Česko podle Hamáčka směřuje ke zpřísnění opatření. Testy odhalily nejvíc nových nákaz od poloviny listopadu

V pátek odhalily testy 8800 nových případů nákazy covidem-19. Rizikový index PES se dále drží na nejvyšším, pátém stupni. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) země směřuje ke zpřísnění koronavirových opatření. Podle něj je jen otázka, od kdy se země do pátého stupně pohotovosti systému PES přesune. Vláda má o tom jednat už v pondělí, řekl pro server SeznamZprávy. 

Jan Hamáček
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„V pondělí dopoledne se sejdou pracovní skupiny, bude o tom i debata na krizovém štábu. Na ta čísla musíme reagovat,“ řekl Hamáček. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že expertní skupina ministerstva bude muset řešit, zda vládě přesun navrhne. Skóre musí podle pravidel zůstat horší po dobu tří dnů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu uvedl, že nemá informace o tom, zda Blatný návrh zpřísnění restrikcí v pondělí předloží. Ze třetího do čtvrtého stupně PES se Česko přesunulo v pátek. Faktorem pro rozhodování o zpřísnění opatření by měl být podle Blatného i nápor nově nakažených na nemocnice. 

Video Události
video

Události ČT: Koronavirus v Česku (19. prosince 2020)

Reprodukční číslo roste

Oproti předchozímu dni vzrostl v pátek počet odhalených případů o téměř dvanáct set. Podíl zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů dosáhl 27,7 procenta, což je nejvíce od 14. listopadu. V pátek zemřelo 54 lidí, ale údaje o úmrtích ministerstvo zpětně navyšuje. V předchozích dnech se počty zemřelých pohybovaly kolem sta denně.

Takzvané reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného a podílí se na výpočtu indexu rizika, vzrostlo ze zhruba 1,22 na 1,27.

Opatření jsou na čtvrtém stupni PES s výjimkami

Hodnota v systému PES, podle kterého se mají řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, odpovídá nyní druhý den po sobě pátému stupni, oficiálně je ale na čtvrtém stupni. Musejí tak být znovu uzavřeny restaurace, hotely či muzea a galerie, ale třeba obchody a provozovny služeb zůstávají otevřené. 

Téměř všechny regiony v Česku mají aktuálně index rizika PES na úrovni pátého stupně. V Plzeňském a Karlovarském kraji vystoupal rizikový index až na 86 bodů. Pouze ve čtyřech regionech je index zatím ještě na čtvrtém stupni. Nejníže je nadále v Praze, kde činí 64 bodů.

Pokud se rizikové skóre dostane do nižšího, či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení má podle dřívějších vyjádření ministerstva zdravotnictví index zůstat v nižším pásmu sedm dní a pro zhoršení tři dny. Třeba před pátečním oficiálním přechodem ze třetího do čtvrtého stupně ale bylo rizikové skóre na úrovni čtvrtého stupně PES dokonce skoro dva týdny. 

Pátý stupeň předpokládá zavřené obchody i noční zákaz vycházení

Při pátém stupni pohotovosti by měly být oproti čtvrtému uzavřeny školy pouze s výjimkou mateřských škol a prvních a druhých ročníků základních škol. Platil by i zákaz nočního vycházení už od 21:00 do 05:00. Stejně jako ve čtvrtém stupni by měly být zavřeny restaurace, provozovny služeb a obchody s výjimkou prodeje základních potřeb.

Vláda ale při zavedení čtvrtého stupně v pátek nechala obchody a provozovny služeb otevřené. Provozovatelé některých restaurací, které naopak musely zavřít, v pátek proti opatřením protestovali a nechali otevřeno.

Počet hospitalizovaných mírně klesl

Počty nakažených i podíl případů na počtu testů se na přelomu října a listopadu dostaly na rekordní úroveň. Denně tehdy bylo až přes patnáct tisíc nově nakažených a podíl pozitivně testovaných se dostal nad 38 procent. Poté začal nárůst počtu nakažených zpomalovat, ale v poslední době šíření nemoci opět zrychluje.

Množství lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, v pátek mírně pokleslo. Proti čtvrtku se snížilo zhruba o osm desítek na 4694 hospitalizovaných, z nichž bylo 589 ve vážném stavu. Aktuálně nemocí trpí asi 77 tisíc lidí. U většiny z nich má covid-19 mírnější průběh, v nemocnici je aktuálně jen 6,1 procenta ze všech aktuálně nemocných.

Nejvíce se nákaza v posledních dnech šířila na Havlíčkobrodsku, kde za posledních sedm dní přibylo přes 617 nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Druhý nejvyšší nárůst případů byl zaznamenán na Kroměřížsku, a to 579 na 100 tisíc obyvatel.

Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno asi 619 tisíc nakažených, z nichž 10 271 zemřelo.