Konec vstávání se slepicemi. Chovatelům zjednoduší život automatická dvířka do kurníku

2 minuty
Chytrá dvířka do kurníku
Zdroj: ČT24

Drobným chovatelům by mohla usnadnit starost o slepice automatická kurníková dvířka Chickdoor. Jako student mechatroniky VUT je vymyslel Vojtěch Kolomazník. Zařízení je určeno především těm, kteří se domácího chovu nechtějí vzdát, ale zároveň nemají možnost o drůbež denně pečovat.

Krmení, kontrola a vybírání snůšky, otevírání a zavírání kurníku, denní povinnosti každého, kdo je příznivcem domácího chovu slepic. „Domácí vajíčko je domácí vajíčko. Je to denní činnost, brzy ráno vstanu, musím slepice nakrmit, doplnit vodu. Pak zkontroluji, jestli není například některá nemocná,“ popsal péči o slepice chovatel Miroslav Málek.

S chovem slepic má autor projektu vlastní zkušenost

Konec vstávání se slepicemi by mohla pro drobné chovatele znamenat automatická kurníková dvířka, projekt, který během studia mechatroniky na VUT začal vyvíjet Vojtěch Kolomazník. „Napadlo mě to kdysi dávno, když jsem musel jako malý chodit doma zavírat slepice,“ řekl.

Automatická dvířka ráno jednoduše vypustí drůbež z kurníku ven a večer po setmění se zase zapnou, aby kurník zabezpečila. Dvířka váží asi čtvrt kilogramu, takže slepicím neublíží. Zároveň jsou ale dostatečně pevná, aby zajistila, že se zvenčí dovnitř nedostane například kuna. Slepice ven však mohou.

Dvířka doplní chytré krmítko a aplikace na kontrolu snůšky

Zařízení si pomocí světelného čidla všímá největšího poklesu a nárůstu světla za den. Chová se tak v podstatě stejně jako slepice. Čas otevírání a zavírání v průběhu roku mění. „Řídicí jednotka si ukládá zhruba po pěti minutách aktuální hladiny osvětlení, vykresluje si takový graf a pomocí toho pak zpětně určuje, jestli se rozednívá nebo stmívá,“ vysvětlil Vojtěch Kolomazník.

Kurníková dvířka jsou ale pro Kolomazníka jenom začátek. V budoucnu by k nim chtěl přidat například chytrou krmičku nebo vyvinout aplikaci, která by sledovala stav chovu a snůšku vajec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na severu Čech platila výstraha před ledovkou

Na severu Čech se mohla v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ten varoval před úrazy a komplikacemi v dopravě. Během noci na neděli má riziko mrznoucích srážek pominout.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Lidé po Vánocích vyrazili za sportem. Nejen na hory, ale i do měst

Mnozí lidé volné dny využívají k aktivnímu odpočinku – a to nejen na horách, ale i ve městech. Třeba v Praze zájemci už po sedmnácté využívají akci Týden sportu zdarma. Vybírat mohou ze čtyř desítek možností, mezi nimiž nechybí plavání, tenis nebo tanec. Organizátoři doporučují si místo rezervovat. V Ostravě je pak bezplatně přístupné Vánoční kluziště a v Brně mají zase k dispozici Masarykův okruh běžci i pěší.
před 9 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 22 hhodinami

Na náměstí v Postoloprtech se potkávají Oldřich s Boženou

Postoloprty na Lounsku dokončují největší investici v historii města, kterou je rekonstrukce náměstí za 115 milionů korun. Její součástí je i obří vydlážděná mozaika. V celku si ji půjde nejlépe prohlédnout z výšky. Zobrazuje pověst o setkání Oldřicha a Boženy. Podle kroniky se tak stalo právě u Postoloprt, když byl kníže na lovu.
před 23 hhodinami

Modernizace železničního uzlu Česká Třebová má za sebou první rok

Nové koleje i nádražní objekty vyrostly během prvního roku modernizace železničního uzlu Česká Třebová. Investice za téměř dvacet miliard je plánována na šest let. Má přinést bezpečnější a rychlejší průjezd vlaků i pohodlnější cestování. Lidé pocítí dopad stavebních prací hlavně v druhé polovině oprav.
včera v 07:00

Z Bedřichova po konci vleků odcházejí i hoteloví hosté

Dlouholetý provozovatel, který měl v Bedřichově v Jizerských horách celkem pět vleků, už ve středisku podnikat nechce. Místní proto hledají cestu, jak v budoucnu provoz obnovit. Uzavření sjezdovek už dopadá na některé podnikatele.
včera v 06:15

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
26. 12. 2025

Lipno zamrzá, bruslit na něm je ale zatím hazard

Lipenské jezero postupně zamrzá. Místy má sice led tloušťku kolem čtyř až pěti centimetrů, zatím ale netvoří dostatečně souvislou plochu. Přesto na něj už někteří nedočkavci navzdory nebezpečí vstupují. Možnosti bruslení závisí na intenzitě mrazů. Ke zprovoznění bruslařské magistrály propojující Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou musí mrznout deset až patnáct dnů.
26. 12. 2025
Načítání...