Berlusconi se v domově důchodců pustil do práce - vyprávěl vtipy

Milán - Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se dnes dostavil do domova pro seniory u Milána, kde začal pracovat v rámci svého alternativního trestu za daňové úniky. Berlusconiho veřejně prospěšná práce u lidí trpících Alzheimerovou chorobou má trvat rok, pracovat bude čtyři hodiny týdně. Dnes si podle svých slov v práci povídal o fotbale a vyprávěl vtipy.

Zdroj: ISIFA/AFP PHOTO Autor: Giuseppe Cacace

Po vystoupení z auta expremiér spěchal do budovy pečovatelského domu a čekající asi stovce novinářů nic neřekl. Nereagoval ani na prohlášení jednoho přítomného odboráře, že expremiér patří do žaláře. „Snem italských pracujících je vidět Berlusconiho v (milánském vězení) San Pietro,“ prohlásil přihlížející muž převlečený za klauna.

Sedmasedmdesátiletý Berlusconi byl loni v srpnu odsouzen ke čtyřem rokům vězení kvůli daňovým únikům v mediálním koncernu Mediaset, ale trest mu byl nakonec v rámci amnestie zmírněn na rok. Kvůli vysokému věku navíc nemusel nastoupit do vězení a vybral si místo toho veřejně prospěšné práce. Berlusconi má v domově důchodců pobývat čtyři hodiny týdně.

Berlsuconi: Vyprávěl jsem vtipy a mluvili jsme o fotbale

Silvio BerlusconiSvé zážitky z prvního pracovního dne popsal několikanásobný expremiér později v rozhovoru pro regionální televizní stanici Telelombardia. „Byly to intenzivní čtyři hodiny. Vyprávěl jsem vtipy a mluvil o fotbale,“ popsal politik a mimo jiné i majitel fotbalového klubu AC Milán. Slíbil, že příště s sebou vezme hodiny s logem klubu.

Na Berlusconiho prý udělali velký dojem zaměstnanci pečovatelského zařízení. „Ti, kteří se tam starají o pacienty, v sobě mají neobyčejnou lidskost. Velkou část dopoledne jsem strávil s pečovatelkou, která tam pracuje už 41 let,“ řekl expremiér. Neopomněl přitom zdůraznit, že trest za daňové úniky neuznává, protože se cítí nevinný. Nevadí mu prý ani tak veřejně prospěšná práce, jako to, že musí být každý den po 23. hodině doma, smí jen omezeně cestovat mimo Lombardii a byl nucen odevzdat pas.


„Jediná potupa pro Berlusconiho je jeho mediální neviditelnost. Dokud je vidět a píše se o něm, má možnost dostat se zpátky na výsluní. Podobné úpadky dokáže skvěle přeměnit v šanci,“ poznamenal ve Studiu 6 italský novinář a publicista Andreas Pieralli. Většinu Italů přitom Berlusconiho nástup k vykonání trestu nezajímá.

Video Berlusconi nastoupil veřejně prospěšné práce
video

Berlusconi nastoupil veřejně prospěšné práce

Berlusconi nastoupil veřejně prospěšné práce

U 9.5.

Pro Berlusconiho je největším trestem mediální neviditelnost

Berlusconi začal pracovat v domově pro seniory

Berlusconi je lídrem pravicové opoziční strany Vzhůru Itálie, nesmí však zastávat žádné volené funkce ani kandidovat ve volbách. Součástí jeho trestu je totiž dvouletý zákaz vykonávání veřejných funkcí, na jehož základě byl loni vyloučen ze Senátu. Zapovězenou má politik i kandidaturu v květnových volbách do Evropského parlamentu.

Bývalý šéf italské vlády je soudně stíhán v řadě dalších kauz, ale ve většině z nich ještě nebylo vyneseno pravomocné rozhodnutí. Mediálně nejznámější je proces kvůli údajnému zneužití pravomoci veřejného činitele a kvůli podezření ze sexu s nezletilou marockou dívkou Ruby. V něm byl Berlusconi nepravomocně odsouzen k sedmi letům vězení a odvolací řízení začíná 20. června v Miláně.

/*json*/{"map":{"lat":45.4492243069117,"lng":9.092681531248088,"zoom":19,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":45.449196037965315,"lng":9.092921912670135,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/