V lednu pokračuje vypínání signálu v DVB-T. Týká se severovýchodu Čech i okolí Tábora

Přechod pozemního terestrického vysílání televizních programů na nový standard DVB-T2 se na začátku roku týká dalších oblastí. Od 7. ledna končí vysílání ČT ve starém formátu z vysílačů Trutnov a Votice a dalších dokrývačů. Připravit se tak musí hlavně lidé na severovýchodě Čech, ale také částečně v krajích Středočeském, Jihočeském a Vysočina.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Petr Sznapka

Koncem listopadu přestaly vysílače Žižkov a Cukrák a dokrývače především v Praze a ve středočeské oblasti nabízet pozemní terestrické vysílání ve standardu DVB-T pro multiplex 1, kde se nachází programy ČT.

Kvůli novému standardu DVB-T2 musí mít lidé televizor, který formát podporuje, nebo si musí pořídit například set-top box, pokud chtějí pozemní signál dál přijímat. To samé postupně čeká diváky v celé republice.

Jako první jsou na řadě vysílače Trutnov a Votice, které 7. ledna přestanou šířit signál DVB-T pro českotelevizní kanály. Z dokrývačů (místních převaděčů) to jsou v tento den ještě Broumov, Pec pod Sněžkou, Hronov, Náchod, Sázava nad Sázavou, Tábor, Ledeč, Husinec a Králíky.

Vypínání signálu v DVB-T se sice nejprve týká českotelevizních kanálů, v lednu ale odstartuje i vlna přechodu, která zahrnuje už soukromé televize – nejprve se to projeví na vysílačích Cukrák a Žižkov.

Na konci ledna se pokračuje na Ústecku

V lednu čeká vypínání multiplexu 1 v DVB-T i severozápad republiky. K 30. lednu tak o toto vysílání přijdou lidé, kteří využívají vysílače Ústí nad Labem na Bukové hoře a Chomutov na Jedlové hoře. K tomu se přidají ještě dokrývače Děčín, Desná, Jindřichovice pod Smrkem, Šluknov či Velký Šenov. 

Vypínání DVB-T je naplánováno v etapách až do poloviny roku. Moravských regionů se bude dotýkat až do konce března.

V novém standardu vysílá Česká televize všechny své programy napříč republikou už nyní, a to dokonce ve vysokém rozlišení.

Přechod na nový signál je celoevropským procesem, během kterého se část televizního pásma 700 MHz uvolní pro rychlé mobilní sítě 5G. Přechod z DVB-T na DVB-T2 se týká pouze volně šířeného pozemního signálu. Netýká se proto televizního obsahu, který lidé přijímají prostřednictvím kabelových operátorů nebo satelitního vysílání.

Těm, kteří mají k přeladění dotazy, nabízí Česká televize informační servis na svých webových stránkách www.digict.cz nebo na telefonním čísle 2 6113 6113.