Čína nekompromisně: V Urumči se muslimský šátek nosit nesmí

Peking - Čínské úřady zakázaly ženám v metropoli Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang nošení muslimského závoje na veřejných místech. Cílem opatření ve městě Urumči je prý potlačení islámského extremismu. Experti ale varují, že zmíněné nařízení povede k dalšímu zvýšení napětí a počtu násilností. Tuto neklidnou oblast obývají etničtí Ujguři vyznávající islám. Experti soudí, že represivní opatření je naopak radikalizují.

Ujguři, kteří jsou jazykově a etnicky spříznění s Turky, si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Sin-ťiangu. Nepokoje v oblasti, které Peking přičítá islamistům usilujícím o vytvoření samostatného státu s názvem Východní Turkestán, si za uplynulý rok vyžádaly stovky obětí.

Čínské úřady se v poslední době zaměřily na potlačování rysů, které považují za projevy náboženského extremismu mezi Ujgury, kupříkladu plnovousů u mužů a šátků a závojů u žen. V srpnu sinťiangské město Kche-la-ma-tchaj oznámilo, že muži s plnovousy a ženy v burkách či hidžábech nesmějí cestovat autobusy veřejné dopravy. Hlášeny byly také případy, kdy čínská policie podnikla razie v obchodech v Sin-ťiangu a zkonfiskovala dlouhé šaty, které nosí muslimské ženy. Ty dostaly již dříve doporučení, aby si uvazovaly šátky nikoli pod bradou, ale za ušima. To však není v ujgurské kultuře zvykem.

Experti soudí, že jde o velmi hrubý a kontraproduktivní způsob, jak řešit problémy terorismu. Represivní opatření naopak radikalizují Ujgury, kteří tradičně vyznávali umírněnou formu islámu, ale nyní stále více přijímají praktiky běžné v Saúdské Arábii či v Pákistánu, jako je závoj zakrývající celý obličej. Nový zákaz by mohl ze závojů učinit ještě populárnější symbol odporu a výrazu etnické identity.

/*json*/{"map":{"lat":43.065292802987265,"lng":86.78997772499999,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/