Ekologičtí aktivisté pokračují v blokádě vjezdu do chvaletické elektrárny. Vadí jim dopady spalování

Desítky ekologických aktivistů pokračují i v sobotu v symbolické blokádě vjezdu do chvaletické elektrárny na Pardubicku. Jsou proti prodloužení jejího provozu. Demonstraci zahájili v pátek pochodem z Řečan nad Labem, odpoledne obsadili dva vjezdy do elektrárny. Protest nijak nenarušil chod elektrárny, pracovníci mohou přicházet a odcházet. Na místě je od pátku i policie, zatím nemusela zasahovat.

„Emise skleníkových plynů loni rostly rekordním tempem, Česká republika nebyla schopná a ochotná snížit svoje emise z energetiky za posledních 20 let v podstatě nijak. Náš protest považujeme za adekvátní způsob, jak bránit naše právo na příznivé životní prostředí,“ řekl Josef Patočka z hnutí Limity jsme my.

Mluvčí firmy Gabriela Sáričková v pátek řekla, že elektrárna prochází modernizací za několik miliard korun, nedávno odvrátila v části středních Čech black out, takže nerozumí tomu, proč aktivisté protestují.

Aktivisté rozdávali zaměstnancům, kteří chodí na směnu, nebo jdou z práce, letáky s nadpisem „Nejsme vaši nepřátelé“. V několika odstavcích jim vysvětlují důvody, proč by svět měl přejít na bezuhlíkovou ekonomiku, i předkládají možnosti, které by nepřipravily o živobytí lidi, kteří v uhelných elektrárnách pracují. „Obnovitelné zdroje a čistá energie nabízí mnohem větší potenciál zaměstnanosti než fosilní průmysl,“ uvedli v letáku.

Debatu s vedením firmy považují aktivisté za zbytečnou, jejich zájmy jsou neslučitelné. Chtějí ale mluvit se zaměstnanci. „S vedením firmy nemá smysl komunikovat, protože oni o dialog nestojí, jejich obchodní model stojí na ničení zdraví lidí,“ řekl Patočka.

Demonstraci sleduje od jejího začátku policie, hlídá také areál elektrárny. Zasahovat proti demonstrantům nemusela, uvedla mluvčí policie Markéta Janovská. Policisté demonstrantům opakovaně sdělili, že pokud pojedou do areálu auta integrovaného záchranného systému i jakákoliv jiná, musí jim uvolnit cestu.

Blokáda a demonstrace je součástí Klimakempu, který začal v neděli 30. června a potrvá do neděle 7. července. Akce je zaměřená na diskuse o změně klimatu, současné energetice a možnostech jejího alternativního vývoje. Organizátoři uvedli, že na ni přijelo kolem 600 lidí z Čech a různých zemí Evropy.

„Myslím si, že všeobecný konsenzus je, že tu zůstaneme další noc,“ řekl Jan Polášek z iniciativy Občané za konec doby uhelné, která se na akci podílí. Účastníci protestu dnes před elektrárnou pořádají různé workshopy, cvičí jógu nebo třeba tai-či.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Od roku 2013 ji vlastní Severní energetická (Sev.en). Elektrárna nedávno dostala od kraje výjimku na limity oxidů rtuti a oxidů dusíku, které začnou platit od srpna 2021. Rozhodnutí není pravomocné. Hnutí Greenpeace se odvolá k ministerstvu životního prostředí.