Erdoganovy výroky o ženách jsou podle aktivistek protiústavní

Ankara – Posláním žen je, aby se staly matkami. Tak definuje jejich společenské postavení islám, zdůraznil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na setkání s delegací žen v Istanbulu. Rovnocennost žen a mužů pak označil za něco nepřirozeného. Několik organizací bojujících za práva žen už podepsalo prohlášení odsuzující prezidentovy výroky pro jejich protiústavní charakter.

Erdogan býval nadějí muslimů, kteří s ním chtěli do nového tisíciletí. Přijímal reformní zákony a zařídil ekonomický růst. Podal také ruku Kurdům, které Turecko desetiletí opomíjelo. Jeho poslední výroky ale svět zneklidňují. 

„Naše náboženství (islám) definuje společenské postavení žen mateřstvím. To feministkám nevysvětlíte, protože ty koncept mateřství nepřijímají. Ženy se odlišují povahou, zvyky i vzhledem. Nemůžete postavit na stejnou úroveň s muži matku kojící dítě. Nemůžete dávat na stejnou úroveň pozici muže a ženy. To je proti přírodě, jejich přirozenost je odlišná,“ vysvětloval svůj postoj prezident muslimského Turecka na konferenci nazvané Ženy a spravedlnost.    

Video Erdogan šokoval výroky o nerovnocennosti žen a mužů
video

Erdogan šokoval výroky o nerovnocennosti žen a mužů

Na druhou stranu uznává rovnoprávnost obou pohlaví před zákonem. „Je důležité uznávat rovnoprávnost žen před spravedlností,“ řekl. Erdoganova manželka Enime se na veřejnosti objevuje výhradně v šátku. Prezidentský pár má čtyři děti.  

Nejde o první kontroverzní výroky tureckého prezidenta na adresu žen. V minulosti prohlásil, že žena by měla mít nejméně tři děti, a vyslovil svůj nesouhlas s císařským řezem a také interrupcí.  

Turecko se v posledním žebříčku Světového ekonomického fóra propadlo až na 120. místo z celkem 142 zemí, u nichž se sledovala takzvaná genderová propast.


Bojovnice za práva žen a právnička Hülya Gülbaharová označila Erdoganovy výroky za protiústavní. Odporují prý nejen tureckému právu, ale i mezinárodním konvencím o rovnosti žen a mužů. „Výroky státních činitelů zpochybňující rovnost mezi ženami a muži se významně podílejí na růstu násilí na ženách. Vyvolávají debatu o účasti žen ve veřejném životě od politiky po umění, od vědy po sport,“ zdůraznila Gülbaharová.

Kontroverzní názory a palác za 1,5 miliardy korun

Erdogan nevyvolává rozpaky jen svými komentáři k ženám. Nedávno třeba prohlásil, že muslimové objevili Ameriku před Kryštofem Kolumbem. „Kryštof Kolumbus objevil Ameriku v roce 1492. Muslimští mořeplavci dosáhli amerického kontinentu už v roce 1178,“ prohlásil turecký prezident. 

Voliči současného prezidenta s jeho výroky obvykle souzní. Erdoganovým oponentům vadí spíše korupční kauzy a plýtvání penězi na megalomanské stavby. Příkladem je výstavba prezidentského paláce na okraji hlavního města Ankary, který má mít nejméně tisíc pokojů. Turecko za něj plánovalo utratit 350 milionů dolarů. Stanice BBC teď odhaduje, že stavba spolyká téměř dvojnásobek.

Ještě jako premiér Erdogan také brojil proti sociálním sítím - Facebooku, Twitteru i Youtube a chtěl je zablokovat. Lidé kvůli tomu několikrát vyrazili protestovat do ulic.