Rusko plánuje kolonizaci Měsíce

Moskva - Rusko by po roce 2030 mohlo zahájit kolonizaci Měsíce. Předběžné návrhy počítají se třemi stadii lunární mise, přičemž to první by mohlo odstartovat už za dva roky a mělo by stát kolem 28,5 miliardy rublů (asi 16 miliard korun). Lidé by se však na měsíční povrch měli dostat nejdříve za 15 až 25 let.

Program je teprve v začátcích a časový harmonogram připravený kosmickou agenturou Roskosmos, ruskou akademií věd a moskevskou státní univerzitou je podle listu Izvěstija pouhým návrhem, který ještě neprošel schvalovacím řízením. Už nyní z něj však vyplývá, že cílem je vybudování obydlené stanice na povrchu Měsíce.

V první fázi, která by měla trvat od roku 2016 do roku 2025, chtějí odborníci vyslat na Měsíc čtyři automatická vozítka pod názvy Luna-25, Luna-26, Luna-27 a Luna-28. Ta mají postupně prozkoumat vybranou oblast na měsíčním jižním pólu, kde by měla později lunární stanice vzniknout. V letech 2028 až 2030 by se měly uskutečnit pilotované oblety Měsíce a nejdříve po roce 2030 by mohli kosmonauti stanout na měsíčním povrchu.

Poslední člověk stál na povrchu Měsíce před více než 40 lety - americká mise Apollo 17 se uskutečnila v roce 1972. Celkem se po Měsíci procházelo 11 astronautů, v nejbližší budoucnosti se ale žádný pilotovaný let k Měsíci neplánuje.