Jak nasvědčují průzkumy mezi voliči, téměř 60 procent lidí vyjádřilo nespokojenost nad činností Obamovy vlády, ale i republikánských vůdců v Kongresu. Zjednodušeně řečeno: lidem už dochází trpělivost s dlouhodobým bojem a vzájemnou nevraživostí. „Ve volbách nebylo jiných témat než prezidenta Obamy, jeho vedení a možná pocit nejistoty, který voliči měli,“ dodává analytik John Zogby.
V průběhu volebního úterý obě strany zdůrazňovaly nutnost kompromisu. Hned několik momentů ale takové plány komplikuje: blížící se prezidentské a kongresové volby v roce 2016, neshody uvnitř Republikánské strany i napětí mezi Obamou a senátorem Mitchem McConnellem, který zřejmě povede republikánskou většinu v Senátu. „Nečekám, že by se prezident zítra probudil a viděl svět jinak než dnes ráno,“ citovala agentura AP McConnellovo prohlášení z úterního večera. „A on ví, že u mě to je stejné.“
Allan Lichtman, politolog, Americká univerzita: „Možná to pro Obamu bude ironicky trochu lehčí, když republikáni ovládnou Senát, protože pak se nebudou moct skrývat, když už ovládají obě komory Kongresu.“
Podle ideálního scénáře by se McConnell a Obama mohli pokusit najít společnou řeč v oblastech, kde mají jejich strany podobné zájmy. Tím je třeba změna složitých daňových zákonů, oprava silnic a mostů či podpis dohod o volném obchodu s Evropskou unií a asijsko-pacifickými státy.
Dosažení dohod s republikány ovládaným Kongresem by pak bylo pro Obamu cenou útěchy a pomohlo by vylepšit jeho nepřesvědčivé druhé volební období, dodává BBC. McConnell i republikáni ale budou mít pravděpodobně na seznamu spoustu věcí, které Obamovi citelně vadí. Jde například o snížení rozpočtového deficitu, změnu zákona o zdravotní péči či schválení stavby sporného obřího ropovodu Keystone XL z Kanady. „Budeme posílat prezidentovi jeden návrh zákona za druhým, dokud ho to úplně nevyčerpá,“ sliboval podle AP republikán z Kentucky Rand Paul, který patří k potenciálním kandidátům na prezidentské volby v roce 2016.
Rychle se blížící kampaň pravděpodobně nenechá McConnellovi a Obamovi příliš mnoho prostoru pro pokrok či nějakou kompromisní legislativu. McConnell bude čelit tlaku ze strany uchazečů o křeslo v Bílém domě, jako jsou kentucký Paul či senátor Ted Cruz z Texasu, kteří budou mít jen malý důvod snažit se o dohodu s demokratickým Bílým domem, když budou chtít oslovit konzervativní voliče rozhodující v republikánských primárkách. Také Obama se bude potýkat s problémy uvnitř své strany. Již nebude moci spoléhat na plnou podporu demokratů, kteří patrně nebudou chtít umožnit republikánům efektivní vládu během kampaně před prezidentskými volbami.
Úterní hlasování navíc Obamu připravilo o některé umírněné členy jeho tábora, připomíná agentura AP. „Pro demokraty to byla dlouhá, bezesná a hnusná noc,“ komentoval smutně poslanec Steve Israel.
Jedním pozitivem pro demokraty nyní je, že úterní volby již mají za sebou. Pozornost se tak může obrátit k roku 2016, kdy se volby do Senátu budou konat ve státech, jež jsou tradičně více nakloněny Demokratické straně. A i když si možná budou dál stěžovat, že mají v čele strany nepopulárního prezidenta, mnozí budou připraveni posunout se dál. Oznámení o prezidentské kandidatuře Hillary Clintonové se čeká koncem roku, píše agentura AP.
