Vinaři na Břeclavsku zkoušejí plašit špačky zeleným paprskem

Vinaři ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku testují speciální světelný laser, který má ochránit vinice před špačky. Zařízení se otáčí okolo své osy a nepřetržitě vysílá zelený paprsek, kterého se ptáci bojí. Vinaři mohou přístroj ovládat na dálku mobilním telefonem.

Laser, který zkoušejí ve Velkých Bílovicích, pomáhá v okolních zemích plašit ptáky například na letištích. „To zařízení bylo vyvinuto v Holandsku, kde se i vyrábí. Je to laserový paprsek, který nám vytváří nebo promítá zelený objekt na vinice. Špaček vnímá právě ten samotný bod, je to pro něj něco neznámého, vnímá to možná jako oko dravce a toho paprsku se bojí,“ řekl Václav Frolich ze společnosti BS vinařské potřeby.

Paprsek rotuje v nepravidelných trasách mezi jednotlivými řádky. Důležitá je i samotná zelená barva. Podle vývojářů vidí ptáci spektrum barev jinak. A přesně tento zelený odstín by je měl zastrašit nejvíc.

Novinka je to i pro ornitology

Pro ornitology je takový způsob plašení novinkou, nemohu prý proto říct, jestli může ptákům škodit. „Záleží na frekvenci a intenzitě světla. Každopádně je lepší ptáky plašit než střílet,“ řekl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Zkušenost s laserovým plašičem nemá ani předseda jihomoravské pobočky společnosti Jan Sychra. „Světlo může plašit a stresovat i jiné ptáky, což by nebylo dobré například v době hnízdění, ale na podzim ten problém není,“ podotkl.

Parametry jako vzdálenost, intenzita a přesná trajektorie paprsku nastavuje vinař na mobilním telefonu. „Velkou předností tohoto plašiče je to, že nevydává žádný zvuk, je tichý, pokrývá velkou plochu, je šetrný k životnímu prostředí a v našem případě je napájen solárními panely,“ popsal Frolich.

Špačci jsou chytří, nedají se snadno obelstít

„Není jednoduché řešení, které by fungovalo. Špačci jsou to chytrá zvířata, když zjistí, že se jim nic nestane, tak se plašiče přestanou bát,“ upozornil Zděněk Vermouzek. Vinaři plašení laserem vidí nadějně.

„Poslední informaci, co mám, tak je z Polska, kde v minulém roce měli ztrátu ve vinicích na hektar až čtyřicet jedna procent, což je docela hodně. V tomto roce za použití tohoto plašiče se ztráta snížila na nějakých dvanáct procent,“ řekl Václav Frolich.

Odradit může vinaře snad jenom cena, která se včetně panelů pohybuje kolem dvou set padesáti tisíc, což je mnohonásobně víc, než by zaplatili například za plynová děla. Na hodnocení úspěšnosti nového zařízení je ale podle nich ještě brzy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 7 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025
Načítání...