Zanzibar

Zanzibar je souhrnný název skupiny ostrovů ležících 40 km od východního pobřeží Afriky. Jedná se o hlavní ostrov Unguja (běžně, ale nesprávně označovaný rovněž Zanzibar, 1658 km2), severně od něj ležící hornatý ostrov Pemba (984 km2) a dalších téměř 50 malých ostrůvků, z nichž jeden ke svému odpočinku vyhledává i slavný Bill Gates. Zanzibar je autonomní částí Tanzanie, jeho hlavním městem je Zanzibar City (205 tis. obyv.) s  historickým centrem, nazývaným „Kamenné město", chráněným UNESCO. Mělo by se ovšem jmenovat „Korálové", neboť bylo postaveno ze schránek korálů, jež vytvořily ostrovní korálový rif. Největším městem Pemby je Chake Chake. Ostrovy jsou spojeny se jménem portugalského mořeplavce Vasco da Gama, který byl pravděpodobně prvním Evropanem, který je roku 1499 spatřil. Zanzibar je považován za jeden z posledních přírodních rájů: kromě jiného se pyšní kýčovitě bílými plážemi, nejkrásnějšími ve východní Africe, a plantážemi hřebíčku, pepře, skořice a muškátového oříšku. Právem se mu přezdívá „Ostrovy koření".

Východní pobřeží
Ubytování je organizováno v samostatných uzavřených a plně soběstačných hotelových komplexech situovaných přímo na pláži na východním pobřeží ostrova. Za nimi je volná příroda nebo malé osady chudých rybářů bez infrastruktury turistických služeb. Seznámení s ostrovem probíhá formou organizovaných výletů nebo s využitím hotelové dopravy do metropole ostrova. Vzdálenost od města a letiště činí asi 40 km. Transfer trvá asi hodinu.

Severní pobřeží (Nungwi)
Bungalovy, v nichž nabízíme ubytování, leží na severní špici při západních březích ostrova na pláži u malé osady Nungwi, která byla donedávna jen rybářskou vískou, jejíž obyvatelé vyráběli tradiční dřevěné arabské plachetnice. Díky turistickému ruchu tu vznikla v posledních letech malá turistická zóna s několika restauracemi, bary a obchůdky, které ožívají zejména ve večerních hodinách. V pěší vzdálenosti je další osada Kendwa s několika malými hotely a penziony. Je zde maják a akvárium s želvami, ale především je to z hlediska koupání jedno z nejkrásnějších míst ostrova. Laguna je naprosto průzračná a plná korálových ryb. Do hlavního města a na letiště je odtud přibližně 60 km, což po místních silnicích (částečně s nezpevněným povrchem) znamená transfer asi 1,5 hod. 

Rychlá navigace:

Geografické údaje
Měna, kurzy
Klimatické podmínky
Ceny
Clo, dovoz, vývoz
Časový posun
Elektřina (proud, používaní redukcí)
Fotografování a filmování
Internet
Jazyky, dohovoření
Kriminalita
Kuchyně - jídlo a nápoje
Místní doprava a taxi
Nákupy a suvenýry
Oblečení, zavazadla
Opalování
Pláže a koupání
Pošta
Rent a car, dopravní předpisy a řidičské průkazy
Restaurace, ceny, doporučení
Různé
Spropitné
Svátky
Telefonování + roaming
Tísňová volání
Víza, vstupní formality
Zajímavá místa
Zábava, kultura, sport
Zastupitelské úřady
Zdravotní péče, očkování, hygiena
Zvyklosti a obyčeje

Geografické údaje

Poloha:východní Afrika
Oficiální název:Zanzibar, stát Tanzánie s rozsáhlou vnitřní samosprávou
Hlavní město:Zanzibar - 157 634 obyvatel
Jazyk:svahilština
Náboženství: muslimové (99%)

Zpět na navigaci

Měna, kurzy

Měna: tanzanský šilink (TZS) = 100 centů
Aktuální kurz: 100 TZS = 1,30 Kč

Místní měnou tanzanský šilink (TZS), který se dělí na 100 centů. Všude lze ale platit v USD, které jsou rovnocenným platidlem, lze jimi platit i hotelové účty, letenky, lodní lístky. Používání jiných měn není běžné, Euro je téměř neznámé. Vstupní (imigrační), odletové a přístavní taxy je možné platit výhradně hotovostně v USD: imigrační taxa je 50 USD/os, odletová 25 USD/os a přístavní taxa 5 USD/os. Taxa pro vnitrostátní lety je 5000 TZS/os. Při opuštění Zanzibaru lodí činí taxa 5 USD.
Doporučuje se počítat s tím, že peníze se v zásadě mění jen v hotelích nebo se nemění (platí se dolarem). Nicméně v Kamenném městě se nacházejí též směnárny, ale pozor!! Neakceptují USD bankovky vydané před rokem 1993. Pokud jedete na Zanzibar přívozem z Dar es Salaamu, lepší kurs je na pevnině.
Určitě si vezměte dostatečnou hotovost, protože na Zanzibaru jsou bankomaty jen sporadicky a platba kreditními kartami (VISA, MASTERCARD) je možná jen v turistických zařízeních, kde však za platbu kartou účtují většinou 10-15% přirážku a navíc počítejte s nevýhodným kursem. Cestovní šeky se nedoporučují, protože je mění jen některé banky a luxusní hotely. Otevírací doba bank je po - pá 9.00 - 14.30 (velké banky 16.00), v sobotu 9.00 - 14.00.
Zbylé tanzanské šilinky nelze směnit zpět na konvertibilní měnu, lze je však vyměnit např. za keňské šilinky. Nebo ještě utratit.

Zpět na navigaci

Klimatické podmínky

Díky poloze 6° jižně od rovníku panuje na všech ostrovech Zanzibaru tropické podnebí. Nejteplejším obdobím je leden až březen, kdy se teploty vzduchu pohybují okolo 32 - 33 °C, v dubnu až červnu je 31 - 29 °C. „Nejchladněji" je v červnu až červenci, s teplotami kolem 28 °C, aby v září  a říjnu teploty stouply na 29 - 30 °C a v listopadu a prosinci na 31 - 32 °C. Od května do listopadu panuje na ostrově období krátkých dešťů. Za optimální měsíce pro návštěvu jsou považovány červen až říjen, ale Evropané upřednostňují leden až březen. V dubnu poskytují některé cestovní kanceláře posezónní slevy. Průměrná roční teplota moře neklesá pod 25 °C, v lednu až březnu bývá zhruba o 3 °C vyšší.

Zpět na navigaci

Ceny

Uváděné ceny se mohou lišit místně, sezónně, i v konkrétních podnicích.
stolní voda 1,5 l = TZS 2100
Coca Cola plechovka = TZS 800
chléb = TZS 250
pivo 0,5 l = TZS 2000
salát, polévka v běžné restauraci = TZS od 300
hlavní jídlo v běžné restauraci = TZS od 1500 - 2000
kuře s hranolky = TZS od 1000
benzín 1 l = TZS 420
nafta 1 l = TZS 380

Zpět na navigaci

Clo, dovoz, vývoz

Zboží určené pro vlastní potřebu či spotřebu nebo jako dárky lze dovážet volně. Je zakázán dovoz drog. Veškeré zbraně musí být deklarovány. Vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale např. i mořské fauny) je trestný, vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

Zpět na navigaci

Časový posun

Tanzanie užívá celoročně čas GMT  + 3 hodiny. Letní čas se nezavádí. Časový posun proti ČR je tedy +2 hodiny v době standardního času, v době letního času pouze +1 hodina.

Zpět na navigaci

Elektřina (proud, používaní redukcí)

Napětí je 230 V, střídavý proud 50 Hz. Zásuvky jsou dvojího typu: buď dva ploché kontakty se zemnícím kolíkem nebo tři kulaté kolíky v trojúhelníkovém uspořádání. Příslušný adaptér je nutný.

Zpět na navigaci

Fotografování a filmování

Zásadně se nesmí fotografovat vojenská a policejní zařízení, vojáci a policisté. Vždy respektujte mezinárodně srozumitelné piktogramy. Pokud budete chtít zachytit místní obyvatele, nejprve předem požádejte o svolení. Nezapomeňte nabíječku do videokamery či digitálního fotoaparátu, náhradní baterie a dostatečnou paměťovou kapacitu karet.

Zpět na navigaci

Internet

Internet mají všechny hotely vyšší kategorie. Přístup na internet stojí kolem 0,50 USD/30 min.

Zpět na navigaci

Jazyky, dohovoření

Úředním jazykem je svahilština (kiswahili, swahili), na Zanzibaru nazývaná kiunguja, jež je mateřským jazykem skupiny Bantu, žijící na Zanzibaru a při tanzanském pobřeží. Je bantuská co do struktury a původu, ale její slovní zásoba byla postupně obohacena o arabské i anglické výrazy. Stala se dorozumívacím jazykem celé střední a východní Afriky.
Běžná je rovněž arabština, ale v obchodním styku, turistickém průmyslu a mezi lidmi s vyšším vzděláním se používá angličtina.
Naučte se alespoň několik základních slovíček ve svahilštině, kterými místní obyvatele nepochybně překvapíte: karibu = vítejte, jambo (džambo) = ahoj, asante sana = děkuji mnohokrát, kwaheri = nashledanou, pole-pole = pomalu, klid, hakuna matata = žádný problém, nevadí, hapana = ne, bei gani = kolik to stojí, sitaki = nechci, ghali sana = je to moc drahé.

Zpět na navigaci

Kriminalita

Kriminalita není vysoká, ale pouliční krádeže jsou běžné. Proto šperky a cenné věci nechte doma, včetně drahých hodinek. Rovněž se nedoporučuje na místa mimo hotely nosit luxusní věci, drahé hračky a technické vymoženosti (mobil s fotoaparátem), neboť to místní chudé obyvatele popuzuje. Údajně nechtějí, aby po těchto pro ně nedostupných věcech začaly toužit jejich děti.
Hotovost rozdělte na několik částek a ty uschovejte od sebe odděleně. Při placení mějte v peněžence jen malou část peněz, další peníze je nejlepší mít v uzamčeném zavazadle nebo v hotelovém trezoru. Osvědčily se taštičky na krk, které se nosí pod oblečením apod. Pokud povezete dražší elektroniku (videokamery, digitální fotoaparáty), je vhodné ji před odjezdem připojistit. Nikdy neponechávejte bez dozoru osobní věci, hotovost, fotoaparáty, kamery. Po setmění nechoďte nikam sami.
Originální pas, letenku a jakékoliv další doklady nenoste u sebe, ale uložte je do uzamčeného zavazadla nebo hotelového trezoru. Jestliže dojde ke ztrátě, odcizení nebo znehodnocení pasu, je třeba získat náhradní cestovní doklad na českém zastupitelském úřadu (tedy v Nairobi v Keni!). Pro tento případ se doporučuje mít s sebou kvalitní fotokopii cestovního pasu (stránky, kde je fotografie a osobní údaje) pro urychlení vydání náhradních dokladů. Tuto kopii mějte uloženu odděleně od originálu. Pořiďte si rovněž kopie dokladů o pojištění, kopie či aspoň čísla kreditních karet a telefonní číslo banky pro jejich případné zablokování; to vše vám může pomoci, kdybyste o pas či karty přišli. Pro případ ztráty mobilního telefonu si poznamenejte důležitá osobní telefonní čísla. Jakoukoliv krádež nahlaste ihned policii, o odcizení dokladů je třeba sepsat protokol.
Při potápění a šnorchlování se nedoporučuje z korálových útesů sbírat lastury, korály a podobné trofeje. Mnoho těchto živočichů (včetně jejich schránek) je chráněno mezinárodní dohodou o ochraně ohrožených druhů CITES, a kdo z nás ví, o které druhy se konkrétně jedná?
Turisté by si proto měli pozorně všímat veškerých informačních letáků a vývěsek týkajících se ostrovní ochrany přírody, případně přímo upozorňujících na ochranu konkrétních rostlin a živočichů, a vyvarovat se i jejich nákupu jako suvenýrů od místních obyvatel na tržištích (viz kapitola „Clo"). V případě pochybností se zeptejte svého nebo místního průvodce.

Zpět na navigaci

Kuchyně - jídlo a nápoje

Smísení mnoha kultur (britské, perské, arabské, indické, portugalské a africké) se odráží ve skladbě jídel, přičemž základem tanzanské kuchyně je maso s brambory nebo rýží (wali) nebo kukuřičná kaše (ugali). Maso je obvykle hovězí, kozí nebo skopové, dušené společně s brambory a zeleninou, okořeněné hřebíčkem a kardamonem. Podobně jako v Keni, je oblíbenou pochoutkou „nyama choma", kozí maso na grilu. Na Zanzibaru samozřejmě převládají veškeré dary moře (tresky, krabi, krevety, langusty, chobotnice - podle toho, co rybáři zrovna uloví - připravené na nejrůznější způsoby, chobotnice například často uzená. Ale tradiční svahilskou úpravou, zanzibarskou specialitou, je jejich vaření v kokosovém mléce. K oblíbeným jídlům patří biryani (kořeněná rýže), curry a sambudaa (masové nebo zeleninové pastries). Pilav je tradiční pokrm podávaný při všech svatbách a svátcích, vždy se ho připravuje velké množství na obří pánvi, z níž pak všichni jedí společně.  Moučníky se připravují z banánů, ananasu nebo manga (mango se nakrájí na plátky, pokape citrónovou šťávou, posype kešu oříšky a skořicí a zapeče v troubě, aby se na povrchu vytvořila kůrka, podává se se šlehačkou nebo vanilkovou zmrzlinou).
Určitě ochutnejte výborné džusy z čerstvě vylisovaného exotického ovoce (ananas, papája, rambutan, mango), šťávu z čerstvě vylisované cukrové třtiny, ochucenou limetkou a čaj z citronové trávy (citronely). Masala je čajová směs z vanilky, hřebíčku, zázvoru a kardamonu. Místní pivo je např. Safari Lager, oblíbené dovážené je např. Löwenbräu. Vynikající je místní čaj a káva (kahawa).

Vybrané speciality:
supu ya kuku = kuřecí vývar se zeleninou, uvařené maso se vyjme a podává jako součást salátu nebo samostatné jídlo
samakai wa kusonga = rybí karbanátky, které ale nejsou z mletého rybího masa, ale z celých kousků ryb (halibut, flundra, treska, tuňák, losos….), nesmaží se ponořené v oleji, ale jen lehce na másle, koření se hřebíčkem na plátku citrónu
m´chuzi wa nyama = hovězí curry, kdy koření kari je opravdu hodně, takže jídlo je patřičně žluté, ve skutečnosti se používá směs všech možných koření, ale kari převládá
n´dizi no kastad = pečené banány, často podávané s vanilkovým pudinkem, nebo obdobně se podává ananas nakrájený na plátky, kostky nebo rozdrcený, kořeněno skořicí a hřebíčkem
pilav = základem je rýže a směs masa (kozí, hovězí, kuřecí), ale mohou se přidat i ryby nebo dary moře, vše se hojně koření kmínem, hřebíčkem, pepřem, česnekem, zázvorem, cibulí

Zpět na navigaci

Místní doprava a taxi

Letecká
Za nejspolehlivější místní leteckou společnost je považován Zan Air, který podobně jako Air Zanzibar létá nejen do Tanzanie, ale rovněž do keňské Nairobi. Další letecké společnosti Coastal Aviation a Precision Air provozují např. letecké linky mezi ostrovem Zanzibar a největšími tanzanskými městy, včetně měst Dar es Salaam a Arusha. Letenka do Arushi stojí přibližně 150 USD. V letadlech odbavovaných ze Zanzibaru je obvykle free seating (cestující si může sednout na kterékoli volné místo).

Železniční
Dnes už na Zanzibaru železnice není, ale v letech 1905 - 1930 tu jezdila parní lokomotiva na trase dlouhé 11 km, která vedla do městečka Bububu.

Lodní
Několik lodních společností se plaví mezi Zanzibarem a Dar es Salaam čtyřikrát denně. Trajekt pluje 1,5 hod a stojí 40 USD. Lodní lístky na hydrofoil mezi Zanzibarem a Dar es Salaam se prodávají v přístavu. Plavba motorovou plachetnicí dhow trvá ze Zanzibaru na ostrov Pemba do přístavu Mkoani 12 hodin. Pokud se na Zanzibar poplavíte z Mombasy, trvá to rovněž 12 hodin. Při výletech na konkrétní ostrovy se platí přístavní taxy (asi 1 USD).

Autobusová
Transfery z letiště do jednotlivých lokalit obstarávají minibusy („matatu„). Některé trasy nejsou plně asfaltované, proto je cesta zdlouhavá a vyžaduje pochopení pasažérů. Místní lidé používají běžně jako autobusy náklaďáky („dalladalla“) s dřevěnými lavicemi pod plachtou. Je to nepohodlný, nepříliš bezpečný, ale pro ně nejlevnější způsob dopravy (počítejte 1 USD/osobu).

Městská doprava
Mezi letištěm a hlavním městem jezdí autobusy označené „U".

Taxi
Taxíky jsou všudypřítomné. Jízda po městě stojí přibližně 1 až 2 USD, mimo město 20 až 30 USD, jízda taxíkem z letiště do centra vyjde na 40 USD. Obráceným směrem, z hotelů na letiště, sbírají individuální zákazníky rovněž tzv. „shared taxi" (přibližně 5 USD/osobu). Jejich jízdní řády sdělí zájemcům v hotelové recepci. Taxík je možné rovněž pronajmout na individuální výlet po ostrově, přičemž cenu vždy zásadně dohodněte předem.

Zpět na navigaci

Nákupy a suvenýry

Mezi oblíbené suvenýry patří dřevořezby (včetně originálních misek a mís, vydlabaných z jednoho kusu dřeva nebo ručně vyřezávaných šachových figurek), nejrůznější košíky, vyšívané muslimské pokrývky hlavy (kofia) a obrazy tinga tinga s náměty Masajů. Turistkám se líbí barevně potištěná kanga a kikoi, téměř čtvercové pruhy látky, které může i Evropanka obléknout jako originální sukni či minišaty. Exotické jsou různé nádobky, ozdobné předměty a bižuterie vyráběná ze skořápek kokosových ořechů. Praktickým dárkem jsou košíky se zanzibarským kořením, naopak jenom po několik týdnů se můžete chlubit obrázky na těle, namalovanými henou. Kdo má rád mapy, měl by koupit ručně malovanou mapu Zanzibaru od Giovanni Tombaziho.
Smlouvání je běžné, s výjimkou supermarketů a značkových obchodů. Na tržištích a při nákupu suvenýrů tak často dosáhnete i pouhých 20 % původní částky. Smlouvá se i o ceně služeb.
Obvyklá otvírací doba obchodů je od 8.30 do 13.00/14.00, přičemž některé otevírají ještě okolo 16.00. Úřady otevírají v po - pá od 7.30 do 15.30. V pátek bývá polední přestávka (12.00 - 14.00), aby měli muslimové čas pro předepsanou modlitbu.

Zpět na navigaci

Oblečení, zavazadla

Cestujte nalehko, budete svobodnější! Jedete si užívat, nestěhujete se. Pevný středně velký uzamykatelný kufr opatřete visačkou se svým jménem. Lístek se jménem, adresou a telefonním číslem vložte také dovnitř. Do odbavovaného zavazadla uložte všechny ostré předměty jako kapesní nůž, nůžtičky, pilníček na nehty apod., které nesmíte vzít s sebou do kabiny letadla. Jako příruční se nejlépe osvědčil pevný turistický batůžek na věci, které chcete či potřebujete mít stále u sebe (například léky, které užíváte pravidelně). Neberte si tašky do ruky nebo dokonce kabelky, překážejí a snadno je někde zapomenete.
Oblečení by mělo být příjemné a praktické, pohodlné a prodyšné, nejlépe ze směsových rychle schnoucích materiálů. Kalhoty například s odepínacími nohavicemi, košile s dlouhým i krátkým rukávem, několik triček, pro dámy decentnější letní šaty. Je třeba respektovat, že Zanzibar je muslimský ostrov. Ženy musí mimo hotel nosit oblečení přiměřené islámskému prostředí, tedy kolena i ramena musí být bezpodmínečně zakrytá a oblečení nesmí být průsvitné, natož průhledné. Doporučuje se dlouhá sukně či šaty, halenka nebo košile s dlouhými rukávy a určitě ne hluboké výstřihy. Je zbytečné místní obyvatele provokovat, lépe je záměrně se obléknout skromně. Také na večeři do hotelové restaurace patří vhodné oblečení (pánové k dlouhým letním kalhotám košili a dámy sukni nebo šaty).
Jako obuv stačí sandály a nezapomeňte ponožky. Přibalte kosmetiku s vysokým ochranným faktorem, pokrývku hlavy, brýle proti slunci, plavky a náhradní dioptrické brýle, pokud je nosíte. Na výlet do pralesa se hodí deštník.

Zpět na navigaci

Opalování

Na Zanzibar se jezdí za sluníčkem. Nepodceňujte ho a vybavte se opalovacími krémy s ochranným faktorem minimálně 20, dle typu vaší pokožky. Naprosto nezbytné jsou kvalitní sluneční brýle s UV filtrem a pokrývka hlavy. Láhev s vodou nebo vitamínovým či iontovým nápojem je dobré mít stále při sobě a pít pravidelně, i když člověk nemá pocit žízně. Zásadně se neopalujte přes poledne, nejkvalitněji a dlouhodobě se opálíte při plavání v moři a na lehátku pod slunečníkem.

Zpět na navigaci

Pláže a koupání

Souostroví Zanzibar je vyhlášené překrásnými plážemi s jemným bílým pískem, omývané prohřátými a zároveň průzračnými vodami Indického oceánu. Nejznámější pláže jsou Nungwi, Matemwe, Pwani Mchangani, Uuroa, Chwaka, Bwejuu, Paje, Jambiani a Makunduchi (viz kapitola „Místopis"). Lehátka a slunečníky na plážích jsou k dispozici za poplatek a na všech plážích je zakázáno opalování bez plavek i nahoře bez.
Na Zanzibaru je koupání zpestřeno periodicky se opakujícím odlivem a přílivem. Zejména na východním pobřeží, otevřenému směrem k oceánu, každých šest hodin moře ustoupí ke korálovému útesu, jenž ostrovům vytváří ochranný val. Začátek odlivu nabízí koupání v klidné vodě se slabým příbojem, a když odliv vrcholí, lze se vydat „pěšky" až ke korálovému útesu. Nezapomeňte boty do vody, protože to je jedinečná příležitost, seznámit se blíže nejen s útesy, ale rovněž s poklady na mořském dně. Se začínajícím přílivem moře ožívá, a tehdy si na své  přijdou milovníci surfingu a koupání v mořských vlnách. Při ubytování na západním a severním pobřeží (středisko Nungwi), tedy na závětrné straně ostrova, je rozdíl mezi odlivem a přílivem podstatně slabší a koupat se zde lze prakticky stále. Nejvíce delfínů se vyskytuje na jihu ostrova Zanzibar (Unguja).

Zpět na navigaci

Pošta

Poštovní známka stojí 0,40 USD. Pohodlné a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce. Pohled stojí asi 0,50 USD.

Zpět na navigaci

Rent a car, dopravní předpisy a řidičské průkazy

Na Zanzibaru není problém vypůjčit si auto, moped, motocykl (nebo kolo). Potřebujete mezinárodní řidičský průkaz nebo si můžete zakoupit místní řidičský průkaz. Z místních půjčoven automobilů mají dobré renomé Car Hire Zanzibar, Car Rentals nebo Zanzibar Car Rentals, zapůjčení auta však zprostředkuje i hotelová recepce. Auto lze vypůjčit už od částek 15 USD/den, ale jistým úskalím je jízda vlevo a klíčovým problémem časté a opakované policejní kontroly (počítejte s placením pokuty nebo bakšiše). Proto se doporučuje auto najmout, vzhledem ke stavu silnic nejlépe džíp, rovnou s místním řidičem. Denní sazba je kolem 40 USD a určitě se vyplatí. Další volbou je najmout si na konkrétní cesty po ostrově taxi, což se cenově příliš neliší.
V každém případě důkladně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění, zejména proti krádeži, nehodě a závažné poruše. Ověřte si, zda je v ceně neomezený počet najetých kilometrů a taxativně si nechte vyjmenovat, co v ceně není. Také konkrétní podmínky pronájmu vozu nebo taxi s řidičem sjednejte předem a písemně.

Zpět na navigaci

Restaurace, ceny, doporučení

Hotelové restaurace zejména v režimu all inclusive nabízejí snídaně, oběd i večeře jako mimořádně bohatý bufet, s výběrem teplých i studených jídel. Nápoje, s výjimkou snídaně, se platí zvlášť. Obědy se podávají obvykle mezi 12.30 až 15.00 hod., večeře od 19.00 do 21.00 hod.
Místních restaurací je nejvíce v Kamenném městě přímo v přístavu, například na hlavní třídě Kenyatta Rd. nebo v zahradách Jamituri pod pevností. Luxusní restaurace, často využívaná například pro pořádání svatebních hostin, je na střeše hotelu Emerson & Green, druhé nejvyšší budovy ve městě, odkud se nabízí nepřekonatelný pohled na Indický oceán i věže minaretů. Hosté se ovšem musí zout a sedět na polštářích u nízkých stolků, rozmístěných na perských kobercích. Podává se exotická zelenina, dary moře, kořeněná rýže a speciality podniku. 
Kromě toho lze zajít do indické, thajsko-čínské, japonské nebo francouzské restaurace.
Menší místní restaurace se nacházejí u turistických letovisek na pobřeží, na jídelníčku jsou především ryby a dary moře. Obvyklá nabídka občerstvení v pouličních stáncích je kořeněné curry, pečené maso a kukuřice, kasava, uzená chobotnice a džus z cukrové třtiny.

Zpět na navigaci

Různé

Zeměpis, geografické poměry:
Zanzibar je tvořen skupinou ostrovů vzdálených asi 40 km od východního pobřeží Afriky, která sestává ze stejnojmenného hlavního ostrova (svahilsky Unguja,  85 x 32 km, 1658 km2), severněji ležící Pemby (75 x 20 km, 984 km2) a několika menších ostrůvků (např. Latham, Bawe, Changuu, Tumbatu, Uzi, Mnembwa). Všechny jsou převážně ploché, nejvyšší bod Unguji měří 120 m n.m. Pemba je pouze zdánlivě hornatější, s nejvyšším bodem 95 m n.m. Ostrovy byly původně zalesněné, ale lesy byly vykáceny. Dosud pěkné lesy a rozlehlé mangrove má Pemba. Zajímavý je ostrov Mafia, jižně od Zanzibaru, zarostlá kokosovými palmami a ledvinovníky (jejichž plody jsou oříšky kešu). Má lodní spojení s  Dar es Salaamem a je centrem potápěčů z celého světa, pro skvělé korálové útesy. Na místních plážích (a plážích ostrůvků Shungumbili, Burukini a Nyororo) kladou vejce ohrožené mořské želvy. Ostrov má malé letiště.

Flóra a fauna, ochrana přírody, národní parky
Na ostrově nežijí velká divoká zvířata (nepočítáme-li v pověstech přežívajícího nepolapitelného zanzibarského leoparda). Ve zbytcích lesů se vyskytují opice (včetně vzácné guerézy červené), prasata a malé antilopy. Je zde mnoho druhů ptáků a také motýlů.
Zajímavým biotopem jsou mangrove, ale turisty přitahuje především život v oceánu a korálové útesy, na nichž lze obdivovat tvrdé i měkké korály (mozkovníky, větevníky, Venušin vějíř, rohovitky), mořské hvězdice, sasanky, houby či trubýše, a hlavně hejna tropických ryb, jež jsou směsicí indických i tichomořských druhů. Ve větších hloubkách se vyskytují hejna barakud, tresek, tuňáků a makrel, jež jsou potravou pyskounů, mant a žraloků. Další zajímavé druhy jsou netopýří ryby, ježíci, rejnoci a mořské želvy. Na jihu ostrova nejsou překvapením delfíni, na severu jsou atrakcí hejna žraloků kladivounů.

Etnika
Zanzibar je díky barvité historii neuvěřitelným mixem kultur různých etnik, převládají však Arabové, Afričané, a jejich míšenci. Převažuje islám (99 %), hinduisté a křesťané jsou v menšině. Zvyky islámu je třeba respektovat: s návštěvou mešity nepočítejte a zejména oblečení žen by rozhodně nemělo muslimy provokovat.

Osobnosti spojené se Zanzibarem
David Livingstone (1813 Blantyre, Skotsko - 1873 Ilale, Tanzanie). Misionář, lékař, cestovatel a bojovník za zrušení otroctví, jenž ze své základny na Zanzibaru objevil jezero Tanganjika a Mweru. Vystudoval řečtinu, teologii a lékařství, nastoupil u  Londýnské misionářské společnosti, ale protože v Číně, kam měl odjet, byla opiová válka, zamířil do Afriky, která se stala jeho osudem. S dcerou Roberta Moffata (1840) zakládal nové misijní stanice, ale jako magnet ho přitahovala „bílá místa„: přešel Kalahari (1849), objevil deltu Okavango, slané jezero Ngami, po Zambezi dorazil k jejímu ústí do Indického oceánu (1853-56). Cestou objevil a pojmenoval Viktoriiny vodopády. Spolu se ženou objevili jezero Malawi (1859), po její smrti jezera Tanganjika a Mweru a prameny Nilu (1868). Po letech strávených v Ujiji (Udžidži) na břehu Tanganjiky objevil přítok Konga, řeku Lualaba (1872). V Ujiji ho „objevil“ sir Henry Morton Stanley, jež byl vyslán, aby nalezl nezvěstného badatele. Po Livingstonově smrti (1873) bylo jeho srdce pohřbeno pod stromem, kde zemřel, a nabalzamované tělo dopraveno do Westminsterského opatství (1874). Livingstone zmapoval obrovská území, detailně popsal trasy svých cest a pořídil cenné sbírky přírodnin. Vedle jeho publikací „Missionary Travels and Researches in South Africa„ (Misionářské cesty a výzkumy v jižní Africe, Londýn 1857, „Napříč Afrikou“, Praha 1924) a „Narrative of an Expedition to the Zambezi and its Tributaries„ (Vyprávění o expedici k Zambezi a jejích kmenech, Londýn 1865) byly otištěny i cestovatelovy deníky „The Last Journals of D. Livingstone in Central Africa“ (Poslední deník D. Livingstona ve střední Africe, Londýn 1874), „Livingstone‘s Missionary Correspondence 1841-56„ (Livingstonova misionářská korespondence 1841-56, Londýn 1961) a „Livingstone‘s African Journals 1853-56“ (Livingstonovy africké deníky 1853-56, Londýn 1963). Dnes jeho jméno nesou mj. Livingstonovy vodopády na řece Kongo a Livingstonovo pohoří v Tanzanii.

Vasco da Gama (1460-1469 Sines, Lisabon - 1524 Cochin, Indie). Portugalský mořeplavec, který v zimě 1497 - 1498 uskutečnil plavbu, která navždy změnila trasy světového obchodu: byl prvním, kdo obeplul Mys dobré naděje a objevil tak cestu po moři z Portugalska do Indie. Tímto úkolem ho pověřil portugalský král Manuel I. poté, co byl po pádu Cařihradu (1453) obchod se vzácným kořením a hedvábím po souši ovládnut arabskými a osmanskými vládci. Poprvé Vasco da Gama vyplul se čtyřmi plachetnicemi v letech 8.7.1497, do Kalikatu v dnešní Indii dorazil 20.5.1498. Do Lisabonu se vrátil v roce 1499 s nákladem koření, jehož cena šedesátkrát převýšila náklady vynaložené na plavbu. Druhou výpravu roku 1502 - 1503 vedl již jako admirál velící deseti válečným lodím a díky vítězstvím v námořních bitvách de facto založil budoucí Portugalskou Indii. Po smrti Manuela ho král Jan III. poslal do Indie roku 1524, kde ale krátce nato zemřel. Přesto se svými plavbami zapsal do historie a umožnil Portugalsku získat statut koloniální velmoci. Je považován za prvního bělocha, který spatřil Zanzibar.

Freddie Mercury (1946 - 1991). Slavný zpěvák, vlastním jménem Farookh Bulsara, se narodil na ostrově Zanzibar. Nejprve studoval na místní misijní škole, vedené řádovými sestrami, ale protože jeho otec pracoval pro britskou vládu a často cestoval, přestěhovala se rodina do Indie. Tady navštěvoval anglickou internátní školu St. Peter's v Panghani blízko Bombaje. Dostal přezdívku Freddie, měl rád box, stolní tenis a výtvarné umění, ale nakonec ještě na škole založil skupinu The Hectics. V jeho diskografii vynikají The Freddie Mercury Album, Great Pretender, Mr. Bad Guy a Barcelona (Freddie Mercury and Montserrat Caballé).

Zajímavé rostliny
Nepřehlédnutelné jsou baobaby (Adansonia sp.), poskytující kapok a chlebovníky (Artocarpus sp., jack-fruit), ale ekonomicky důležitější jsou palma rafie (Raphia regalis) se zpeřenými listy dlouhými až 20 metrů a palma cukrová (Borassus flabellifer), z níž se získává palmový cukr (Yaggey) a palmové víno (Toddy). Zanzibar však vešel do dějin jako „Ostrovy koření„. Výlet „Spice tour“ (Cesta za kořením) nabízí poznat ta nejdůležitější, která se tu pěstují. Hřebíčkovec (Syzygium aromaticum, Eugenia caryophyllata) poskytuje „hřebíček„, což je sušený kalich s poupětem. Do Evropy ho dovezli arabští obchodníci už v 8. století z Moluk, dnes se ale 60 % světové produkce hřebíčku sklidí na Zanzibaru. Rovněž muškátovník (Myristica fragrans), vždyzelený tropický strom, pochází z Moluk. Jeho 2 cm velké oválné světle hnědé semeno známe jako „muškátový oříšek“, usušením jeho červeného vláknitého pouzdra získáme žlutooranžový „muškátový květ“ (macis). Skořicovníky (Cinnamomum sp., ceylonský ze Srí Lanky a čínský z Barmy) jsou stálezelené tropické stromy, poskytující aromatickou kůru, která je navíc léčivá (silice, tinktury a oleje). Skořice jako koření se používá zejména při přípravě sladkých pokrmů, do pečiva, v likérnictví, ale i v parfumérii. Pepřovník (Piper nigrum), původem ze západního pobřeží jižní Indie, je popínavý vždyzelený keř,  jehož plody - pepř -  jsou kuličky (bobulky obsahující semínko). Přírodních je pět druhů - zelený, žlutý a červený: černý pepř se získá sušením bobulek zeleného pepře na slunci, bílý jejich ponořením do horké vody a oloupáním. Kardamon jsou semena keře Elettaria cardamomum, rostoucího v tropických deštných pralesích. Mají pronikavou kafrovou vůni, mírně pálivou chuť a patří k nejdražším kořením světa. Používají se k ochucování pokrmů (též jako součást karí) a slouží i jako léčivo proti malárii. Na Zanzibaru se přidávají do kávy zvané „spicecoffee“, spolu s hřebíčkem a zázvorem. Zázvor jsou oddenky rostliny zázvorovníku pravého (Zingiber officinale), používá se nejen do pokrmů, pečiva, ale i piva nebo limonád. Orchidej vanilovník (Vanilla sp.) připomíná ovíjivou liánu. Pochází z Mexika a poskytuje tobolky, jejichž fermentováním se získá vanilka. Toto koření příjemné vůně i chuti znali již Toltékové a Aztékové, kteří je používali mj. k celkovému vzpružení organismu. Na plantážích se množí řízkováním, provádí se samoopylení a tobolky se sklízejí nedozrálé.

Zpět na navigaci

Spropitné

Spropitné (bakšiš) je pro mnoho místních jediným zdrojem příjmů. Bohužel je vyžadováno značně nekompromisně za každou poskytnutou službu, a to často i úředníky či policisty jako klasický urychlovač jakékoliv akce.

Zpět na navigaci

Svátky

Státními svátky jsou:
1. leden: Nový rok
12. leden: Den revoluce Zanzibaru
březen/duben: Velký pátek + Velikonoční pondělí, časově pohyblivé
26. duben: Den Unie, též Den nezávislosti, kdy se roku 1964 Tanganjika spojila se Zanzibarem do Sjednocené republiky Tanganjika a Zanzibar, 29. října 1964 přejmenované na Spojenou republiku Tanzanie.
1. květen: Svátek práce
7. červenec: Den rolníků (Sabasaba, Peasants´ Day)
8. srpen: Den farmářů (Farmers´ Day)
9. prosinec: Den nezávislosti
25. prosinec: 1. svátek vánoční
26. prosinec: 2. svátek vánoční
Kromě uvedených svátků se slaví ještě muslimský svátek Idd-Fitr, který je 31. dnem od začátku muslimského postního měsíce ramadánu (přesné datum je každoročně různé).

Zpět na navigaci

Telefonování + roaming

Předvolba do ČR je +420 (00420), předvolba na Zanzibar +255 (Tanzanie). Při volání do místní sítě jsou v předvolbě tři nuly. Čeští operátoři O2 a T-Mobile mají do Tanzanie roaming. Počítejte s tím, že hovory z hotelů jsou drahé.

Zpět na navigaci

Tísňová volání

Policie / záchranka / požárníci: 112
Pohotovostní služba Čedoku: +420 724 626 775

Zpět na navigaci

Víza, vstupní formality

Pro cestu na Zanzibar potřebujete pas s čtecí zónou (červený) s platností minimálně 6 měsíců od data vstupu do země. Čeští občané nepotřebují na Zanzibaru vízum, je však třeba vyplnit imigrační kartu a zaplatit v hotovosti 50 USD. Při odletu se karta, tentokrát „departure card" vyplňuje opět, přičemž je třeba zaplatit odletovou letištní taxu 25 USD. Tuto hotovost je třeba mít připravenu přesně.
Při případném výletu ze Zanzibaru na pevninu do Tanzanie je nutné tanzanské vízum, které lze pořídit při vstupu do Tanzanie nebo na zanzibarském mezinárodním letišti. Stojí 50 USD.

Zpět na navigaci

Zajímavá místa

Kamenné město (Zanzibar City)
Historické jádro hlavního města státního celku Zanzibar, chráněné UNESCO je fascinujícím labyrintem křivolakých úzkých uliček, lemovaných nabílenými domy z mořských korálů, s typickými vystupujícími balkóny a nádherně vyřezávanými dveřmi z masivního dřeva. Najdeme zde nespočet obchůdků se suvenýry, bazarů, dvorků a náměstíček, pevnost, dva bývalé sultánské paláce, impozantní koloniální domy, spousta ambasád a více než 50 funkčních mešit. Cenné památky jsou Beit-el-Ajaib (Dům zázraků) v bývalém sultánově paláci (1883), masivní arabská pevnost vybudovaná původně Portugalci (1700), anglikánská katedrála (1877) postavená misionáři), římsko-katolická katedrála sv. Josefa (1896), mešita Msikiti wa Balnara (1831-1890), mešita Agha Khan, národní muzeum zaměřené na historii ostrova a Livingstonův dům (místo, odkud se roku 1866 vydal na expedici, při níž mj. objevil jezero Tanganjika). Dnes tu sídlí Centrála turistického ruchu celého Zanzibaru.
Nedaleko pobřeží od Zanzibar City se nachází celkem sedm ostrovů, obklopených korálovými útesy. Tři z nich jsou jen nízké písčiny, mizející za přílivu pod hladinou, ale další čtyři, včetně ostrova Chumbe, kde je maják, jsou zalesněné a s malými překrásnými plážemi. Nejznámější z nich je Changu, nazývaný Vězeňský ostrov, neboť byl využíván Araby k držení otroků. Pro nádherné pláže (a obří sloní želvy) je oblíbeným výletním místem, je zde několik restaurací a platí se vstupné („přístavní taxa"). Ostrov Bawe má pláž na svém severním cípu, je to údajně nejlepší místo pro šnorchlování z celého souostroví Zanzibar a rovněž na něj se platí vstup. Ostrov Chumbe, vyhlášený s okolím jako mořský národní park, je vyhlášenou potápěčskou lokalitou a krásné pláže jsou zejména na jeho východním pobřeží. Ostrov Mnemba (mořský národní park) leží východně od ostrova Zanzibar (Unguja), přibližně na úrovni Kendwy. Má sice průměr jen 500 metrů, ale pyšní se vlastním korálovým útesem. Pobřeží Matemwe, naproti němuž leží, je poseto bizarními baobaby.

Kizimkazi
Rybářská vesnice ležící na jihozápadním pobřeží ostrova Zanzibar byla do 17. století jeho hlavním městem. Nedaleko leží zříceniny mešity Shirazi Dimbani, kterou nápis kolem mihrábu datuje do roku 1107, takže je považována za nejstarší ve východní Africe. Cestovní kanceláře sem pořádají dopolední (půldenní) výlety, protože zde lze nejen pozorovat delfíny z lodiček, ale si s nimi přímo v oceánu zaplavat. Šance je vysoká, dle dlouhodobé statistiky 80 %.

Nungwi
Pláž se zřejmě nejlépe vyvinutou infrastrukturou se nachází na severním cípu ostrova. Je lemovaná mangovníky, banánovníky a kokosovými palmami a jsou odtud snadno dostupné korálové útesy, vyhledávané pro potápění a šnorchlování. Jsou tu školy potápění a půjčovny vybavení, včetně nabídky lektorů specializovaných na různé vodní sporty. Zajímavostí u vesničky Ras Nungwi je stavba tradičních dřevěných plachetnic dhow.

Pemba
Ostrov ležící severně od ostrova Zanzibar, proslulý malými nádhernými plážemi a dosud jsou zde zachované porosty mangrove. Ostrov je zalesněný díky vyšším srážkám a úrodnější půdě (ve srovnání s ostrovem Zanzibar): těmto faktorům též vděčí za třikrát vyšší úrodu hřebíčku než má Zanzibar. Keříků hřebíčkovce, jež sem byly dovezeny z mateřských Moluk, zde bylo vysazeno údajně 3,5 milionu. Jeho poupata se suší doslova všude a nezaměnitelnou vůní je prosycen celý ostrov. Správním centrem a největším městem je Chake Chake s pevností z 18. století (dnes nemocnice) a důležité jsou dva přístavy: Wete, odkud se exportuje hřebíček a Mkoani, který má lodní spojení s ostrovem Zanzibar. Plavba motorovou plachetnicí dhow trvá 12 hodin. Ostrov má jediné letiště a dopravu po ostrově obstarávají pickupy, „matatu„ (minibusy) a „dalladalla“ (nákladní auta s dřevěnými lavicemi). Pemba je považována za úžasnou lokalitu pro potápěče, zejména u východního pobřeží, ale dosud zde chybí odpovídající infrastruktura a proto sem míří jen málo turistů.

Prales Jozani
Přírodní rezervace, zahrnující několik vegetačních pásem, se nachází 10 km jihovýchodně od Zanzibar City, mezi zátokami Chwaka a Uzi. Je mj. domovem vzácné endemické opice guerézy červené (Red Colobus). Nápadně červenobílé opice se lidí nebojí, a už proto jsou neuvěřitelně fotogenické. Kromě nich zde žijí malé druhy antilop, kočkodani a štětkouni. Platí se vstupné, ale mile překvapí kvalitní naučná stezka s visutými lávkami nad různými typy mangrove a průvodcovská služba. Vstup v noci není dovolen.

Pwani Mchangani
Lokalita na východním pobřeží Zanzibaru, asi hodinu jízdy minibusem od letiště, je známá jako vynikající pro potápění, šnorchlování a další vodní aktivity. Navíc jsou tu krásné pláže.

Uora Beach
Uprostřed rýžových polí a plantáží cukrové třtiny se ve stínu statných palem ukrývá téměř turisticky panenská oblast s malými uzavřenými zálivy, „téměř soukromými" plážemi a průzračnou vodou laguny. Lokalita, ideální pro koupání i šnorchlování, leží přitom pouhých 45 minut jízdy od letiště.

Paje
Rybářská vesnice v jižní části východního pobřeží Zanzibaru, kde se dlouhé bílé pláže pozvolna svažují do tyrkysového moře. Je tu malé plážové letovisko, pěkné korálové útesy a úžasné koupání.

Doporučené výlety

Kamenné město a Vězeňský ostrov. Celodenní výlet, začínající plavbou na ostrov Changu, kde byli drženi otroci před deportací na otrocký trh. Dnes mezi ruinami bloudí obří želvy sloní, importované ze Seychelských ostrovů. Dalším cílem je prohlídka Kamenného města (UNESCO), kde je v programu nejen návštěva hlavních památek (sultánův palác, pevnost, katedrála a Livingstonův dům), ale i tržnice plné koření.

Za vůní koření a kouzlem tržnic (Spice Tour). Polodenní výlet minibusem za poznáním „Ostrova koření", jak byl Zanzibar po staletí přezdíván. Náplní výletu je seznámení se s pěstováním a zpracováním koření a exotických druhů ovoce na tradiční plantáži. Zblízka lze poznat mateřské rostliny hřebíčku, šafránu, zázvoru, skořice, vanilky, pepře, muškátového oříšku, a také manga, chlebovníku, papáje, avokáda, pomela, rambutanu, ananasu a dalších. Výlet je příležitostí k výhodným nákupům koření přímo u zdroje.

Džíp safari. Celodenní výlet autem, které je technickými parametry pro skutečné poznání ostrova ideální. Je to možnost spatřit nejen rýžová pole, plantáže cukrové třtiny, políčka koření i původní přírodní panoramata, ale i vzácná příležitost nahlédnout do denního života místních rybářů i řemeslníků. Zastávky jsou v osadách Mkokotoni (rybí trh), Nungwi (výroba tradičních plachetnic dhaw) a Kendwa (s překrásnou pláží, vhodnou ke koupání).

Minisafari v Selous. Celodenní výlet větším motorovým letadlem do rezervace Selous, která leží v jihovýchodní Tanzanii a patří k největším v zemi. Po hodině letu se pokračuje džípem: projížďka křížem krážem savanou je příležitostí pozorovat žirafy, gazely, zebry, slony, lvy, při troše štěstí i krokodýly a hrochy. Návrat letadlem za soumraku. Safari je možné absolvovat také ve dvoudenní nebo třídenní variantě.

Výlety s potápěním z dřevěné arabské plachetnice. Celodenní výlet minibusem a plavba plachetnicí, kdy hlavním programem je koupání a potápění k pokladům korálových ostrovů. Plachetnice je vybavena i motorem. Výlet má dvě alternativy. „Modrý den„ je výlet ke korálovému atolu Kwale, který se nachází v zálivu Menai v jižní části ostrova Zanzibar. „Ostrov voodoo“, Tumbatu, je druhá možnost. Tato plavba směřuje do osad Nungwi, Kendwa a Mkokotoni, odkud se pokračuje za potápěním u břehů tajemného ostrova Tumbatu, známého jako kolébka kultu „vodoo".

Minisafari v Sadani. Celodenní výlet malým motorovým letadlem do rezervace, která leží v Tanzanii na afrických březích přímo naproti Zanzibaru. Po 15 minutách letu se přistane na asfaltové dráze uprostřed džungle, zde se účastníci nalodí do člunů a plaví se proti proudu řeky Wami, v níž žijí hroši a krokodýli. Spatřit lze také plameňáky a mnoho dalších druhů tropických ptáků, a samozřejmě opice. Po obědě formou pikniku pokračování džípy dále do buše, kde lze pozorovat žirafy, divoká prasata a další zvěř. Rovněž toto safari je možné absolvovat ve dvoudenní nebo třídenní variantě.

Zpět na navigaci

Zábava, kultura, sport

Zanzibar umožňuje každému nahlédnout do tradičního afromuslimského způsobu života. Mezi vděčné akce patří především červencový Zanzibarský kulturní festival („Festival of the Dhow Countries„, od roku 1994). Pravidelně se na něj sjíždějí kulturní skupiny z různých zemí, včetně Německa, Indie, Komor, Burundi, Keni, Mozambiku, Číny či Tanzanie. Lze se zde setkat s mnoha tradičními zvyky, tanci a vůbec se tu předvádí to nejlepší ze svahilské umělecké scény, včetně typické zanzibarské hudby známé jako „taarab“. Festival se navíc odehrává na historicky cenných místech, jako jsou Stará portugalská pevnost nebo Jamhuri Garden Front: na každém plácku ho provázejí trhy, přídavkem jsou ohňostroj, závody kánoí a býčí zápasy. Souběžně s touto akcí probíhá festival Mwakakogwa (Mwaka Kogwa, Nairuzi). Odehrává se v Makunduchi na jihovýchodě ostrova a je to oslava Nového roku podle perského solárního kalendáře.
Zanzibar nabízí nepřeberné možnosti sportovního vyžití, přičemž převládá vše, co souvisí s vodou, teplou obvykle kolem 27 °C. Jde o jednu z nejlepších potápěčských oblastí na světě a lze se tu buď naučit potápět nebo se v potápění zdokonalit. Kurzy  probíhají podle mezinárodního systému PADI, takže lze získat celosvětově platný certifikát. Zkušení potápěči se mohou potápět kolem lodních vraků, v noci nebo v mořských proudech. Výbavu na potápění a šnorchlování lze na místě zapůjčit, ale pokud je to váš koníček, doporučujeme výbavu vlastní. Místní korálový útes je jeden z druhově nejbohatších na světě a viditelnost dosahuje od 30 do 70 metrů. Na severu Unguji se potápí z lodí a šnorchlování je nejlepší při odlivu. Vyhledávané lokality jsou také západně od Kendwy a útesy kolem ostrova Mnemba (východně od Zanzibaru, národní park).
Další zábavu představují lodní výlety spojené s koupáním v pobřežních lagunách nebo spojené s rybolovem dravých ryb, vypravit se lze za nedotčenou přírodou do nitra ostrova nebo naopak na okolní exotické ostrovy. Zamířit můžete i na safari v Tanzanii.
Šíře nabídky zábavy v jednotlivých hotelích závisí na jejich kategorii, pokud toužíte po konkrétní aktivitě, je třeba prostudovat katalogový popis. Souhrnně je v nabídce kulečník, plážový volejbal, fotbal, aerobik, stolní tenis, některé hotely nabízejí i tenis, lukostřelbu, petanque nebo plavbu plachetnicí či katamaránem. Hotelová i plážová centra vodních sportů lákají klienty na kajaky, vodní lyže, windsurfing, šnorchlování a rybaření. Luxusní hotely mají vlastní animační programy.

Zpět na navigaci

Zastupitelské úřady

V Zanzibaru, resp. v Tanzanii není český zastupitelský úřad. Teritoriálně příslušné velvyslanectví České Republiky je v keňském Nairobi.
České zastoupení pro Tanzanii
Embassy of the Czech Republic
Jumuia Place, Lenana Road
P. O. Box 48785-00100
Nairobi, Kenya
Tel.:(+254 20) 273 1010, -11, -12
Fax:(+254 20) 273 1013
E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz
Zastoupení Tanzanie
Tanzanie nemá v České republice vlastní zastupitelství. Vízum na Zanzibar není třeba. Vízum do Tanzanie lze získat na velvyslanectví Tanzanie v Berlíně:
Botschaft der Vereinigten Republik Tansania
Eschenallee 11
140 50 Berlin (Charlottenburg Westend)
Tel. 0049 30 3030800, Fax 0049 30 30308020
Toto vízum lze získat rovněž na všech tanzanských leteckých, silničních, železničních a námořních, resp. jezerních, hraničních přechodech. Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Tanzanie, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.

Zpět na navigaci

Zdravotní péče, očkování, hygiena

Vzhledem k tomu, že ČR a Zanzibar nemají dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče, je třeba mít sjednáno cestovní pojištění zdravotních výloh. Větší úraz či závažné akutní onemocnění jsou obtížněji řešitelné, protože nejbližší nemocnice odpovídající našemu standardu je v Dar es Salaamu (2 hodiny lodí nebo půl hodiny letadlem). V Dar es Salaamu je na dobré úrovni soukromá nemocnice Aga Khan. Ošetření ve státních zdravotnických zařízeních se nedoporučuje. Při vážných nehodách mimo hlavní město je možno využít leteckou záchrannou službu AAR, která sídlí v keňském Nairobi na Wilson Airport, tel (+25420) 717374.  Veškeré výdaje související s ošetřením např. v nemocnici se musí hradit na místě v hotovosti, šekem nebo kreditní kartou. Je nezbytné, abyste si nechali vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovali veškeré originály účtů, receptů a dalších případných dokladů (např. rtg. snímků) pro pozdější jednání s Českou a vaší zdravotní pojišťovnou. Následná refundace je možná jen v případě, že k ošetření dojde ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny. Součástí zájezdu u CK Čedok je pojištění u České pojišťovny, jehož rozsah a podmínky se dozvíte při koupi zájezdu.

Lékárny. Veškeré léky (i předepsané lékařem) se platí v hotovosti. Nezapomeňte si vzít v dostatečném množství léky, které pravidelně užíváte, nejlépe v originálním balení.
Příruční lékárnička by měla obsahovat léky proti horečce (Anopyrin, Paralen, Acylpyrin), analgetika (Brufen, Korylan), léky na zastavení průjmu (Ercefuryl, Imodium, Reasec, Carbosorb), na střevní dezinfekci (Endiaron, Endiform, Mexaform), případně antibiotika předepsaná lékařem, antihistaminika na zklidnění při poštípání (Dithiaden, Fenistil), oční kapky (Ophtalmoseptonex), mast proti kožním mykózám (Canesten), mast na hnisající rány (Framykoin), mast na otoky (Ketazon, Yellon), obyčejné i pružné obinadlo, několik náplastí s polštářkem i bez, vodě odolnou náplast, Panthenol na spáleniny, malý dezinfekční sprej (Septonex, Jodisol), nerozbitný teploměr, nůžtičky, jehlu, pinzetu, jelení lůj a šátek.

Zdravotní rizika. O Zanzibaru platí, co téměř o celé Africe. Jistě je rozumné se nechat očkovat proti žloutence A a B, choleře, břišnímu tyfu, žluté zimnici a tetanu. Teoreticky byste na ostrov neměli být vpuštěni bez potvrzení o očkování proti žluté zimnici. V praxi to však imigrační úředníci kontrolují namátkově nebo vůbec. Přesto je lépe, si toto očkování vyřídit, jeho platnost je několik let. O případném užívání antimalarik se poraďte s odborným lékařem. Důležitá je rovněž profylaxe: přibalte účinný repelent a večer si oblékejte dlouhé kalhoty, košili s dlouhým rukávem a ponožky. Hotelové pokoje jsou vybaveny moskytiérami nad postelí. Nehlaďte zvířata, mohla by mít vzteklinu.
Voda z vodovodu není na Zanzibaru pitná, všude lze koupit vodu balenou. V restauracích požadujte vodu v neotevřené láhvi (zkontrolujte neporušenost uzávěru), odmítněte led do nápojů a nekupujte zmrzlinu na ulici, abyste se vyhnuli cestovnímu průjmu. Nepodceňujte sluneční záření ani při zatažené obloze. Používejte opalovací krémy s vyšším faktorem (minimálně 20), pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle. Pijte, i když nemáte pocit žízně. Doporučuje se užívat preventivně vitamíny.

Zpět na navigaci

Zvyklosti a obyčeje

Islám. Na ostrově ho vyznává 99 % obyvatel. Už proto je velmi důležité respektovat jeho pravidla, tedy například se na veřejnosti vhodně oblékat. Minišortky, minisukně, minišaty na ramínka, tílka a výstřihy, odhalená ramena a kolena, to všechno je pro muslimy nepřijatelné. Koupání bez plavek nebo nahoře bez je zakázáno zákonem. Konzumace alkoholu na veřejnosti je trestná, to se samozřejmě netýká hotelů, hotelových komplexů a zahradních restaurací. Projevy vzájemné náklonnosti (objímání, líbání) na veřejnosti jsou nežádoucí. Během ramadánu, pro muslimy posvátného měsíce, ani návštěvníci ostrova by neměli na veřejnosti během dne jíst, pít a kouřit. Mešity jsou místa modlitby a nikoli turistické atrakce. Nemuslimům je vstup zakázán.

Návštěvy. Pokud budete pozváni do rodiny, očekává se malý dárek, jakýkoliv český suvenýr, CD s českou hudbou, české sklo, bižuterie ap.

Zpět na navigaci

Autor: Čedok