Ukrajinští vojáci padli u Kramatorsku do léčky - 7 mrtvých

Kyjev - U východoukrajinského Kramatorsku probíhají těžké boje. O život přišlo sedm ukrajinských vojáků a dalších sedm utrpělo zranění. Padli do léčky nastražené proruskými separatisty. Ztráty už potvrdilo ukrajinské ministerstvo obrany. Všechny raněné i padlé se podařilo z bojiště evakuovat. Jednoho zabitého ve svých řadách ohlásili i povstalci.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Ukrajinská krize – hlavní události dne:

  • Luhanský „lidový gubernátor“ Valerij Bolotov se stal terčem atentátu. Jeho zranění je podle lékařů lehké.
  • V léčce nastražené separatisty u Kramatorska zahynulo šest ukrajinských vojáků.
  • Ruská plynárenská společnost Gazprom požaduje za červnové dodávky zemního plynu 1,66 miliardy dolarů (33 miliard Kč) jako platbu předem.
  • Zástupci Evropské komise a kyjevské vlády v Bruselu podepsali několik dohod a memorand umožňujících přístup Ukrajiny k penězům z EU.
  • Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin v reakci na americké sankce, uvalené po anexi Krymu, oznámil, že Rusko neprodlouží využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2020, jak požadovaly Spojené státy.

Radikálové zaútočili na armádní konvoj ve chvíli, kdy přijížděl k mostu. „Kolona jedné vojenské jednotky byla cynicky a záludně ostřelována ze zálohy. Teroristé zaútočili na ukrajinské výsadkáře z granátometů, vedli hustou palbu z automatických zbraní. V důsledku dlouhé přestřelky zahynulo celkem šest vojáků, osm utrpělo různě závažná zranění, jeden voják je raněn těžce,“ oznámilo ministerstvo podle agentury Interfax.

Později agentura Interfax s odvoláním na ukrajinskou tajnou službu SBU uvedla, že počet zabitých ukrajinských výsadkářů vzrostl na sedm poté, co jeden voják podlehl těžkým zraněním při letu vrtulníkem do nemocnice. Povstalci ohlásili, že se jim podařilo zničit dva ukrajinské obrněné transportéry, ale v boji padl i jeden z jejich ozbrojenců.

Ozbrojenci na východě země plánují spojit síly. Separatisté z Luhansku a Doněcku prý jednají o sjednocení obou regionů pod názvem Novorusko. Separatisté se opírají o výsledek víkendových referend, ve kterých se podle nich drtivá většina lidí vyslovila pro samostatnost.

Rusko ale zatím k jejich volání o připojení mlčí. „Pokud by se hlasovalo, byla bych pro připojení k Ruské Federaci. Samozřejmě, to je náš sen!“ konstatovala jedna z obyvatelek Slavjansku Ema Vlasovová.

Ruská armáda na hranici s Ukrajinou mezitím zůstává v pozoru, přestože šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden tvrdil, že nařídil jejich stažení. Aktuální snímky NATO ukazují desítky ruských obrněných vozů v Rostovu. A jako opuštěné nevypadá ani stanoviště vrtulníků v Bělgorodu.

Video Události: Ukrajinští vojáci padli u Kramatorsku do léčky
video

Události: Ukrajinští vojáci padli u Kramatorsku do léčky

Události: Ukrajinští vojáci padli u Kramatorsku do léčky

ud: 13.5.2014

Horizont ČT24: Drží Kreml Evropu v ekonomickém šachu?