Ve světě letos zahynulo nejméně 60 novinářů, nejvíce v Sýrii

New York - Ve světě letos zahynulo nejméně šedesát novinářů; téměř polovina z nich se stala obětí přímého vražedného útoku. Oznámil to dnes v New Yorku Výbor na ochranu novinářů (CPJ). Ve srovnání s loňskem se počet mrtvých žurnalistů o deset snížil. Oběťmi násilí byli většinou místní novináři, kteří získávali informace o konfliktech ve své zemi.

Neobvykle vysoký podíl, zhruba čtvrtina, ale letos podle CPJ připadá na zahraniční novináře, které do ohnisek mezinárodního napětí vyslaly domovské redakce z jiných zemí.
 
V Sýrii bylo letos zabito 17 reportérů a od počátku bojů v této blízkovýchodní zemi zahynulo 79 novinářů, uvedl CPJ. Hrůzným symbolem vražd novinářů se staly případy amerických zpravodajů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa, které džihádisté z hnutí Islámský stát sťali.
 
Pět reportérů přišlo o život na východě Ukrajiny, kde od dubna trvá povstání proruských radikálů. Nejméně čtyři žurnalisté byli letos zabiti v pásmu Gazy během bojů mezi Palestinci a izraelskou armádou. Dalších pět zpravodajů mají na svědomí bojovníci Islámského státu v Iráku.

Afghánská novinářka Palwasha Tokhi byla v září 2014 ubodána neznámým mužem
Zdroj: ISIFA/EPA

Násilná smrt novinářů byla letos podle CPJ ohlášena i ze zemí, kde v posledních letech žurnalisté nebezpeční smrti vystaveni nebyli. Platí to například o Paraguayi, Barmě nebo Středoafrické republice.
 
Zpráva Reportérů bez hranic (RSF), zveřejněná v polovině prosince, hovořila o 66 novinářích zabitých v letošním roce. Od roku 2005 bylo ve světě zabito nejméně 720 novinářů. Letošní rok patřil pro žurnalisty podle RSF k nejméně vražedným za posledních deset let.
 
Výbor na ochranu novinářů nicméně v dnešní zprávě upozornil, že dál prošetřuje smrt 18 novinářů, kteří letos zahynuli za podezřelých okolností při plnění služebních úkolů.

Video Ve světě je řada míst, kde jde stále novinářům o život
video

Ve světě je řada míst, kde jde stále novinářům o život