USA podrývaly Castrův režim pomocí „kubánského Twitteru“

Washington - Americká vládní Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) údajně na Kubě tajně iniciovala vytvoření komunikační sítě, jež měla sloužit k podrývání autority kubánské komunistické vlády. To zpochybňuje dlouhodobé tvrzení USAID, že nepodniká žádné tajné operace, a mohlo by narušit snahy organizace zajišťovat pomoc chudým a zranitelným lidem ve světě.

Projekt sítě, který nesl název ZunZuneo a podobal se Twitteru, byl podle dokumentů získaných agenturou AP zahájen v roce 2010, fungoval více než dva roky a přitáhl minimálně 40 000 kubánských přispěvatelů.

Jeho cílem bylo vybudováním jednoduché sociální sítě obejít přísnou kontrolu, kterou nad internetem uplatňuje kubánská vláda. Většímu rozšíření mobilů, které jsou v zemi povolené teprve od roku 2008, totiž brání jejich vysoká cena.

Síť si měla nejprve najít dostatečný počet příznivců, především mezi mladými Kubánci, a ti pak měli být vedeni k disentu. Nejdříve se zde šířily nevinné zprávy o počasí či koncertu kolumbijské hvězdy, později se prostřednictvím sítě měly podle plánu svolávat politické demonstrace a vést politické diskuse.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Franklin Reyes

Uživatelé ZunZuneo nicméně netušili, že za projektem stojí USAID, která je napojena na americké ministerstvo zahraničí. „Byla to výborná služba. Zalogovali jste se, mohli napsat 140 znaků a poslali. A to celé zadarmo,“ chválil jednoduchost ZunZuneo bývalý uživatel sítě Ernesto Guerra. On ani nikdo jiný z Kubánců ale nevěděli, že Američané tímto způsobem shromažďují jejich osobní údaje, aby je případně mohli v budoucnu použít pro politické účely, a že jejich příspěvky analyzují.

Podle zjištění AP, která prostudovala více než 1 000 stran dokumentů o projektu a fakta dále ověřovala prostřednictvím rozhovorů a dalšími způsoby, se USAID maximálně snažila skrýt spojení Washingtonu s uvedenou komunikační sítí. „Řekli nám, že nemůžeme ani obecně vědět, o co jde. Někdo by to prý mohl zaplatit životem,“ popsal tajnosti kolem programu někdejší analytik zahraničního výboru amerického Senátu Fulton Armstrong.

Za účelem smazání stop k Washingtonu nechala organizace USAID zřídit společnosti ve Španělsku a na Kajmanských ostrovech tak, aby bylo obtížné vystopovat tok financí, a ani vedoucí představitelé těchto firem netušili, že budou pracovat na programu hrazeném z peněz amerických daňových poplatníků Odhadovaných 1,6 milionu dolarů investovaných do sítě ZunZuneo bylo oficiálně vyčleněno pro blíže neupřesněný projekt v Pákistánu. Program byl ukončen v září 2012, kdy skončil vládní grant.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Franklin Reyes

Není zřejmé, zda byl program v souladu s americkými zákony, které vyžadují, aby k tajným operacím dal písemný souhlas prezident a aby o nich byl informován Kongres. Agentura USAID nesdělila, zda Bílý dům o akci věděl.

Tento případ skrývaného politického ovlivňování každopádně dává munici autoritativním režimům, které podezírají americké humanitární pracovníky z podvratných aktivit. Třeba Rusko vykázalo v září 2012, tedy ve stejnou dobu, kdy skončilo ZunZuneo, po dvaceti letech působení USAID ze země.

ZunZuneo nicméně kubánským režimem neotřásl. Sociální sítě přitom pomohly svrhnout několik arabských vlád na jaře 2011 a vládci pevné ruky je i dnes cítí jako nebezpečí. Naposledy se turecký premiér Erdogan snažil zakázat Twitter a YouTube, když se prostřednictvím těchto sítí šířily zprávy o jeho údajné korupci.

Video Horizont 24: Američané tajně financovali kubánský Twitter
video

Horizont 24: Američané tajně financovali kubánský Twitter

Horizont 24: Američané tajně financovali kubánský Twitter

HOR: 03.04.2014

ZunZuneo měla zvrátit politický vývoj na Kubě