Začal soud v kauze údajného ovlivnění zakázky v Lánské oboře. Šéf správy Balák vinu odmítá

Kladenský soud začal projednávat kauzu údajného ovlivnění zakázky v Lánské oboře. Mezi obžalovanými je i šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Ten podle obžaloby ovlivnil zakázku na opravu svahů u vodní nádrže Klíčava v tamní oboře. Balák před soudem znovu zopakoval, že vinu odmítá.

Video Události
video

Události: Začal soud v kauze údajného ovlivnění zakázky v Lánské oboře

Miloš Balák podle obžaloby umožnil dalšímu obžalovanému, manažerovi firmy Energie - stavební a báňská Liborovi Tkadlecovi výhodu při přípravě a zadání veřejné zakázky. Třetí a poslední z obžalovaných je přímo společnost Energie - stavební a báňská. Balák ve čtvrtek řekl, že se ničeho nezákonného nedopustil. „Věřím, že se u soudu prokáže moje nevina,“ uvedl šéf lesní správy.

Zakázka se týkala zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava, a to druhé etapy. Součástí byla i rekultivace. Hodnota zakázky přesáhla 200 milionů korun, ucházelo se o ni pět společností.

Podle obžaloby Balák mimo jiné umožnil Tkadlecovi podílet se na přípravě projektové dokumentace pro zakázku a předem se seznámit s místy, kde se práce uskuteční. Balákův právní zástupce to odmítl, Tkadlec byl podle něj na místě, protože na něm společnost Energie prováděla první etapu prací. Ten při výslechu uvedl, že se projektanti obraceli na něj, a ne obráceně. Připustil, že poskytl náměty, ale ne pokyny. V projektu podle Tkadlece nebylo nic, co by mohla zajistit unikátně pouze společnost Energie - stavební a báňská.

Odposlechy podle právníků nelze použít jako důkazy

Do přípravy výběrového řízení Balák podle své výpovědi nezasahoval. Před soudem vypovídal více než půl hodiny. Poté požádal, aby se dalšího soudního projednávání nemusel účastnit, což mu soudce Petr Sedlařík povolil.

Vypovídal i předseda správní rady Energie - stavební báňská Zdeněk Osner. „S obžalobou nesouhlasíme,“ řekl. Dodal, že společnosti žádná výhoda nevznikla, a to ani časová, a podle odborného posudku nebyla hodnota zakázky předražená.

Právní zástupci obžalovaných u soudu také zpochybňovali některé důkazy, například oprávněnost pořízení odposlechů. „Odposlechy se neprověřovaly konkrétní trestné činy, o kterých měli podezření, že se měly stát, ale v podstatě preventivně monitorovaly činnost Miloše Baláka a dalších obžalovaných, aby teprve prostřednictvím odposlechů zjistili protiprávní jednání, kterého se údajně měli dopustit,“ dodal Balákův právní zástupce Lukáš Trojan. Vedle toho zástupce tvrdí, že o odposleších rozhodoval soud, kterému to nepřísluší.

Kromě výpovědi obžalovaných ve čtvrtek u soudu zazněly i výpovědi z přípravného řízení. Hlavní líčení bude pokračovat v listopadu výpověďmi svědků. Podle trestního zákoníku by v případě prokázání viny a odsouzení za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky obžalovaným mohl hrozit až několikaletý trest.