Medvěda, který na Valašsku napadl několik zvířat, chtějí odborníci odchytit

Medvěd napadl na Valašsku další zvířata. O víkendu zaútočil na kohouta v Jarcové, v pondělí pokousal ovce v Jablůnce. Ovce jen zranil. Pokud se medvěd brzy sám nestáhne do hor, čeká jej zřejmě odchyt. Obec Jarcová na Vsetínsku již požádala krajský úřad o výjimku k odchytu.

Video Medvěda z Valašska chtějí odborníci odchytit
video

Medvěda z Valašska chtějí odborníci odchytit

Podle klasického postupu je však možné žádost vyřídit nejdříve za 15 dní. Podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) jde však o mimořádnou situaci. „Standardní průběh není možné nyní respektovat, zákon nám umožňuje realizovat odchyt už teď v době řízení,“ řekl Čunek, podle kterého by měl být nařízen v nejbližších dnech.

Medvědi sice podle hejtmana dříve v regionu žili, nyní tomu již tak není. „Myslím si, že to řádění, které předvedl, nemůžeme trpět,“ uvedl hejtman. Podle Františka Šulgana ze Správy CHKO Beskydy se nejprve musí vytipovat místa, kam umístit klec. Zatím také není jasné, kam by se odchycený medvěd převezl.

Zvíře je možné vypustit do volné přírody, je však třeba mít povolení majitele či správce pozemku. Druhou variantou je umístění do zoologické zahrady. „Jsme ve fázi příprav, bylo by nejlepší, kdyby vše utichlo, skončilo, kdyby odešel do hor, ale musíme být připravení,“ uvedl Šulgan, podle kterého se zvažovalo k případnému odchytu využít klecí, které měl kraj na divoká prasata.

Ty ale podle Šulgana zavrhli, pro medvěda by nebyly dostatečně pevné. Odchytovou klec tak pravděpodobně přivezou v úterý ze Slovenska. Čunek v pondělí řekl, že podle jeho názoru by byly dostatečné.

Medvěd přišel na Valašsko za ovocem

Medvěd se objevil na Valašsku v polovině září, přešel také na Zlínsko, poté se vrátil na Vsetínsko. Potrhal ovce, kozy, zničil také včelíny. Medvěda, který je podle odhadů starý asi čtyři roky, přilákala k blízkosti lidských obydlí letošní dobrá úroda ovoce, potřebuje se vykrmit před zimou.

„Zdejší prostředí mu nahrává. Má nachystané úly, kolikrát nezabezpečená hospodářská zvířata. Je hodně ovoce, opuštěných sadů, je zde roztroušená zástavba,“ uvedl již dříve Šulgan.

Na česko-slovenském pomezí se medvědi vyskytují dlouhodobě, jde však vždy jen o několik jedinců. Další medvěd žije podle odborníků v okolí Velkých Karlovic na Vsetínsku, je však schovaný v lese. Na Slovensku žije podle odhadů asi 1200 medvědů.