Policie rozbila gang zásobující pervitinem celou Moravu. Látky na jeho výrobu mu nevědomky sama dodávala

Policisté v Olomouckém kraji dopadli organizovanou skupinu podezřelou z rozsáhlé výroby drog. Obviněno je šest lidí. Podle kriminalistů zásobovali pervitinem i sousední regiony. Drogy nejen vyráběli, ale distribuovali i látky určené pro jejich výrobu. Podle šéfa olomoucké krajské kriminální služby byli zadržení monopolními dodavateli drogy na celé Moravě. Zásah, kterého se účastnilo sedmdesát policistů, byl největší za dobu fungování policie Olomouckého kraje.

Při zásahu v polovině listopadu policisté zadrželi deset lidí a provedli 12 domovních prohlídek, při kterých zajistili více než tři kilogramy pervitinu a látky určené k jeho výrobě. Podle vyšetřovatelů by tak mělo dojít k dočasnému ochromení výroby a dodávky látek pro výrobu pervitinu na Moravě.

„Zásobovali velice širokou oblast, kromě Olomouckého kraje měli přesah do Moravskoslezského, Jihomoravského i Zlínského kraje. Jednak metamfetamin vyráběli sami, ale zároveň distribuovali chemické látky potřebné k jejich výrobě. Zásah zlikvidoval monopolní dodavatele pro celou Moravu,“ uvedl vedoucí Odboru obecné kriminality Olomouc Jan Lisický.

Krycí jméno Recoš

Po roční práci kriminalistů na případu s krycím názvem Recoš se podezřelé podařilo zadržet přímo při výrobě drog. Pět mužů a jedna žena ve věku od 36 do 56 let je obviněno ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami, za což jim hrozí trest od osmi do 12 let. Všichni obvinění jsou ve vazbě. Policie očekává, že se během vyšetřování počet obviněných ještě rozšíří.

Při domovních prohlídkách policisté podle Lisického zajistili dvě kompletní varny, chemikálie a nástroje potřebné k výrobě pervitinu a věci potřebné k jejich distribuci. „Byla zajištěna látka efedrin, která je meziproduktem při výrobě metamfetaminu, o celkové hmotnosti 1,3 kilogramu,“ uvedl Lisický. Policisté zajistili také 300 tisíc korun jako výnos této trestné činnosti.

Policisté odkryli výrobce pervitinu pro celou Moravu
Zdroj: Policie ČR/ČTK

Do oběhu posílala drogy nevědomky sama policie

Organizovaná skupina získávala část chemických látek ze spalovny. Do ní přitom k likvidaci posílali sami policisté látky zadržené při trestné činnosti, k jejich zničení ale nedošlo.

„Mimo jiné se jednalo o látky, které byly zajištěny jednotlivými policejními útvary na území celé České republiky během přestupkových a trestních řízení. Tyto látky byly následně po pravomocných rozhodnutích příslušných soudů v jednotlivých případech předány prostřednictvím správy logistického zabezpečení Policejního prezidia uvedené spalovně k odborné likvidaci. Místo toho, aby byly zlikvidovány, vracely se nám zpět do oběhu,“ řekl šéf krajské kriminální policie.

Jak se ale látky ze spalovny dostaly zpět k výrobcům drog, policisté neuvedli. Nelegální činnost podle nich skupina páchala velmi sofistikovaně a konspirativně. Na samotném zásahu se podílelo více než šest desítek členů Toxi týmu Olomouckého i Moravskoslezského kraje, zásahové jednotky, ale také příslušníci Vojenské policie a Generálního ředitelství cel. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Olomoucký kraj

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
16. 4. 2025

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
15. 4. 2025

Ohnisko havárie na Přerovsku ochrání i protipovodňové hráze

Ohnisko havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku budou chránit protipovodňové hráze. Kontaminovanou lokalitu budou svou výškou chránit i pro případ stoleté vody. Protipovodňová opatření jsou součástí sanačního projektu firmy Dekonta, která má likvidaci ekologické havárie na místě na starosti. Povodí Moravy jí kvůli ochraně kontaminované lokality i před povodněmi poskytlo mapy rozlivů.
15. 4. 2025

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
11. 4. 2025

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
5. 4. 2025

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Z vykolejeného vlaku v Olomouci vyteklo čtyři sta litrů nafty

Při středečním vykolejení osobního vlaku na železničním přejezdu nedaleko nákupního centra Šantovka v Olomouci vyteklo z proražených nádrží soupravy zhruba čtyři sta litrů pohonných hmot. Nedaleký Mlýnský potok a řeku Moravu zatím nafta neznečistila. Policie vykolejení vlaku prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zjistila ČT.
3. 4. 2025
Načítání...