Desítky Syřanů budou žít díky českým lékařům

Ammán Z Jordánska se v těchto dnech vrátil tým českých lékařů. Anestezioložka, ortopedi a plastický chirurg pomohli bezmála třicítce zraněných Syřanů. Na jaře by se do země, která hostí přes 600 000 uprchlíků, měla z Česka vydat již třetí zdravotnická mise.

Za to, že má šanci dožít se jednadvacátých narozenin, vděčí českým lékařům například syrský mladík Rami. Vybuchl před ním granát, střepiny mu utrhly pravou nohu, těžce poranily obě ruce a rozpáraly břicho. Pětičlenná lékařská mise odoperovala za týden 26 pacientů.

V listopadu v Ammánu působil čtyřčlenný tým kardiochirurgů z pražského Motola, který zase úspěšně operoval deset dětí syrských uprchlíků se středně závažnými vrozenými srdečními vadami. Díky českým lékařům bude moct žít třeba malý Ahmad, který spatřil světlo světa na stejném místě a ve stejné době jako syrská revoluce. Po druhé operaci srdce je ve skvělém stavu. „Pevně doufám, že česká vláda bude dál podporovat tento program, který opravdu pomáhá potřebným dětem mezi syrskými uprchlíky,“ řekl zpravodaji ČT jordánský expert na dětskou kardiochirurgii Chálid Salajme.

Video Syřanům v Jordánsku pomáhají čeští lékaři
video

Syřanům v Jordánsku pomáhají čeští lékaři

Jen letos poslalo Česko do Jordánska na humanitární pomoc dvacet milionů korun. Díky vysoké úrovni zdravotnictví je možné operovat přímo v zemi a pomoci tak více lidem. Jak upřesnil český velvyslanec v Jordánsku Petr Hladík, v říjnu vláda odsouhlasila poskytnutí dalších deseti milionů korun – výlučně na léčbu syrských a jordánských pacientů.

Vyslání lékařů do Jordánska vláda schválila na konci října. Z původního návrhu ale vyškrtla možnost léčení uprchlíků ze Sýrie v Česku. Sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec krok kabinetu už dříve zdůvodnil tím, že syrští uprchlíci by mohli pro Česko představovat bezpečnostní riziko. Od roku 1993 se prostřednictvím vládního programu MEDEVAC léčilo přes 200 pacientů z Bosny a Hercegoviny, Čečenska, Kosova, Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Kambodže, Libye, Barmy, Sýrie nebo Ukrajiny.