Před stepními běžci americký západ utíká jen těžko

Kingman - Stepní běžci, nebo také westernové křoví, jsou sice symbolem amerického západu, ve skutečnosti ale místo okrasy místním dělají neplechu. Města v Arizoně, Coloradu nebo Novém Mexiku jsou suchým plevelem doslova zavalená a zbavit se stepí poletujícího plevelu je téměř nemožné. „Prostě se množí, množí a množí jako králíci,“ postěžovala si Sandee Samoska z arizonského Kingmanu.

Snaha vymýtit plevel ve stepních městečkách je doslova jako boj s větrnými mlýny. Stepní běžce totiž po krajině žene právě silný vítr, díky němuž rostliny, které se po uzrání odlomily z kořenů, trousí svá semena na obrovskou vzdálenost.

Rostliny přitom pro místní představují také bezpečnostní riziko, často krajinou šíří požáry. Spálit je proto nelze, lidé jsou zoufalí a netuší, jak se nebezpečných křovin zbavit. „Můžete je jen vyhodit na ulici, ale to je problém. Vítr je zažene k sousedům a pak k dalším a dalším, myslím, že obíhají celým městem,“ posteskla si další z obyvatelek Kingmanu Debora Forneyová.

Video Před stepními běžci americký západ utíká jen těžko
video

Před stepními běžci americký západ utíká jen těžko

Stepní běžci je označení pro stepní rostliny, které využívají specifickým způsobem větru k rozšiřování svých semen. Po uzrání semen celá rostlina obvykle uschne a utrhne se, načež je větrem odnášena daleko od svého původního místa a cestou z ní padají semena. Mívají obvykle silně větvenou lodyhu, celé rostliny pak často získávají kulovitý tvar. Z v České republice rostoucích rostlin patří ke stepním běžcům například katrán tatarský (Crambe tataria), máčka ladní (Eryngium campestre), šater latnatý (Gypsophila paniculata) a další, jako je růže z Jericha (Anastatica hierochuntica).