Šternberská nemocnice má magnetickou rezonanci za šedesát milionů korun

Novou magnetickou rezonanci dokončila Nemocnice AGEL ve Šternberku, jejíž pacienti tak už nebudou muset na toto vyšetření jezdit do okolních zdravotnických zařízení. Stavební úpravy a investice do vybavení a přístrojových technologií si v součtu vyžádaly téměř šedesát milionů korun. Pracoviště zprovozní v dubnu, řekla místopředsedkyně představenstva AGEL Středomoravské nemocniční a ředitelka Nemocnice AGEL Šternberk Katarína Bučková. Podle ní se díky novému pracovišti zkrátí čekací doby na toto vyšetření v celém regionu.

Magnetická rezonance je v opraveném pavilonu H. Práce na něm začaly předloni v říjnu a skončily loni na podzim. Poté do pavilonu pracovníci dali přístroje magnetické rezonance. „Část budovy, ve které sídlí lékárna, byla zrekonstruována již před lety. Nyní došlo i na zbývající části budovy, kde se nachází nové pracoviště magnetické rezonance, ale také kantýna, dílna údržby a zázemí pro ředitelství nemocnice,“ uvedla Bučková.

Díky modernímu vybavení se rozšíří spektrum vyšetřovacích metod a zpřesní se diagnostika. „Velký přínos bude mít novinka především pro neurologické pacienty, kterým budeme moci zajistit vyšetření mozku, včetně MRI angiografie, a vyšetření všech etáží páteře. V současné době tvoří velký podíl prováděných vyšetření na počítačovém tomografu právě CT mozku a páteře, a to převážně u ambulantních pacientů. Magnetická rezonance tak umožní zpřesnění diagnostiky výše uvedených lokalit,“ řekla primářka radiodiagnostického oddělení Jindřiška Judasová.

Provoz zahájí v dubnu

Nová technologie bude hojně využívána také pro vyšetření velkých kloubů, jater, slinivky, ledvin, prostaty, ale i žlučových a pankreatických vývodů. Pracoviště magnetické rezonance bude ve šternberské nemocnici pacientům k dispozici od dubna.

„Pacienti, kteří se k nám budou moci objednávat od dubna, budou k vyšetření pozváni prakticky ihned. Očekáváme, že na magnetickou rezonancí vyšetříme okolo dvou tisíc pacientů za rok a ulevíme tak i sousedním zdravotnickým zařízením. A celkově se tak zkrátí čekací lhůty v celém regionu,“ podotkla Judasová.

Rekonstrukce budovy H stála více než 34 milionů korun a zaplatil ji Olomoucký kraj, kterému nemocnice patří. „Po loňském otevření nové budovy interny jde v případě pracoviště magnetické rezonance o další významný investiční projekt Olomouckého kraje ve šternberské nemocnici,“ uvedl hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

Nemocnice AGEL Šternberk předloni investovala více než 21 milionů korun do nového CT přístroje, pojízdného skiagrafického aparátu a mobilního rentgenu. Například moderní CT přístroj s vysokou nosností a speciálními programy stál 13 milionů korun. Výhoda magnetické rezonance ale spočívá ve vyšší schopnosti rozlišení složek měkkých tkání bez rentgenového záření.