V Keni uhynul samec nosorožce bílého, který se narodil ve dvorské zoo

Praha – V keňské rezervaci Ol Pejeta uhynul nosorožec bílý severní, který byl do Afriky převezen v roce 2009 z dvorské zoo. Suni byl jedním z posledních sedmi známých nosorožců tohoto druhu na světě, navíc byl zřejmě posledním samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce.  Z předběžných výsledků pitvy není zatím jasná příčina smrti, bylo však vyloučeno, že by se stal obětí pytláků, uvedl Jan Stejskal z dvorské zoo.

Zdroj: ČTK Autor: Jan Stejskal/Zoo Dvůr Králové

Nosorožec byl nalezený včera ráno. Veterináři v Ol Pejetě podle Stejskala nejdříve vyloučili nakažení snětí slezinnou, následně provedli pitvu. Podle Stejskala však nelze vyloučit, že Suni mohl zemřít přirozenou smrtí. „Otec Suniho, Saút, uhynul v ZOO Dvůr Králové v roce 2006 přirozenou smrtí. Bylo mu 34 let, tedy stejně jako nyní Sunimu,“ řekl Stejskal.   

Zahrada ve Dvoře Králové teď koordinuje odebrání genetických vzorků z těla uhynulého nosorožce. Do Keni odletěl expert Robert Hermes z berlínského Institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat (IZW), který přímo v rezervaci dohlédne na to, aby byly zachovány vzorky použitelné pro případné budoucí umělé techniky oplodnění. Již dříve odebrané vzorky jsou uložené ve speciální zařízení v Berlíně a mohou být použity pro umělou reprodukci.   

Suni se v dvorské zoo narodil v červnu 1980 jako vůbec první severní bílý nosorožec na světě, kterého se podařilo odchovat v zajetí. Oba jeho rodiče, matka Nasima i otec Saút, pocházeli z volné přírody. Podle odborníků byl Suni zřejmě posledním severním bílým samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce. Další dva samci, Sudán a Angalifu, jsou ještě starší než Suni, oběma je přes 40 let.     

Dvorská zoo na konci roku 2009 poslala do keňské rezervace Ol Pejeta čtyři severní bílé nosorožce. Po přesunu se zlepšil zdravotní stav zvířat, u obou samic se postupně zlepšily hormonální cykly a pravidelně se pářily. Později ale v jejich hormonálních cyklech nastal útlum. 

Proti přesunu nosorožců do Afriky v roce 2009 protestovalo například sdružení Safari Archa 2007, které tvrdilo, že převoz čtyř zvířat ze Dvora do Keni je nesmyslný a rizikový, řešením by podle sdružení měla být asistovaná reprodukce. „U příležitosti pětiletého výročí transportu nosorožců jsme v prosinci chtěli upozornit na to, že přesun do Afriky žádný posun v pokusech o rozmnožení této formy nosorožců nepřinesl. Zpráva o úhynu jednoho z nosorožců je pro mě docela šokující. Zaskočilo mě to,“ uvedl Roman Komeda ze sdružení.

Po úhynu Suniho už teď žije v zajetí pouhých šest zvířat, tři v keňské rezervaci, jedna samice v dvorské zoo a starý pár v americkém San Diegu.