Drogový gang přiznal vraždu 43 mexických studentů

Iguala Mexický drogový gang přiznal vraždu 43 pohřešovaných studentů, kteří zmizeli u města Iguala před šesti týdny. Vyšetřovatelé dosud potvrdili nález několika desítek těl, zda skutečně patří studentům, ukáží ale až výsledky testů DNA. Za únosem a smrtí studentů údajně stojí starosta města. Celý případ tak znovu ukázal úzké propojení mexické politiky, justice a zločineckého podsvětí.

Video Gang přiznal vraždu mexických studentů
video

Gang přiznal vraždu mexických studentů

Mladé lidi odvlekla 26. září po násilných střetech policie, která je údajně předala zločineckému gangu. Za únos a smrt je podle vyšetřovatelů zodpovědný starosta města Iguala José Luis Abarca, který tak chtěl údajně studentům zabránit, aby rušili projev jeho manželky. Starostu i s chotí, stejně jako členy zločinecké organizace, už policie zatkla.

  • Mexický prokurátor Jesus Murillo: „Zadržení se k vraždám přiznali. Těla obětí poté spálili a zakopali na skládce. Na místě se střídali několik hodin, aby oheň udrželi. Vyšetřovatelé našli použitou naftu, benzín, pneumatiky a plasty.“

Prohlášení mexických vyšetřovatelů ale nechtějí přijmout rodiče ani blízcí pohřešovaných studentů. Požadují jasné důkazy a přísné tresty. „Jako rodiče v žádném případě nepřijímáme toto prohlášení. I sám prokurátor připouští, že si nejsou zcela jisti výsledky vyšetřování. Chceme tedy jen nezvratné důkazy,“ říká matka jednoho ze ztracených studentů.

V reakci na nejasnosti, které vyšetřování případu obklopují, už v ulicích města Iguala demonstrovaly tisíce lidí. Případ odsoudil i mexický prezident Enrique Pena Nieto. „Celá mexická společnost je šokována těmito událostmi a důkazy. Slibuji, že se vláda zasadí o objasnění celého případu,“ uvedl.