ministerstvo spravedlnosti v minulém roce uvedlo, že v této věci nemusí jít jen o formalitu, neboť jsou zohledňovány například i politické aspekty.

Kevina Dahlgrena podezírají čeští vyšetřovatelé, že v Brně-Ivanovicích usmrtil svou sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Motiv činu ale není znám. Američan si následně vzal taxi z Brna do Vídně, odkud odletěl do USA. Během letu na něj české úřady vydaly zatykač a na jeho základě 23. května agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Dahlgrena zadrželi po příletu do Washingtonu. Pokud by byl Dahlgren vydán a v České republice souzen, hrozil by mu až doživotní pobyt za mřížemi. Kdyby ho americký soud vydat odmítl, unikl by zcela trestu.

Video Komentář Martina Řezníčka ke kauze Kevina Dahlgrena
video

Komentář Martina Řezníčka ke kauze Kevina Dahlgrena

Komentář Martina Řezníčka ke kauze Kevina Dahlgrena

s6, 14.01.2013

Redaktorka ČT Barbora Telferová k případu Dahlgren