Žatec chce dostat chmelařské památky na seznam UNESCO. O zápis usiluje i lázeňský trojúhelník

7 minut
Na seznam UNESCO chce Žatec i západočeské lázně
Zdroj: ČT24

Žatec se letos jako jediný nový kandidát Česka bude ucházet o zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Město chmele tak čeká rok inspekcí a návštěv hodnotitelů. O samotném zápisu se pak rozhodne v roce 2018.

O zápis na seznam světového dědictví usiluje Žatec už deset let. Dostat na něj chce dvě území – centrum města a Pražské Předměstí. „Na Pražském Předměstí se na kilometru čtverečním nachází až stovky chmelařských objektů, což se neopakuje jinde na světě,“ říká místostarosta Žatce Jaroslav Špička (Volba pro město).

„Za námi je chmelařský sklad a hned vedle stojí známkovna chmele, kde se od roku 1920 certifikuje chmel,“ představuje dva zajímavé objekty architekt Žatce Jiří Vaníček. Skladů chmele z přelomu 19. a 20. století je ve městě čtyřicet, největším je pětipatrový sklad bratří Christů. Žatec je chce na seznam UNESCO všechny.

Vedle domů chmelařů a skladů jsou tu také balírny nebo sušárny chmele. „Jejich hodnota spočívá i v tom, že jsou začleněné do městské zástavby, staly se součástí města,“ vysvětluje architekt Vaníček.

Část budov město nechalo opravit v letech 2007 až 2011. Třeba z bývalého skladu chmele je dnes chmelařské muzeum.

Ročně do Žatce přijede asi 20 tisíc turistů. Po zapsání na seznam UNESCO ale město věří, že jich přijede i třikrát tolik. Doufá i v nadnárodní peníze, které by pomohly se záchranou chmelařských objektů, uvádí místostarosta Špička.

Nominační dokumentaci Žatce, která bude mít podobu knihy, by ministr kultury mohl podepsat koncem ledna. Do centra světového dědictví v Paříži ji pak Česká republika musí doručit do 1. února. 

Na seznam chtějí i lázeňská města

Žatec je mezi kandidáty nováčkem, o zápis na seznam UNESCO už ale osm let usilují západočeské lázně – Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Takzvaný lázeňský trojúhelník nakonec podal hromadnou přihlášku spolu s lázněmi dalších šesti evropských měst. A právě Česko vystupuje jako garant této společné nominace.

Podle odborníků jde o unikátní a zároveň velké území, které není nikde jinde v Evropě. „Lázeňské prostředí tvoří nejenom lázeňská architektura, ale i okolní krajina,“ popisuje Lubomír Zeman, stavební historik z Národního památkového ústavu Loket.

České lázně navrhlo k zápisu na seznam UNESCO ministerstvo kultury před osmi lety. Později se přidala i další evropská města. Například belgické Spa, francouzské Vichy nebo německý Baden-Baden. Samotná přihláška byla ale podána až v roce 2015.

obrázek
Zdroj: ČT24

„V současnosti se zpracovává kompletní velká nominační dokumentace za všechna města, aby mohla být podána na začátku roku 2018,“ upřesňuje primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA). Každé město musela ohodnotit komise z pařížského Centra pro světové dědictví. To trvalo několik let a ne všichna prošla. Vypadla některá německá města, ale také tuzemské Luhačovice, dodává Kulhánek.

Karlovy Vary jsou za všechny lídrem nominačního procesu. Pracovní skupina, která připravuje potřebné materiály, zasedá každé dva měsíce.

Města teď musí svá lázeňská území chránit. Právě v Karlových Varech to dřív byl problém. Během rekonstrukce některých historických domů z nich často zůstávaly jen obvodové zdi. K tomu už podle primátora nedochází, a nominaci tak nic neohrožuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ústecký kraj

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají dnes již bývalého radního města Štětí za SPD Lukáše Fridrycha, kterému hrozí až deset let vězení. Fridrych rezignoval k 30. červnu na své funkce, řekl starosta Miroslav Andrt (nez.).
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
5. 7. 2025Aktualizováno5. 7. 2025

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. ČEPS pro ČT uvedl, že o půlnoci ukončil stav nouze pro území celého Česka. Večer dokončil úpravu klíčového vedení vysokého napětí.
4. 7. 2025Aktualizováno5. 7. 2025

Výpadek ukázal citlivost energetické soustavy, soudí analytici

Páteční rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka ukázal citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě a spotřebě, zvláště pak v létě. Riziko podobných výpadků navíc v poslední době stoupá, důležité jsou proto investice do dalšího posilování sítí, vyplývá z komentářů analytiků pro ČTK.
4. 7. 2025Aktualizováno4. 7. 2025

Hasiči zlikvidovali požár na Litoměřicku, na místo se nemůže

Hasiči ukončili zásah u muničního skladu na Litoměřicku, kde od středečního odpoledne hořelo. Do oblasti platí pro veřejnost zákaz vstupu do 20. července. Na jeho dodržování budou dohlížet policisté a k dispozici jim budou místní dobrovolní hasiči. Požár vznikl podle policie pravděpodobně vznícením staré munice v horku. Kriminalisté nyní zjišťují, zda někdo v této souvislosti nespáchal přečin obecného ohrožení z nedbalosti. Při požáru nebyl nikdo zraněný.
4. 7. 2025Aktualizováno4. 7. 2025
Načítání...