Busking - s obytným autem za písněmi Vikingů

Potřetí na cestě, rovnou k polárnímu kruhu. Město po městě, koncert po koncertu jsme se s pouliční klezmerovou kapelou Der Šenster Gob vydali na dvoutýdenní cestu kolem Baltského moře, tentokrát jsme kvůli zimnímu počasí hráli spíše po hospodách a kavárnách. Další díl cestopisu vypráví o prvních dnech výpravy.

Sobotní odpoledne, obytné auto se zvolna kolíbá po okreskách kolem Mělníka směrem k německým hranicím. Ještě dnes chceme být v Berlíně, zahrát si v jednom z úžasných barů, kterých je tohle město plné, zítra na náměstí Alexanderplatz, pod hodinami ukazujícími čas všech koutů světa. Touha nesená v duši od loňského léta se zvolna naplňuje, jsme zase na cestě. Tentokrát na sever, za písní zamrzlých fjordů a uhlíky hřejivých kamen.

Cesta do Narnie vede skrz Berlín

Rozhodli jsme se hrát každý večer, objevit v nekonečných ulicích velkých měst střípky starých časů, kde je živá hudba stále víc než rádio a kde lidé neplatí jen za zákazníky. Hospůdka Vögelchen na berlínské Eisenbahnstraße skýtá vše, co si muzikant může přát, kout vyhrazený pro kapelu, možnost vybírat do klobouku položeného na baru i oporu posádky této lodi plující po noční hladině. Skříň v protějším rohu lokálu připomíná vchod do Narnie, otvorem ve dnu lze sejít do podzemí po tajuplném schodišti. Několik lidí po něm v průběhu večera skutečně zmizelo, nejspíš na tajnou soukromou oslavu.

Po koncertě jsme obytňák zaparkovali v dlouhé aleji pojmenované po Puškinovi, kouř stoupající z našeho komína mizel v blízkém lese. Tuhou severskou zimu zde ještě počasí nepřipomínalo, pro noci poblíž polárního kruhu jsme si však s sebou vezli dostatek dřeva a uhlí. Vyhlédnout ráno z postele přímo na ulici z okénka zaparkovaného auta je zajímavý pocit. Člověk se ocitá rovnou uprostřed dění, kolem spěchají do práce chodci i cyklisté. Město se zvolna probouzí, ale svými pařáty spěchu a chaosu na nás nedosáhne.

Cirkus a setkání kočovníků

Zkusili jsme si zahrát v berlínském metru, po dvaceti minutách nás však, podle našeho očekávání, vypoklonkovali dva muži v černých vestách. V jejich tvářích však bylo možné číst, že kdyby bylo na nich, nechali by nás tam hrát klidně celý den. Neméně krásně jako ve vestibulu podzemky se hudba rozléhá v podchodu jedné z blízkých pasáží. Náš harmonikář David dokonce k písničkám žongloval s kuželkami, celý šestičlenný cirkus vyvolával mezi kolemjdoucími, kteří zrovna někam nespěchali, poprask. Bylo zřejmé, že pouliční umění je stále živé. Stačí ho jen občas popíchnout a ono už samo v atmosféře města vytáhne drápy.

Při pohledu na obří trajekt spojující německé břehy s dánským přístavem Rødbyhavn mě ani ve snu nenapadlo, že to ještě není zdaleka největší loď, jíž se budeme během naší cesty plavit (využili jsme nakonec celkem tři trajekty). Plující ocelové městečko pobralo „jen“ několik desítek aut a kamionů, přesto převyšovalo i ty nejvyšší majáky a přístavní jeřáby. Do Kodaně jsme dorazili po dlouhé cestě až v půl druhé v noci, v jednom z barů zrovna hrála neuvěřitelná gypsy jazzová kapela Tcha Badjo.

Jejich vystoupení jsme již nestihli, po jeho skončení však pro nás udělali soukromý koncert v našem obytňáku. Na hlavách čelovky, na kamnech hrnec těstovin s tuňákem, dvě kytary, basa, harmonika, cajon. Na parkovišti mezi kancelářskými budovami toho večera vedle sebe stály dvě obytné dodávky. Dvě tlupy kočovníků svedly cesty na jedno místo. Spát jsme šli až k ránu, abychom se dopoledne vydali na další cestu vzhůru po 15. poledníku.

Setkání s Tcha Badjo
Zdroj: archiv kapely Der Šenster Gob/Vojtěch Vasko

Jako ryba ve vodárně

Další zastávkou bylo město Norrköping, přivítali nás barmani studentské koleje vybudované v bývalé vodárenské věži. Před koncertem v prvním švédském městě jsme na uvítanou dostali skvělou pizzu a české pivo, abychom se prý cítili jako doma. Po jídle jsme přijali pozvání na výlet výtahem až na střechu věže, město přezdívané „švédský Manchester“ tu bylo jako dlani, fabriky i dva fotbalové stadiony svítily do noci…

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Relax

V sobotu se veřejnosti otevře obnovená chata Bohumila Hrabala v Kersku

Od soboty se návštěvníkům po rekonstrukci otevírá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku. Rekonstrukce chatu navrátila do stavu z osmdesátých let, kdy Hrabal v chatě pobýval. Součástí návštěvnické expozice je původní vybavení ze sbírek Polabského muzea, včetně psacího stroje nebo malované skříně. K autentičnosti prostředí napomohli i dárci, kteří věnovali Středočeskému kraji dobové předměty. Celková cena rekonstrukce vyšla na šest milionů korun.
17. 5. 2024

Ze životně důležité mexické oázy mizí voda

Vojtěška je významným produktem zemědělství v severním státě Coahuila. Tato rostlina, bohatá na vlákninu a proteiny, je zde pěstována po staletí, především pro výkrm zvěře. Pěstování vojtěšky má ale negativní dopad na prastarou oázu Cuatro Ciénegas, nejvýznamnější mokřad v poušti Chihuahua. Tato oáza představuje geologickou anomálii, která podle vědců může přispět k lepšímu pochopení klimatických změn, původu Země a možnosti existence života na Marsu.
25. 3. 2024

Nejmenší únikovou místností je rakev. Majitele inspirovala povídka Edgara Allana Poea

Strach z pohřbení zaživa inspiroval například spisovatele Edgara Allana Poea k napsání povídky Předčasný pohřeb – a tato myšlenka zase majitele hororové únikové hry v Barceloně. Lidé si v ní mohou podobným zážitkem projít, cílem ovšem je se z rakve dostat. K tomu jim má pomoci vyřešení úkolů a spolupráce.
25. 1. 2024

Jóga, umění a tisíc let stará architektura. Nedaleko Londýna cvičili ve svatoalbanské katedrále

Katedrála svatého Albana se těší nejen velkému zájmu poutníků z celého světa, ale také neobvyklé akci –⁠⁠⁠⁠⁠ pod tisíc let starou věží v normanském slohu se v této době scházejí i místní, aby si zacvičili jógu. Už tak duchovní atmosféru podkresluje umělecká instalace Holubice míru sochaře Petera Walkera, sestávající z tisíců papírových holubic svěšených ze stropu.
23. 1. 2024

Setkání Spider-Manů a jezdec v plamenech. Výběr z nejpodivuhodnějších fotografií roku

Fotografové ze světových agentur zachycují nejen tragické porážky a triumfální vítězství, ale také drobné momenty, které by jinak mohly v záplavě palcových titulků uniknout pozornosti. I letos byl svět plný oslav a náhodilých událostí zachycených čočkou fotoaparátu. Připravili jsme pro vás výběr těchto zvláštních snímků.
31. 12. 2023

Sucho i záplavy uplynulého roku na snímcích fotografů napříč světem

Extrémní počasí se v roce 2023 často objevovalo v titulcích novin. Vyschla mnohá jezera, rekordní vedra vyvolala požáry, deště změnily ulice v řeky a smrtící bouře vymazaly celá města. Vědci tvrdí, že s oteplováním Země budou tyto extrémní projevy počasí stále častější a závažnější.
29. 12. 2023

Výběr nejzajímavějších fotografií z ptačí perspektivy za uplynulý rok

Moderní technologie otevírají nové perspektivy na okolní svět. Poskytují možnost zachytit širokou škálu událostí, ať už jsou velké či malé, a zaměřit se na širší kontext. Díky nim můžeme lépe sledovat dopady lidské činnosti i jevy, které jsou mimo naši kontrolu. V tomto článku přinášíme výběr nejzajímavějších fotografií za uplynulý rok.
27. 12. 2023

Od Blair Witch po dinosaury v Chicagu. Strašidelné příběhy se od táboráků přesunuly na internet

„Náš pes štěkal a škrábal na dveře každou noc. Dělal to celé dny, tak jsem si sedl k němu, abych zjistil proč. Když začal znovu štěkat, vyfotil jsem s bleskem zadní dveře. Buďte venku velmi opatrní, protože tohle nevypadá normálně,“ tak začíná vlákno příspěvků na síti X.com uživatele Archesuchus, které doposud vidělo přes 40 milionů lidí. I když po přečtení dalších pár příspěvků je jasné, že se jedná o smyšlený příběh opravdu zručného modeláře, prvotní reakce přiměly autora se k fikci přiznat. Podobné příběhy baví a děsí internet prakticky od jeho vzniku. Množství z nich inspirovalo filmy i knihy, některé povídky zakořenily ve společnosti jako možná pravda.
12. 10. 2023
Načítání...