
Autoritář Buteflika zřejmě opět vyhrál alžírské volby
„Naše dějiny si budou pamatovat toto datum jako velký zločin proti národu odcizením hlasů občanů a zablokováním vůle lidu,“ prohlásil bývalý premiér Benflís při setkání se svými příznivci v Alžíru. Dodal, že hodlá využít všech dostupných nenásilných politických a právních kroků k odvolání se proti výsledkům čtvrtečních voleb.
Zvláštní komise pověřená dohledem nad průběhem hlasování ale zdůraznila, že se objevilo 130 stížností, což je podle ní malý počet v zemi, kde je 23 milionů registrovaných voličů. Stoupenci Butefliky již v noci na dnešek začali slavit v ulicích měst. V hlavním městě Alžíru provázely jejich veselí i ohňostroje. Ulicemi metropole projížděla houkající auta se státními vlajkami a portréty Butefliky.
Alžírský občan
„Volím Butefliku, protože ostatní kandidáti chtějí jen násilí a my chceme mír. Víme, že tu je korupce a že někteří lidé zemi Alžírsko okrádají, ale s tím se můžeme vypořádat.“
Radost z očekávaného vítězství Buteflikovým lidem trochu kazí nízká volební účast. Podle ministerstva vnitra totiž přišlo ve čtvrtek hlasovat 51,7 procenta registrovaných voličů, zatímco v minulých prezidentských volbách v roce 2009 to bylo oficiálně 74 procent. Komentáře si zvlášť všímají toho, že v Alžíru byla účast dokonce jen 37 procent.
Samotné volby provázely násilnosti. Vypukly především v Kabylsku východně od hlavního města Alžír. Při tamních zásazích policie proti mladým demonstrantům, kteří se snažili bránit obyvatelům v hlasování, utrpělo zranění asi 70 lidí. „Lidé odmítají tyto volby ve všech směrech. Nejsou to volby, je to fraška a její výsledek všichni známe,“ podotkl jeden z demonstrujících.
Buteflik je symbolem autoritativní stability
Současný sedmasedmdesátiletý autoritativní prezident nejspíš zvítězí i přesto, že je vážně nemocný a více než rok se téměř neukazoval na veřejnosti. Do volební místnosti se ve čtvrtek dostavil v kolečkovém křesle. Volební kampaň za něj vedli jeho političtí spojenci.
Podle komentářů však v Buteflikovi jeho početní příznivci vidí záruku stability a nezávislosti země. Kritici naopak tvrdí, že Buteflika je součástí zkorumpovaného státního aparátu a nezastaví se ani před falšováním volebních výsledků. Pátý a nejdéle sloužící alžírský prezident ale dokázal ukončit v roce 2002 desetiletou občanskou válku, která si vyžádala na 200 tisíc mrtvých, a ustál i protesty v rámci „arabského jara“ v letech 2010–2012.
Buteflika, který je veteránem války o nezávislost, stojí v čele státu téměř 15 let a vyhrál jasně již troje prezidentské volby. To mu umožnila mimo jiné změna ústavy v roce 2008, která zrušila omezení umožňující vykonávat pětiletý prezidentský mandát pouze dvakrát.