Z nové polské vlády vypadl Sikorski, měl by jít šéfovat Sejmu

Varšava – Nový kabinet dnes představila polská premiérka Ewa Kopaczová. Nejzajímavější změna se odehrála na postu šéfa diplomacie: Radoslawa Sikorského nahradí Grzegorz Schetyna, který je považován za vnitrostranického rivala vládní šéfky. Ministr financí Mateusz Szczurek ve vládě zůstává.

Svůj post si udrží i ministr obrany Tomasz Siemoniak, který se zároveň stane vicepremiérem. Ministr vnitra Bartlomiej Sienkiewicz sám ráno potvrdil, že vládní kabinet opouští, a to z premiérčina rozhodnutí. Jeho úřad převezme Teresa Piotrowská.

Kopaczová svůj výběr zdůvodnila snahou zajistit kontinuitu s politickými kroky, které započala vláda jejího předchůdce Donalda Tuska. Chce ale také uchovat jednotu v rámci vládní strany Občanská platforma (PO). „Chtěla jsem silnou vládu, kterou podpoří celá Občanská platforma.“

Ewa Kopaczová a Grzegorz Schetyna
Zdroj: ČTK/PAP
Autor: Radek Pietruszka

O odchodu současného ministra zahraničí se vedly spekulace. Sikorski je vládní koalicí nominován na šéfa dolní komory parlamentu, v této funkci by měl nahradit právě Kopaczovou. Nový kabinet v pondělí oficiálně jmenuje prezident Bronislaw Komorowski, který už dříve naznačil, že dává přednost tomu, aby šéfem diplomacie zůstal Sikorski.

Sikorského nástupce Schetyna už dříve oznámil záměr kandidovat na předsedu PO, což byla podle Reuters přímá výzva pro Kopaczovou. Pozici vládního šéfa a předsedy strany totiž tradičně zastává stejný politik. Schetyna je někdejším ministrem vnitra, vedl ale rovněž parlamentní komisi pro zahraniční záležitosti.