Krajští zastupitelé odmítli stavbu nemocnice ve Zlíně za osm miliard. Čunek ji vzdát nechce

Zastupitelé Zlínského kraje neschválili investiční záměr pro stavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích za osm miliard korun. Koalice byla rozdělená, pro stavbu bylo jen 21 zastupitelů z 41 přítomných, proti jich bylo osm, 12 se zdrželo. Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) pro prosazení návrhu potřeboval 23 z celkového počtu 45 zastupitelů.

Vizualizace nové krajské nemocnice ve Zlíně
Zdroj: Zlínský kraj

Krajskou koalici tvoří lidovci, hnutí ANO a STAN a ODS, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 29 křesel. V opozici je ČSSD, KSČM, Svobodní a Soukromníci a SPD. Pro stavbu nemocnice byli lidovci, zástupci hnutí STAN a radní Jan Pijáček (ODS), pro byli také dva zastupitelé opoziční SPD. Proti návrhu hlasovali či se zdrželi zástupci ANO, zastupitel za ODS Stanislav Devátý a opozice. 

Hejtman Čunek, který stavbu nemocnice dlouhodobě prosazuje, je z výsledku překvapený a postup koaličních partnerů označil za podraz. Koalice se podle něj dohodla, že bude hlasovat pro výstavbu. „Jak se zdá, ANO se z pro mě neznámých důvodů zachovalo velmi nedospěle. V zásadě své koaliční partnery podvedlo. Nevím, proč nám to neavizovalo předem. Nevím také, proč jsme dělali tu taškařici s přesouváním zastupitelstva na pátek, když tady máme zastupitele, kteří se museli vrátit ze zahraničí,“ sdělil po jednání zastupitelstva Čunek.

Zastupitel a krajský předseda ANO Pavel Pustějovský to však odmítl. „My jsme neřekli, že budeme hlasovat aktivně pro. Řekli jsme, že se seznámíme s dokumenty a v pátek chceme bod odhlasovat, ať se řekne ano nebo ne,“ upozornil. „Neřekli jsme ano z toho důvodu, že jsme necítili vůli ze strany pana hejtmana zpracovat variantu B, tedy alternativu k nové nemocnici, na stejné úrovni, jako je ten investiční záměr,“ vysvětlil dále motivaci svého klubu.

Čunek: Projekt nekončí

Stavba nové nemocnice by podle hejtmana trvala šest let a stála osm miliard korun. Kraj na ni chtěl dát 3,9 miliardy korun, na tři miliardy by si byl vzal úvěr. Zhruba miliarda měla mířit do investic do nových přístrojů. Postupná rekonstrukce a dostavba areálu Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) by prý stála deset miliard a trvala dvanáct let.

Kraj nechal zpracovat posudky, které stavbu nemocnice podporují. Opoziční zastupitelé za Svobodné a Soukromníky však zveřejnili jiné posudky, podle nichž je výhodnější rekonstrukce současného areálu. Zástupci opozice a ANO v pátek novinářům řekli, že zatímco varianta nové nemocnice se podrobně zpracovala, rekonstrukcí KNTB se nikdo pořádně nezabýval, pouze se upravila cena podle původního generelu.

„Od samého začátku jsme chtěli dvě relevantní varianty řešení,“ uvedl Pustějovský, podle kterého by se nyní měla řešit také varianta, jak řešit zdravotnickou péči v současném areálu. Podle hejtmana je však nesmysl vypracovávat investiční záměr na rekonstrukci areálu. „Na konci procesu se ukáže, že je to daleko dražší, výpočty jsou naprosto jasné,“ uvedl Čunek, který bude nyní s koaličními partnery řešit další postup.

Nedokázal upřesnit, zda projekt nové nemocnice bude opětovně navrhovat. „Projekt nekončí, to je vzkaz pro zdravotníky. Byl bych rád, aby nezačal exodus mozků z naší nemocnice, budeme o zdravotnictví jednat dál,“ řekl Čunek.

Nyní se zřejmě budou v KNTB řešit akutní stavy. „Dáváme jen na opravy přes sto milionů korun ročně, tak je budeme dávat dál,“ uvedl. „Do voleb není daleko, k žádnému zmaru zlínského zdravotnictví nedojde. Pak si myslím, že se půjde dál správnou cestou,“ uvedl Čunek.

Obavy ze zadlužení

Kraj již kvůli nové nemocnici vykoupil pozemky, dal za ně asi 170 milionů korun. Příprava projektu stála podle hejtmana asi sedm milionů. Pokud by se nemocnice nestavěla, bylo by podle Čunka férové nabídnout pozemky majitelům zpět, protože je prodávali pro nemocnici.

Někteří zastupitelé, včetně koaličních, dříve uvedli, že se kvůli novému špitálu obávají zadlužení kraje, nečekaných problémů i dopadu na další krajské nemocnice v okresních městech. Projekt považovali za uspěchaný. Naopak řada primářů výstavbu nemocnice podporuje. Někteří zástupci České lékařské komory vidí financování nemocnice jako rizikové a preferují rekonstrukci nemocnice podle platného generelu, který je ale jedenáct let starý.

Obavy ze stavby nové nemocnice vyjádřili také někteří komunální politici z okolí. Například ve Vsetíně, Kroměříži nebo Uherském hradišti mají strach, aby se kvůli rozsáhlé stavbě neomezily investice do tamních zdravotnických zařízení.