Dodržujte dohody o tranzitu plynu jako my, vzkázal Putin odběratelům

Petrohrad – Vladimir Putin vyzval odběratele a tranzitní státy k důslednému dodržování dohod o importu plynu do Evropy. Domnívá se totiž, že dovoz mohou narušit hrozby ukrajinských radikálů. Rusko prý hodlá své závazky zakotvené v kontraktech ctít a totéž očekává od ostatních zúčastněných.

Znepokojení Moskvy vyvolávají otevřené hrozby ukrajinských „radikálů“ o narušení dodávek ruského zemního plynu do Evropy, prohlásil zároveň Putin na návštěvě v Petrohradu.

„Otevřeně přiznávám, že nás vážně znepokojují prohlášení ukrajinských radikálů, jejich otevřené hrozby, že naruší tranzit plynu. Doufám, že tam (na Ukrajině) nad vším převládne zdravý rozum,“ citovala agentura Ria-Novosti Putinovo prohlášení při setkání se šéfy významných energetických společností v rámci hospodářského fóra v Petrohradě.

Situace na Ukrajině podle něj jen potvrzuje nutnost přímých dodávek plynu do Evropy a nutnost míjet při těchto dodávkách tranzitní země. „Soudím, že aktivní postoj k dané otázce musí zaujmout i Evropská komise. Vždyť jedním z jejích úkolů, jestli ne tím hlavním, je obrana zájmů evropských spotřebitelů,“ myslí si dále ruský prezident.

Na ruském plynu je Evropa závislá do značné míry. Plyn je dodáván ropovody procházejícími přes Ukrajinu.