Místo Turecka Balaton. Češi znovu objevují dovolenou v místech, kam se jezdilo za socialismu

2 minuty
Balaton v pořadu 24 hodin ve světě, 25. srpen 1987
Zdroj: ČT24

Nejen jižní Evropa, ale také Rujána, Balaton nebo Polsko. Čeští turisté jezdí stále častěji do míst, kde trávili dovolenou v předrevolučních dobách jejich rodiče. Vede je k tomu snazší dostupnost a často nižší cena, ale v poslední době i obavy z bezpečnosti v Egyptě, Turecku nebo Tunisku.

„Maďarské moře“, jak se Balatonu přezdívá, představovalo za minulého režimu jednu z mála možností, jak si užít zahraniční dovolenou u vody. Člověk tam mohl jít desítky metrů od břehu a stejně měl vodu maximálně po pás.

Právě Balaton je po Bulharsku, které už několik let zase patří mezi oblíbené destinace českých turistů, dalším z míst předrevolučních dovolených, kam se Češi stále častěji vydávají. Například cestovní kancelář Čedok hlásila začátkem roku o deset až patnáct procent větší zájem o zájezdy do Maďarska než loni.

Voda v Balatonu je díky malé hloubce v létě příjemně prohřátá a jezero i jeho okolí nabízí plno dalších aktivit. Turisté mají na výběr vodní sporty, plavbu lodí nebo cyklostezku. Můžou se naložit do teplých vod termálního jezera Hévíz nebo si udělat výlet do zhruba třicet kilometrů vzdálených lázní Zalakaros.

A připomenout si na Balatonu můžou i zážitky z dětství. Ve městě Keszthely má totiž jezero své vlastní muzeum a jedna jeho část se věnuje právě tomu, jak tam dřív vypadala rekreace. Pokud při dovolené na Balatonu někdo něco zapomněl, je možné, že to v muzeu znovu najde – jako součást výstavy.

6 minut
Dovolená v NDR v pořadu Retro (květen 2010)
Zdroj: ČT24

Plážové koše a ostrý vítr na Baltu

Nejen otrlejší Češi vyrážejí stále častěji také na Balt. Symbolem dovolené u tamního moře byl za socialismu ostrov Rujána v NDR se svými typickými plážovými koši, které se tam poprvé objevily v roce 1870. Kvůli místnímu počasí vzpomínají předrevoluční rekreanti z Rujány často hlavně na to, jak trávili dovolenou na pláži zabalení v bundách. Vtipálci tehdy dokonce radili, aby si člověk k Baltu přibalil „mast na omrzliny“.

Jak Rujána, tak třeba také polské pobřeží už ale dlouho nejsou synonymem jen nepříjemného ostrého větru, studeného moře a velkých vln. Rujána je teď díky husté síti cyklostezek rájem cyklistů a in-line bruslařů, větrné počasí z ní zase dělá místo vyhledávané kitesurfaři.

Častým cílem výletníků je známý mys Arkona se svými majáky. Zájemci o historii by zase neměli vynechat městečko Prora. Nacisté tam začali koncem 30. let stavět ohromný rekreační komplex. Stavba zůstala nedokončená a před rokem 1989 ji využívala východoněmecká armáda. Několik kilometrů dlouhý kolos teď slouží například jako muzeum nebo galerie, některé jeho části ale chátrají.

7 minut
Gdaňsk v pořadu Objektiv (listopad 2015)
Zdroj: ČT24

Polské pobřeží je zase proslulé písečnými dunami nebo borovými lesy a třeba v Gdaňsku mají od předloňského roku novou atrakci v podobě interaktivního muzea odborového hnutí Solidarita. Muzeum stojí na místě bývalých loděnic, kde v roce 1980 hnutí vzniklo.

Staré dobré… a navíc levné Zlaté písky

Kromě Balatonu a baltského pobřeží roste letos také zájem Čechů o Slovensko, Chorvatsko, Španělsko, Řecko – a především již zmíněné Bulharsko, které zejména kvůli nestabilitě ve východním Středomoří zažívá turistickou renesanci.

Zlaté písky nebo Primorsko jsou pro české turisty oblíbené destinace také kvůli příznivému kurzu měn, protože jedna tuzemská tisícikoruna má totiž v Bulharsku mnohem větší hodnotu než doma; dají se za ni totiž pořídit služby a zboží v hodnotě 1383 korun.

Rekreační oblasti, které by nejmladší generace mohla označit za „retro“, potom zůstávají populární i v Česku. Většinu obsazených chatek a bungalovů hlásí například Máchovo jezero, a to i přesto, že si někteří zdejší stánkaři stěžují na jednu z nejhorších sezon – s ohledem na rozmary počasí.

10 minut
Bilance v polovině léta: Kam Češi vyrážejí na dovolenou?
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Relax

V sobotu se veřejnosti otevře obnovená chata Bohumila Hrabala v Kersku

Od soboty se návštěvníkům po rekonstrukci otevírá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku. Rekonstrukce chatu navrátila do stavu z osmdesátých let, kdy Hrabal v chatě pobýval. Součástí návštěvnické expozice je původní vybavení ze sbírek Polabského muzea, včetně psacího stroje nebo malované skříně. K autentičnosti prostředí napomohli i dárci, kteří věnovali Středočeskému kraji dobové předměty. Celková cena rekonstrukce vyšla na šest milionů korun.
17. 5. 2024

Ze životně důležité mexické oázy mizí voda

Vojtěška je významným produktem zemědělství v severním státě Coahuila. Tato rostlina, bohatá na vlákninu a proteiny, je zde pěstována po staletí, především pro výkrm zvěře. Pěstování vojtěšky má ale negativní dopad na prastarou oázu Cuatro Ciénegas, nejvýznamnější mokřad v poušti Chihuahua. Tato oáza představuje geologickou anomálii, která podle vědců může přispět k lepšímu pochopení klimatických změn, původu Země a možnosti existence života na Marsu.
25. 3. 2024

Nejmenší únikovou místností je rakev. Majitele inspirovala povídka Edgara Allana Poea

Strach z pohřbení zaživa inspiroval například spisovatele Edgara Allana Poea k napsání povídky Předčasný pohřeb – a tato myšlenka zase majitele hororové únikové hry v Barceloně. Lidé si v ní mohou podobným zážitkem projít, cílem ovšem je se z rakve dostat. K tomu jim má pomoci vyřešení úkolů a spolupráce.
25. 1. 2024

Jóga, umění a tisíc let stará architektura. Nedaleko Londýna cvičili ve svatoalbanské katedrále

Katedrála svatého Albana se těší nejen velkému zájmu poutníků z celého světa, ale také neobvyklé akci –⁠⁠⁠⁠⁠ pod tisíc let starou věží v normanském slohu se v této době scházejí i místní, aby si zacvičili jógu. Už tak duchovní atmosféru podkresluje umělecká instalace Holubice míru sochaře Petera Walkera, sestávající z tisíců papírových holubic svěšených ze stropu.
23. 1. 2024

Setkání Spider-Manů a jezdec v plamenech. Výběr z nejpodivuhodnějších fotografií roku

Fotografové ze světových agentur zachycují nejen tragické porážky a triumfální vítězství, ale také drobné momenty, které by jinak mohly v záplavě palcových titulků uniknout pozornosti. I letos byl svět plný oslav a náhodilých událostí zachycených čočkou fotoaparátu. Připravili jsme pro vás výběr těchto zvláštních snímků.
31. 12. 2023

Sucho i záplavy uplynulého roku na snímcích fotografů napříč světem

Extrémní počasí se v roce 2023 často objevovalo v titulcích novin. Vyschla mnohá jezera, rekordní vedra vyvolala požáry, deště změnily ulice v řeky a smrtící bouře vymazaly celá města. Vědci tvrdí, že s oteplováním Země budou tyto extrémní projevy počasí stále častější a závažnější.
29. 12. 2023

Výběr nejzajímavějších fotografií z ptačí perspektivy za uplynulý rok

Moderní technologie otevírají nové perspektivy na okolní svět. Poskytují možnost zachytit širokou škálu událostí, ať už jsou velké či malé, a zaměřit se na širší kontext. Díky nim můžeme lépe sledovat dopady lidské činnosti i jevy, které jsou mimo naši kontrolu. V tomto článku přinášíme výběr nejzajímavějších fotografií za uplynulý rok.
27. 12. 2023

Od Blair Witch po dinosaury v Chicagu. Strašidelné příběhy se od táboráků přesunuly na internet

„Náš pes štěkal a škrábal na dveře každou noc. Dělal to celé dny, tak jsem si sedl k němu, abych zjistil proč. Když začal znovu štěkat, vyfotil jsem s bleskem zadní dveře. Buďte venku velmi opatrní, protože tohle nevypadá normálně,“ tak začíná vlákno příspěvků na síti X.com uživatele Archesuchus, které doposud vidělo přes 40 milionů lidí. I když po přečtení dalších pár příspěvků je jasné, že se jedná o smyšlený příběh opravdu zručného modeláře, prvotní reakce přiměly autora se k fikci přiznat. Podobné příběhy baví a děsí internet prakticky od jeho vzniku. Množství z nich inspirovalo filmy i knihy, některé povídky zakořenily ve společnosti jako možná pravda.
12. 10. 2023
Načítání...